Göz Alerjileri İle Alakalı Tedaviler Nasıl Yapılır ve Neler Uygulanmalıdır?

Gözlerdeki alerjilerin ortaya çıkardığı semptomlardan tamamen kurtulmak adına bitkisel ve doğal karışımların düzenli bir biçimde kullanılması gerekir. Düzenli şekilde kullanılmazsa sorun ortadan kalkmayacaktır.

Gözleri Etkileyen Alerjen Türleri

Gözlere etki edene alerjene türleri oküler veya konjonktivite alerjileri olarak da bilinir. Yapılan araştırmalar sonucunda her beş kişiden birinde alerjik göz sorunu olduğunu ortaya çıkmıştır. Alerjiler kişilerin günlük işlerini yapmaları konusunda dikkatlerini dağıtmanın yanı sıra kısa süreli görme bulanıklığına da yol açabilir. Gözler etkileyen iki tür alerji bulunur. Göz alerjisi nedenleri ve tedavisi sorunun türüne göre değişkenlik gösterir. Alerji türleri arasında;

Mevsimsel alerjiler

Bu alerji türü en yaygın olandır. Yılın belli zamanlarında ortaya çıkar. Genelde ilkbaharın başlangıcında ve sonbahara doğru ilerlemekte olan yaz boyunca meydana gelir. Alerjenler çim poleni tarzında havada bulunur. Gözlerin ve vücudundan maruz kalması sonucunda oluşur.

Uzun süreli alerjiler

Bu türlü alerji yıl boyunca meydana gelir. Gözlerin toza, akarlara, hayvan tüylerine ve tüylere maruz kalması hastalıkların başlıca nedenleri arasında bulunur. Klor, kozmetik ürünler, duman, parfüm ve bazı ilaçlar diğer sebepler arasında yer alır. Bu kapsamda kişiler alerjilerin nedenlerini dikkate aldığında ya da bildiğinde dikkatli olursa sorun ortadan kalkar. Meydana getirdiği duruma göz hastalıklarına dönüşmeden müdahale etmek gerekir. Alerjinin yarattığı sıkıntılar risk oluşturmadan uzman hekime başvurmak gerekir. Göz alerjisi tedavisi kapsamında belirtilerine dikkat edilmesi gerekir. Belirtileri arasında;

  • Göz alerjilerinin belirtileri çok açık ve nettir.
  • Sinsi hastalıklar sınıfında yer almaz.
  • Göz alerjisi meydana geldiği zaman gözlerde yanma, batma, ağrı tarzında şikayetler olabilir.
  • Göz akıntısı veya normalden daha çok çapaklanma yaşanabilir.
  • Genelde görüşü bozmamakla birlikte bazı durumlarda görme bulanıklaşır.
  • Göz akı adı verilen beyaz kısımda kızarıklık, gözlerinde çevresinde kırmızı ile mor arası bir renk değişimi yaşanabilmektedir.

Bitkisel Tedavi Destekleri 

Soğuk Süt

Evde uygulanacak olan bitkisel karışımlar içinde güvenli şekilde kullanılır. Buzdolabında soğutulacak sütü içine temiz pamuklu bir bez batırılır. Ardından fazla olan süt bezin üzerinden sıkılır ve kapatılan gözlerin üzerinde 15 dakika boyunca bekletilir. Her gün düzenli bir şekilde uygulamak fayda sağlar.

Salatalık

Alerjik gözler için en kolay ev uygulamaları içinde bulunur. Salatalık dilimleri bahar alerjileri kapsamında fayda sağlar. Buzdolabında soğutulacak olan salatalık dilimleri gözlerin üzerinde ısınasıya kadar bekletilir. Alerjik sorunlarda dâhil olmak üzere birçok göz problemi için mükemmel bir tedavi şeklidir. En iyi sonucu almak adına serin salatalık dilimleri yaklaşık olarak 15 dakika  boyunca gözlerin üzerinde bırakılmalıdır.

Sıcak Süt Ve Bal

Alerjik gözler için evde kullanılacak ilaçlardan bir tanesi de etkili bir sıcak süt ve bal kullanımı yapmaktır. Balın içeriğinde bulunan anti bakteriyel özellikleri oldukça faydalıdır. Sütün de yatıştırıcı etkileri fayda sağlayacaktır. Bu sayede bal ve sıcak süt yardımı ile gözlere uygulama yapmak özellikle konjonktivite tedavisinde yardımcı olur. Balın ve sıcak sütun eşit miktarda karıştırın. Bir damla şişesinin içine koyun. Özellikle enfekte bölgelere günde birkaç kez olmak üzere 2 ila 3 damla uygulayın. Ayriyeten bal göz çevresi güzelliği konusunda da faydalıdır.

Hintyağı yağı

Göz sağlığı konusunda hint yağı yararları hakkında yapılan araştırmalara göre  yağ gözlerde lipid üretiminin arttırılmasına ve gözyaşı buharlaşmasının sınırlayarak göz kuruluğu azaltmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, hint yağındaki anti-inflamatuar özellikleri ile kızarıklık, gözlerde şişlik ve alerjen gözlerin tedavisinde yardımcı olur. Dolayısıyla evde doğal yollar ile alerjen  göz sorunlarından kurtulmak adına kullanılmaktadır. Gözlerin sorun olan bölgesine masaj yardımı ile sürülür.

Gözlerde bulunan alerjilerin tamamen ortadan kaldırılması adına yapılacak olan bitkisel desteklerin düzenli ve söylenilen şekillerde kullanılması sonucunda sorunlar ortadan kalkar.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle