Göz Tembelliği olan Kişiler Askerlik Yapabilirler mi?

Göz tembelliği bir görme kusurudur ve herkeste görülebilir. Ayrıca bu rahatsızlıkla ilgili bir takım tedbirler alınmadığı durumda şaşılık ortaya çıkabilmektedir. Bu durum sonucunda ise askerlikle ilgili bir takım işlemler yapılabilir.

Göz Tembelliğinde Askerlik Durumu

Göz tembelliği bir rahatsızlıktır ve günümüzde pek çok kişinin sosyal yaşamında olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bununla beraber göz tembelliği askerliğe engel mi gibi sorular sorulabilmektedir. Yapacağınız araştırmalarla beraber, bu kusurun bir takım muayeneler sonucunda askerliğe elverişli olup olmadığınıza karar verilerek ne şekilde işlem yapıldığını görebilirsiniz. Askere gitmek isteyen bir adayda göz tembelliği kusuru çıktığında genel bir göz muayenesine alınır. Burada göz tembelliğinin derecesine göre bir takım işlemler yapılır ve göz tembelliği askerlik süreci hakkında tarafınıza bilgiler aktarılır ve askerlik ile ilgili yapmanız gerekenler sizlerle paylaşılmaktadır. Pek çok forum da bu durumun askerliğe bir etkisi olmadığı aktarılmaktadır ancak yine de en doğru ve güncel bilgileri yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili daha çok asker adayları, ilgili rahatsızlığı bulunan kişilerden tavsiyeler alarak bilgi sahibi olmuşlardır. Göz tembelliği, görme yetisinin tam olarak kaybolmasına neden olmadığı için askerlik durumunda da sorun yaşanmamaktadır.

Göz Tembelliğinde Askerlik ve Miyop Durumu

Göz tembelliğinde astigmat ve miyop hastalarıyla ilgili bir takım askeri durumlar söz konusudur. Eğer teşhis edilen göz numaralarında ileri derecede miyop ve astigmat rahatsızlığı var ise askerliğe elverişsiz raporu alınabilmektedir. Göz tembelliği durumu ise yavaşça ilerleyen bir rahatsızlıktır ve ilerleyen süreçlerde ciddi göz kaymalarına neden olabilmektedir. Elbette bu durum hastalığın tedavi edilmemesiyle yakından ilgilidir. İşte bu yüzden tedavi edilmeyen göz tembelliğinde aşırı şaşılık durumu ortaya çıkarsa, ilgili kişi askerden muaf sayılabilecektir.

Göz hastalıkları bölümüyle ilgili muafiyet prosedürü ise şu şekildedir; Askerlik şubesine gittiğiniz zaman bir takım incelemeler yapılmak üzere hastaneye gönderilirsiniz. Daha önceleri askeri hastanelerde bu muayeneler yapılırken günümüzde artık devlet hastanelerinde muayeneler gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra gözünüzde yaşadığınız sıkıntıyı direkt olarak göz doktoruna aktardığınız zaman detaylı bir muayene yapacak ve görme kaybı ile ilgili rapor hazırlayarak size sunacaktır. Siz de bu belge ile askerlik şubesine giderek gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Hastaneden alacağınız rapor tek göz ile değil, çift göz ile yapılan muayenelerde geçerlidir. 2017 yılında yapacağınız araştırmalarda her iki gözünüzde de bir kusur olması durumunda askerlikten muaf kalabilirsiniz.

Görmeyi Etkileyen Hastalıklar Hangileridir?

Astigmat, miyop ve hipermetrop, görme azlığına neden olan hastalık ve rahatsızlıklardır. Göz doktoru tarafından yapılacak muayenelerle beraber alacağınız raporun yüzdelik rakamlarına göre askerlik durumundan muaf sayılabilirsiniz.

Göz tembelliği için günümüzde engelli raporu alınabilmektedir. Çünkü bu rahatsızlık ilerleyen süreçlere az görme ile sonuçlanmakta ve kesin olarak kanıtlanan bir tedavisi bulunmamaktadır.

Yapılacak tüm tetkiklerle beraber yüzde 15 oranına kadar görme durumu olan kişilerde %50’lik engelli raporu alınabilir. Bu raporun askerlik için ne şekilde kullanıldığını da askerlik işlemleri için yeniden olacağınız muayeneler sonucunda öğrenebilirsiniz. Ancak belirttiğimiz üzere her iki gözde de yaşanan sorunlardan kaynaklı olarak askerlik durumundan muaf sayılabilirsiniz. Bunun dışındaki tek gözde yaşanan rahatsızlıklarla ilgili, göz doktorunuzun vereceği rapora göre hareket etmeniz istenecektir.

Tüm bu nedenlere bakılarak farklı kaynaklardan da aynı bilgilere ulaşabilirsiniz. Genel geçer bilgiler bu şekilde olmakla beraber öncelikle muayene raporlarının hazırlanması ve göz numaralarının belirlenmesi gerekir. Daha sonraki süreç ise tamamen askerlik durumunuzu etkileyecektir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle