Gözaltı Torbalarından Kurtulmak İçin Uygulanacak Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Gözlerde meydana gelen torbalaşma sorunların ortadan kaldırılması adına yapılacak olan uygulamaların hepsinin düzenli şekilde uygulanması çok önemlidir. Aksi takdirde uygulamalar kesinlikle işe yaramaz.

Gözaltı Çantalarının Tedavi Şekilleri

İnsanların yüz bölgesinde en dikkat çeken gözlerdir. Gözlerdeki sorunlar kişilerin kendilerini kötü hissetmesine neden olur. Gözlerdeki sorunlar arasında en sık karşılaşılan durum gözaltı torbası meydana gelmesidir. Gözaltı torba sorunları daha yeni meydana gelirken kurtulmak oldukça kolayken ilerlemiş olanlardan kurtulmak adına cerrahi uygulamaların kullanılması gerekebilir. Gözaltı torna sorunları birçok farklı nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkar. En sık görülen nedeni yorgunluktur ama stres, kötü beslenme alışkanlıkları, sağlık sorunları vb nedenlerde buna sık şekilde neden olur. Aşağıda hangi nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıktığı belirtilmiştir.

 • Yorgunluk
 • Stres
 • Sigara içmek
 • Kahve bağımlılıkları
 • Demir eksikliği
 • Cilt esnekliğinin kaybolması ve yaşlanma
 • Alerjiler
 • Böbrek sorunları
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Genetik
 • Gözlerin kaslarının aşırı gelişmesi
 • Hormon dengesizliği

Gözlerde oluşan bu kötü görüntünün neden kaynaklandığını belirlendikten sonra ondan kısa sürede kurtulmaya çalışmak gerekir. Hatta bu konuda bir uzmana danışarak neden kaynaklandığını belirleme konusunda yardım alabilirsiniz. Gözaltı torba sorunları tedavisi konusunda öncelikli olarak boyutunu azaltacak olan kremlerin kullanılması gerekir. Kremler eczanelerden bile kolaylıkla bulunulabilir. Düzenli kullanımları sayesinde gözlerin altındaki şişkinlikleri azaltır ve geçici bir düzeltme meydana getirir. Gözlerdeki torbalaşmalar ile alakalı olarak kişiler uzman hekime de başvurabilir. Uzman gerekli görürse cerrahi ya da dolgu uygulaması yapabilir.

Tedavi İçin Takip Edilecek Adımlar

Bol bol su için; insanın vücudunu sulu tutması gerekir. Bol bol su içmek, sulu meyve ve sebze yemek oldukça önemlidir. Gözaltı torba sorunlarının torbalarının temel nedenlerinden biri insan vücudundaki su azalığıdır. Vücudun su tutma özelliği bulunur ve bunun önüne geçmek gerekir. Sulu meyvelerin tüketilmesi çok önemlidir ve insan vücudunun kötü toksinlerden daha hızlı şekilde kurtulmasına yardımcı olur. Meyvelerin içeriğinde zengin mineral olduğu içinde faydalıdır.

Dengeli şekilde beslenin; doğal şekilde beslenme sağlık açısından ve göz sağlığı açısından gereklidir. Doğal beslenme ayrıca kalp hastalıklarının ve kanser gibi ciddi sorunlarında önüne geçer. A vitamini, kantalot, ıspanak havuç, portakal, vb. gibi yeşil ve turuncu meyve ve sebzelerden bu vitamini elde etmek mümkündür. B vitamini yeşil meyvelerde, sebzelerde ve fındıkta fazlasıyla bulunur. Yeterli düzeyde C vitamini ve B6 tüketildiğinde gözler daha sağlıklı şekilde olacaktır.

Egzersiz yapın; göz egzersizleri gözaltı torba tedavisi kapsamında oldukça faydalıdır. Bu konuda uzman hekimden yardım alınabilir. Düzenli şekilde uygulandığı zaman torbalaşmanın önüne geçilir.

Dengeli ve düzenli uyuyun; her daim yeterli düzeyde uyumak gerekir. Günde yaklaşık olarak 7- 8 saat uyumak gerekir. Daha az uyumak yorgunluğa sebep olur. Bundan dolayı gözaltı torba sorunu meydana gelir. Her gün aynı saatte uyumak gerekir.

Evde Uygulanacak Çözümler

Soğuk kompres; Gözaltı torbaları tedavisi için alınabilecek en kolay önlem evde göz maskesi bulundurmaktır. Soğuk suyun içine temiz bir bez batırılır ve fazla su sıkılır. Oturma pozisyonunda bu bez gözlerin altına ve üstüne gelecek şekilde koyulur. Soğuk su kompresin etkilerini tam gösterebilmesi adına en az 10 ila 15 dakika kadar bekletmek gerekir. Soğuk kompres kapsamında buz uygulaması da yapılabilir. Buz torba içine koyulur ve bir beze sarılır. Ardından gözlerin alt kısmına tedavi için koyularak 10 ila 15 dakika kadar bekletilir.

Uyku esnasında başı dik tutun; gözlerin altında torbalaşmalar başlarsa başın dik tutulması çok önemlidir. Birkaç gün yastıklara ilave edilecek olan ek destekler kullanılmalıdır. Yastıkları biraz yükselterek uykuya dalmak fayda sağlayacaktır. Bu şekilde uykuya dalmak gözlerin alt kısmında sıvı birikmesinin önüne geçer.

Alerjilerinizi belirleyin; sorun yaşayan kişilerin alerjenlerden olabildiğince uzak kalması gerekir. Alerjilerinizi biliyorsanız kesinlikle bunlardan uzak kalmanız gerekir. Alerjen durumlara karşı kullanılabilecek reçeteli ya da reçetesiz olan ilaçların kullanımı için mutlaka uzman hekimden yardım alınmalıdır. Saç boyası, kozmetik ürünleri, sabun ve diğer ürünler alerjen etkiler yaratabileceğinden dolayı da gözaltında torbalaşmalar oluşabilir. Bu konuda dikkatli olmak gözlerdeki kötü görüntünün önüne geçer.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle