Çoçuklarda Göz Altı Morarması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Çocuklarda göz altı morluklarının nedenleri arasında; genetik, alerjen ve diğer sebepler yer almaktadır. Hastalığın tedavisi için doğal yolları da tercih edebilirsiniz.

Çocuklarda göz altı morluğu pek nadir görülen bir durumdur. Zira yetişkinlerde bu oran çok daha fazladır. Bazı çevresel faktörlere, kalıtsal rahatsızlıklara ve genetik formlara bağlı olarak gözlemlenebilir.

Çocuklarda Göz Altı Morluklarının Nedenleri?

Çocuklar göz altı morlukları ile tanıştığında çok ufak yaşlarda olabiliyor. Genellikle bunu ilk fark eden ebeveynler panik olabilir. Fakat basit bir beslenme düzensizliği, vücudun yeteri kadar su ihtiyacını karşılayamaması veya alerjen kaynaklı bir morarma gözlemlenebilir. Hatta ailede kronik olarak gözaltı morlukları görülen kişiler varsa doğrudan genetik faktörlerin ağır bastığını söyleyebiliriz.

 • Genetik
 • Alerjik
 • Göz Enfeksiyonu
 • Kronik Sinüs Enfeksiyonu
 • Egzama
 • Dehidrasyon
 • Nezle
 • Gözleri Ovuşturmak ya da Mikrop Kaptırmak
 • Ten Açıklığı
 • Dengesiz Beslenme

Genel anlamda vakaların %60’ı belirli bir oranda vücut anomalisine bağlıdır. Fakat teşhis edilen bir rahatsızlıktan ziyade yukarıda bulunan sebeplere dayalı bir durum gözlemlenmektedir. Çocuklarda göz altı morluklarının nedenleri solunum yollarına bağlı bir enfeksiyonda dayanabilir. Rahat bir nefes alımı gerçekleşmediğinde gözün alt kısmında bulunan bölgelerdeki kılcal damarlara kan toplanır ve burada sirkülasyon verimli sağlanamayabilir. Toplanan kan ise zaman içerisinde kalıcı bir biçimde mor renkli bir görünüm sağlar. Çoğunlukla açık tenli çocuklarda daha net gözlemlenir.

Çocuklarda Göz Altı Morarması İçin Önlemler

Çocuklarda göz altı morarması nedenleri bakımından da incelenmeli ve bulgulara göre tedavi yöntemi seçilmelidir. Çok sık rastlanan yeterli su içmeme, dengeli beslenmeme ve alerjik sebepler ciddi sorunlara yol açabiliyorlar. Doktorların ise temel amacı çocuğun sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlamaktan geçiyor. Bazen dermatolojik bir pigment dengesizliğinden görülebiliyor. Tüm bu sebepler ve sonuçlar göz önüne alınarak morlukların tedavisi vakit kaybetmeden yapılmalıdır.

Çocuklarda göz altı morluğu nasıl geçer sorusunun cevabını tedavi aşamasından ziyade alınabilecek önlemler neticesinde değerlendirebiliriz. Kompres uygulamaları, besin takviyeleri ve solunumu rahatlatan detaylar burada önem teşkil edecektir.

 1. Su Tüketimi

Günde en az 1,5 litre su tüketilmesi önerilir. Tabi ki çocuk yaşlarda bu durumu doktorunuzun tayin ettiği miktar ile değerlendirmeniz gerekir. Susuz kalan vücudun bu tip reaksiyonlar vermesi oldukça normal.

 1. Beslenme

Vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yeşil sebzeler ve meyveler, turuncu ve kırmızı meyveler bolca tüketilmelidir. Fastfood, tuzlu yiyecekler ve dondurulmuş gıdalar burada en büyük düşmanınız olacaktır.

 1. Vitamin ve Mineral Takviyesi

Vitamin ve mineral takviyesini doğal yollarla sağlayın. Aynı zamanda demir eksikliğinin en bariz göstergesi olduğunu unutmayın.

   
Genetik %60
Alerjen %35
Diğer %5

Çocuklarda Göz Altı Morarması Nasıl Geçer?

Çocuklar fizyolojik yapı olarak gelişimi devam eden vücutlara sahipler. Haliyle cildin bunu iyi şekilde değerlendirmesi alacağınız önlemlerle doğrudan ilişkilidir. Çocuklar mor gözaltı torbaları ile estetik görüntülerinin kaybolduğunu düşünerek psikolojik bir çıkmaza düşebilirler. Bu sebeple vakit kaybetmeden çocuklarda gözaltı morlukları tedavisi için doktoruna başvurmanız gerekir .

 • Göz Altı Müdahaleleri

Göz altına uygulanan dolgu tekniğiyle torbalar ortadan kaldırılabiliyor. Aynı zamanda kan akışı sağlanabildiğinden tekrardan oluşum çok nadir görülüyor. Yine gözaltı mezoterapisi ile olumlu sonuçlar alınabiliyor.

 • Radyo Frekansı Tedavisi

Radyo frekanslarıyla göz altı torbalarına gençleştirme müdahalesi yapılarak ciddi estetik kayıpları yerine getirilebiliyor.

 • Franksiyonel Lazer

Toplamda 3 seansta tamamlanan Freaksiyonel lazer tedavisiyle %90 olumlu sonuçlar alınıyor.

 • Doğal Tedavi

Patates ve salatalık gibi yenileyici sebzeleri gözaltı morluklarının üzerinde bekleterek olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Aynı şekilde çay kompresi çocuklarda morlukları ortadan kaldıran en önemli alternatifler arasında yer alıyor.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle