Alerjik Göz Kaşıntısına İyi Gelen Yöntemler ve En Etkili Sonuçlar Hangileridir?

Alerjik göz kaşıntısı problemiyle karşı karşıya olanlar bir takım yöntemlerle bu sorunu giderebilmektedir. Ayrıca en etkili sonuçları veren özel tarifler sayesinde gözdeki kaşıntının yanı sıra göz kızarması gibi durumlar da kolayca giderilebilmektedir.

Alerjik Göz Kaşıntısı

Alerjik göz kaşıntısı sürekli alerjiler ve mevsimsel alerjiler olarak iki kısımda incelenebilir. Sürekli alerjiler adından da anlaşılacağı üzere yılın her anında görülebilmektedir. Ayrıca kapalı ortam alerjisi olarak da bilinmektedir. Ev tozundan kaynaklanan bu durumla beraber küfler, mantar sporları, hayvan kepekleri ve diğer pek çok faktör alerjiye neden olmaktadır. Bunun yanı sıra yabancı maddeler de gözde alerjiye neden olarak alerjik göz kaşıntısını tetiklemektedir. Mevsimsem alerjiler ise yılın belirli bir döneminde ortaya çıkarak göz kaşıntılarına neden olabilir. Örneğin bahar nezlesi, hemen hemen herkeste görülebilir. Havadaki polen alerjik tepkilere neden olduğu için bu durumda bir takım önlemlerin alınmasında fayda var.

Alerjik Göz Kaşıntısı Neden Olur?

Alerjik göz kaşıntısı nedenlerine bakıldığında şu etkenler sıralanabilir;

  • Yaşlanma
  • Toz, polen ve tüylere alerji
  • Göz kuruluğu
  • Astım ve egzama hastalığı
  • Kuru göz sendromu
  • Bakterilere bağlı olan enfeksiyonlar
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
  • Kozmetik ürünlerin yan etkileri
  • Mevsimsel faktörler
  • Kontakt lens kullanımları

Alerjik Göz Kaşıntısında Tedavi Yöntemleri

Alerjik göz kaşıntısında uygulayabileceğiniz bir takım tedavi yöntemleri vardır. Öncelikle yapmanız gerekenler ile ilgili detaylı bilgileri aktaracak ve daha sonra da bitkisel tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Göz kaşıntısı tedavi yöntemlerinde ilk olarak doktora başvurduğunuzda antihistamin ilaç tavsiye edilecektir. Ağızdan alınan bir hap ya da göz damlası olan bu ilaç, gözde kaşıntıya neden olan hormonun salgılanmasını engeller ve sorunu kısa sürede giderebilir. Elbette ilaç kullanmak istemeyenler için bir takım doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır ancak bu ilaç sadece göz kaşıntısını değil, göz yanması ve göz kızarıklığını da giderici özelliktedir.

Alerjik göz kaşıntısında gözyaşı damlası da kullanabilirsiniz. Doktorunuz muayene ettikten sonra göz damlası yazacak ve sizi bu problemden kurtarmaya çalışacaktır. Ayrıca ılık ya da sıcak kompres uygulamalarını kullanmak yerine soğuk kompres yaparak göz kaşıntısını giderebilirsiniz.

Yaşam alanınızdaki küf oluşumunu engellemek de alerjik göz kaşıntısına iyi gelecektir. Ayrıca nem oranının yüksek olmaması bu alerjinin azalmasında etkilidir.

Alerjik Göz Kaşıntısını Gidermek için Doğal Yöntemler

Alerjik göz kaşıntısını gidermek amacıyla tercih edeceğiniz bazı doğal yöntemler vardır ve %100 etkili olduğu aktarılmaktadır. Bunlardan birincisi bol su tüketimidir. Günde 12 bardaktan aşağı olmamak üzere bol su tüketerek göz kaşıntısını gidermeye çalışabilirsiniz.

Doğal tedavi yöntemleri arasında tercih edeceğiniz salatalık, gözlerin nemlenmesini sağlar. Ayrıca gözlerin rahatlamasını sağlayan bu sebzeyi güzelce yıkadıktan sonra dilimleyin ve 20 dakika kadar buzlukta bekletiniz. Ardından gözlerinizin üzerine bırakarak kısa bir süre bekleyin. Bu işlemi günde en az 4 defa uygulayabilirsiniz.

Çemen tohumu, alerjik göz kaşıntısını gidermek için kullanılan bir diğer üründür. Bir miktar alacağınız çemen tohumunu gece uyumadan önce soğuk suya bırakınız. Daha sonra suyunu süzerek blenderdan geçiriniz. Ardından ortaya çıkan macunu temiz bir beze bırakın ve ağzını da güzelce kapatın. 20 dakika kadar sırt üstü yatarak bu bezi de gözkapaklarının üzerinde bekletin. Günde 2 defa uygulayarak göz kaşıntısına çözüm bulabilirsiniz.

Yeşil çay kullanımı da göz kaşıntısına iyi gelmektedir. İyi bir iltihap önleyici olan yeşil çayı kaynatarak gözkapaklarınızın üzerinde bir süre bekletin. Günde en az 3 defa bunu tekrarladığınızda göz kaşıntılarının önüne geçtiğinizi anlayabilirsiniz. Bu uygulama ayrıca gözdeki toksinlerin yok olmasını da sağlar. Yeşil çayın yanı sıra papatya ve siyah çayı da aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Antibakteriyel özellikte olan elma sirkesi de göz kaşıntısına iyi gelmektedir. Gözünüzü her türlü enfeksiyona karşı koruyabilen elma sirkesini 1 yemek kaşığı kadar alarak 1 bardak su içerisinde bırakın. Daha sonra gözlerinizi bu karışımlar durulayın. Kızarıklığın yanı sıra toz ve tahrişten de aynı metotla korunabilirsiniz.

Son olarak patates uygulamasıyla da gözdeki kaşıntıyı giderebilirsiniz. Patatesi ince ve yuvarlak olarak dilimledikten sonra yıkayabilir ve 15 dakika kadar buzlukta bekletebilirsiniz. Sonrasında ise günde 3 defa gözkapaklarınızın üzerine koyarak bekleyebilirsiniz.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle