Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Göz alerjisi mevsimsel veya daimi bir alerjenden kaynaklanabilir. Buna bağlı olan semptomlar ile mevcut çevresel faktörler alerjinin tedavisinde en önemli unsurdur. 

Göz alerjisi son derece rahatsız edici bir rahatsızlık olarak varlığını sürdürebilir. Bunu tamamıyla önlemek veya tedavi etmek mümkün değildir. Ancak önlemler alarak gözlerdeki alerjinin etkilerini azaltmak mümkündür.

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Göz alerjisi nasıl geçer sorusu her zaman gündeme gelmektedir. Çünkü mevsimsel geçişler, bazı maddelerden kaynaklanan hassasiyetler son derece ciddi sorunlar yaratmaktadır. Dolayısıyla bu tip alerjilerde tedavinin %100 sonuç vermesi olabildiğince imkânsız bir hal alır. Genellikle vücudun hassasiyetleri doğrultusunda hissedilen rahatsızlıkların belirli antibiyotikler aracılığıyla tedavi edilmeye çalışıldığı bir uygulama yapılır. Yani etkilerin minimal seviyeye çekilebilmesi için gözdeki alerji damla kullanılarak iyileştirilir.

Gözlerimizde farklı alerjen tipleri ile oluşan vakalar gözlemlenebilir.

 • Polen
 • Kıl ve Tüy
 • Hayvanlar
 • Ot ve Çim
 • Çiçekler
 • Toz
 • Kimyasal Maddeler
 • Güneş ve Işık Hassasiyetleri

Bu gibi birçok faktörden kaynaklanan gözlerdeki alerji diğer sorunlar gibi kolay tedavi edilemez. Örneğin göz alerjisi tedavisi aşı vurularak kolay bir biçimde yapılamaz. Bunun yerine düzenli olarak damla kullanımı önerilmesi gerekir.

Tabi ki burada en önemli faktör neye alerjiniz olduğunu bilerek buna uygun ilaç kullanmaktır. Haliyle göz doktoruna çıkarak bu sorunun çözümünü bulmanız gerekir. Genellikle insanların alerjiler için arkadaş önerisi sonucunda damla kullandığına şahit oluruz. Bu alerjen bilinmeden hiçbir işe yaramayacağı gibi daha ağır alerjik sonuçlara yol açabilir.

Göz Alerjisi Kaç Günde Geçer?

Gözde alerji oluştuğunda muhtemelen batma, yanma, kaşınma veya gözü açamama gibi birçok farklı etken ortaya çıkar. Bu reaksiyonların bütünü iyileşme sürecini etkiler. Polen alerjisi diğerlerine nazaran daha uzun süreli olabilir. Çünkü mevsim geçişlerinde bazen haftalarda süren bir polen süreci vardır. Haliyle her dışarıya çıktığınızda bununla karşılaşabilirsiniz. Alerjik reaksiyon ise sürekli yenilenir ve etkileri artarak devam eder.

Genelde göz damlası kullanarak tedavi edilirse kısa sürede bunun çözümünün olabileceğini belirtmek mümkündür. Ortalama olarak 4 haftayı bulan göz alerjisi tedavisi olabileceğini de unutmamak gerekiyor.

TABLO (Ne Kadar Süre Kullanılır – Günde Kaç Kez Kullanılır? )

 • Antihistamin Damla Kullanımı: 1 Hafta – Günde 4 Kez
 • Steroit Damla Kullanımı: 3 Hafta – İlk Hafta 4, İkinci Hafta 3, Üçüncü Hafta Günde 2 Kez

Kullanacağınız alerjik göz damlası için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu sayede alerjiye karşı gelebilecek ve etkilerini minimuma indirecek bir ürün tercih etmiş olursunuz. Kaç günde iyileşir sorusunun genel anlamda cevabı doğru damlayı kullanmaktan geçer. Bu sürede ise gözü çevresel faktörlerden koruyarak alerjen seviyesini düşürmek önemlidir.

Göz Alerjisi İyileşme Süresini Ne Hızlandırır?

Göz alerjisinde tedavi aşaması için en önemli noktalardan birisi budur. Kaç günde geçer sorusunun cevabını merak ederiz. Anında iyileşmesini beklememize karşın 3-4 hafta sürebilecek daimi alerjiler mevcuttur. Ancak doğal metotlarla bu süreci hızlandırmamız mümkündür.

 • Soğuk Kompres
 • Göz Damlasının Düzenli Kullanımı
 • Bitkisel Metotlar
 1. Gül Suyu
 2. Göz Otu
 3. Mum Ağacı Kabuğu

Hepsinden önemlisi çevrede dolaşan toz, polen ve benzeri alerjileriniz varsa bunlardan kaçmaktır. Yaşadığınız veya çalıştığınız ortamı tüm tehdit unsurlarından temizlediğinizde ciddi bir rahatlama hissedeceksiniz. Haliyle size alerjinin tedavisinde kaç günde geçer sorusunu azaltabilecek bir fırsat yaratabilir. Çünkü alerjenlerden korunarak düzenli tedavisini sağlamak bu aşamada en dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle