Gözlerdeki Alerji Sorunları Bitkisel Yollarla Ortadan Kaldırılabilir i?

Gözlerdeki alerji sorunları kısa sürede belli başlı bitkisel uygulamalar ile ortadan kaldırılabilir. Bunların nasıl yapılacağına, düzenli yapılmasına ve aksatılmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Göz Alerjisine İyi Gelen Bitkiler 

Doğal Tedavi Çözümleri

Göz alerjileri sorununda kurtulmak için doğal bitkilerin kullanımı yapılmalıdır. Seçenekleri kullanmak alerji hastalarının gözlerindeki sorunlar konusunda  doğal bir rahatlama kaynağı olacaktır. 

Gül suyu

Göz alerjileri kapsamında kullanılacak olan gül suyu oldukça popüler ve doğal bir çözüm kaynağıdır. Nesiller boyu kullanılan üründür halen kullanılmaktadır. Uygulama için üç ila dört damla saf gül suyu ile su karıştırılır. Ardından gözlere damlatılır ve birkaç dakika gözler kapalı tutulur. Gül suyu sorunun tedavisi için şifalı bir seçenektir.

Homeopati

En yaygın şekilde kullanılan homeopatik çare, bal ve Hindistan cevizi tozu karışımıdır. Bu karışım göze uygulanmaz her gece düzenli bir şekilde kişilerin bağışıklığını arttırması adına yenilmesi gerekir. Kullanılacak homeopatik ilaçların bu karışım sadece bir örneğidir. Genellikle bir bitki ve diğer doğal bileşenler içeren karışımlardır.

Soğuk Sıkıştırma

Soğuk uygulama havlu, bez ve kaşıklar ile yapılmalıdır. Kullanmadan önce kaşıkları dondurucuya koyup bekletmek daha uzun süreli sonuçların elde edilmesini sağlar. Soğuk uygulamalar yalnızca geçici bir çözüm sağlar ama çok etkilidir.

Sıcak Tuzlu Su

 Sıcak tuzlu suyun içine batırılmış bir pamuk veya pamuklu bezle gözler sildiğinizde göz alerjilerinin hafifletilmesi konusunda fayda bulunur. Suyun içinde bulunan tuz, ilk tepkimeye sebep olan salınan histaminlere savaş açar.

Tekrarlanan Göz Durulaması

Bir kişide kalıcı göz alerjisi sorunu varsa, soğuk su yıkama yapılması gerekir. Gözleri soğuk su yardımı ile birkaç kez yıkamak tekrar rahatsız eden maddeyi kaldırmak konusunda fayda sağlar.

Polenlerden haberdar olun

 Polenlerin ne zaman fazla ne zaman az olduğu konusunda bilgi sahibi olun.  Sabahın ve akşamın erken saatlerinde, polen sayıları genelde maksimum seviyededir. Ayriyeten bulanık konuda tedbir almak için  klima, vantilatör gibi sorunlar ürünleri kullanmayın ve dışarıya çıkarken gözlük kullanımı yapın. Bu sayede polenlerin gözler ile temasının önüne geçilir.

Dikkat Edilecek Diğer Noktalar 

Gözlerdeki alerjik sorunlarda bitkisel çözüm olanaklarının yanında tedavisi için aşağıdaki detaylara da dikkat edilmesi gerekir.

  • Yüzeylerin yüzey kısımlarında toz ve pislik birikmesine izin vermemek en önemli çözüm seçenekleri arasında yer alır.
  • Gözleri kesinlikle ovmamak ve  sıkıştırmamak gerekir.
  • Dışarıya çıkılacağı zaman koruyucu gözlükler kullanmak tedavisi açısından gerekir ve iyi gelir.
  • Bilgisayar ve TV kullanımını  konusunda aşırıya kaçmak alerjiye neden olur. Bunun içinde ara ara gözlerin dinlendirilmesi iyi gelir. Tedavisi kapsamında dikkat edilmesi gereken detaylar arasında önemli bir yeri bulunur.
  • Özel olarak üretilen ve alerjen geçirimi en az olan yastıkların, çarşafların ve yorganların kullanımı yapılmalıdır. Ayriyeten farklı alerjenlerin üremesinin önüne geçmek adına bu tarz ürünlerin sık sık yıkanması sağlık açısından gereklidir. Beden temizliğine de iyi gelir.
  • Evcil hayvanların yataklara çıkmasına ve yatmasına izin vermemek gerekir. 
  • İyi ışık alan alanlarda okuma yapmak gerekir. Bu sayede göz yorgunluğunun da önüne geçilir.

Bu tarz uygulamalar ve önerileri gözlerinde alerjik sorunu olan kişilerde rahatlama sağlar. Serbest bırakılacak histamin vücudun yabancı olan maddelere karşı doğal şekilde koruması ama rahatsız edici ve ağrılı semptomlara neden olabilir. Bu tarz belirtiler kaynağa devamlı olarak maruz kaldıkça daha kötü bir hal alabilir. Bundan dolayı alerjene maruz kaldıkları etkiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olması için ipuçlarını dikkate almak gerekir. Gözdeki alerjiler konusunda proaktif olmak ve bitkisel ilaçları kullanmak meydana gelen semptomları azaltmaya, muhtemelen de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle