Gözaltı Morlukları Neden Kaynaklı Meydana Gelmektedir?

Göz altlarında meydana gelen morlukları birçok nedenden kaynaklı olarak meydana gelir. Bu sorunların ortadan kaldırılması adına evde uygulamalar yapılabileceği gibi tıbbi şekilde yardımda alınabilir.

Gözaltındaki Morluklar Neden Meydana Gelir?

 Gözaltı morlukları olan kişileri ilk gördüğümüz zaman ilk olarak aklımıza uykusuzluk ve yorgunluk yaşayan bir kişi gelir. Gözaltı morlukları sorunu sadece uykusuzluk ve yorgunluktan kaynaklı olarak ortaya çıkmaz. Bu sorunun birçok nedeni bulunur. Bu nedenler arasında;

Kemik Yapısı

İçe doğru çökük olan göz yapısına sahip olan kişilerde kemik yapısından kaynaklı olarak gözaltı kararması meydana gelir.

Uykusuzluk

Bir kişi yeterli düzeyde uyumadığında ve yeterli düzeyde dinlenmediğinde yüz bölgesinde soluklaşma ve gözaltı kararması meydana gelir.  Aşırı düzeyde bilgisayara bakmaktan ve aşırı kitap okumaktan dolayı da gözler dinlenmediğinden dolayı göz morlukları oluşabilir.

Güneş Işınları

Aşırı düzeyde güneşe maruz kalmak gözün altında bulunan bölgedeki melamin seviyesinin artmasını sağlar. melamin insan vücudundaki bazı alanları güneş ışınlarından korumakla görevlidir. Güneşin altında koyu tene sahip olmaya olanak sağlayan da melamin pigmentlerdir. Melamin artışından kaynaklı olarak gözaltı morlukları ve torbaları meydana gelir.

Sinüzit ve Alerji Tarzı Hastalıklar

Astım hastası olan ya da alerjisi bulunan kişilerin göz altlarında etkileşim meydana gelir. Bu bölgenin etkilenmesinden kaynaklı olarak gözaltı torbaları ve gözaltı morlukları oluşabilir. Alerjiden kaynaklı olarak gözlerde şişlik olduğunda etkilenen gözlerin alt kısmında morarmalar oluşabilir. Burun tıkanıklığı sonucunda gözler ile burun arasında bulunan damarlarda genişleme olur. Burada bulunan damarlarda kan toplaması olduğundan dolayı koyu bir görünüm meydana gelir. Özellikle burun içi kalıcı sorunlara neden olasın diye düzenli şekilde temizlenmelidir.

İlaç Kullanımları

Bazı ilaçların kullanımı kan damarlarının genişlemesine neden olur. Kan damarlarının genişlemesi sonucunda koyu renkli görüntülerin gözlerin alt kısmında meydana gelir.

Dengesiz Beslenme

Dengeli şekilde beslenmek sağlıklı bir vücut için gereklidir. Doğru ve doğal beslenmeyen kişilerin ciltleri ve kanı gerekli düzeyde besin almadığından dolayı gözaltı morlukları meydana gelir. Özellikle demir eksikliği olan kişilerde bu sorun fazlasıyla yaşanır.

Diğer Nedenler

Genetik Sorunlar

Göz renginin kalıtsal olarak meydana gelmesi gibi gözaltı morlukları da kalıtsal olarak çocuklarda gözlemlenebilir. Bu bölgede bulunan deri diğer bölgelere göre daha incedir. Kan damarları incecik derinin alt kısmında grimsi ve mavimsi şekilde gözlenir. Cilt ne kadar ince bir deriye sahipse morluklarda o kadar belirgin olur. Yani kişilerde cildin inceliği ve rengi kalıtsal bir özelliktir.

Yaşlanma

Yaşın ilerlemesi ile göz altlarında deri daha hassas bir hal almaya başlar. Bundan dolayı da renk açısından daha koyu gözükecektir. Deri sarkması ve yüzde bulunan kırışıklar gözlerin alt kısmında gölgelenmeye, gölgeli bölgenin daha koyu gözükmesine neden olur. Yaş ilerledikçe insan vücudunda bulunan yağ ve kolajen üretimi de azalır. Bundan kaynaklı olarak da durum daha kötü bir hale gelir.

Regl Dönemi ve Gebelik

Gebelik dönemi içinde ya da regl dönemi içinde kadınların ciltlerinde solgun bir görüntü meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak da göz altlarında koyu görünümler oluşabilir. Solgun ciltte sahip olmak ile gözlerin alt kısımlarında meydana gelen kontrast bölgenin koyu bir renge sahip olmasını sağlamaktadır.

Yaşam Tarzı

Alkol ve sigara kullanımı her türlü sağlık sorunun ortaya çıkmasına olanak sağlar. Bunların aşırı düzeyde kullanılması morlukların oluşmasının başlıca nedenleri arasında yer alır. Özellikle sigara kullanımı kan içinde bulunan oksijen kullanımını azaltmaktadır. Alkol kullanımı, sigara kullanımı, uyku düzensizliği ve sıvı kaybı birleşince göz altlarında bulunan kanı olumsuz etkilemektedir. Kanın olumsuz etkilenmesi sonucunda morluk kaçınılmaz olacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Morlukların önüne geçmek adına yapılması gereken en önemli detayların başında bol düzeyde su tüketmek gelir. Su tüketmek insan vücuduna genel sağlık açısından da gereklidir. Güneşten korunmak, uykuyu en iyi düzeyde almak, uykuyu düzene sokmak ve tuzlu yiyeceklerden kesinlikle kaçınmak gerekmektedir. Bunların hepsi morlukların azalmasına olanak sağlar. C vitamini alımlarını çoğaltmak sorunun ortadan kalkması adına gereklidir. Bu konuda bol bol meyve tüketilmesi önemlidir. Gözaltında morlukların ortaya çıkması kılcal damarlarda bir hastalık olduğu için antioksidan içerikleri kılcal damarları tedavisini yaparak morlukların azalmasına olanak sağlayacaktır.

Çay kullanımı eski dönemlerden bu yana morlukların ve diğer göz sorunların ortadan kalkması adına kullanılmaktadır. Çay poşetleri demlendikten sonra buzdolabında soğumaya bırakılır. Soğuyan çay poşetleri gözlerin alt kısımlarına koyularak 15 dakika boyunca bekletilir. Bu uygulama süzülen çay ile de yapılabilir. Buzdolabında soğutulan çay içine pamuk batırılır ve gözlerdeki sorun olan bölgede 15 dakika boyunca bekletilir. Çayı buz küpleri şeklinde kullanmakta fayda sağlar. Buz kalıbında dondurulan çay sabah uyanıldığında gözlerin alt kısımlarında gezdirilmelidir. Bu uygulama morlukların azalması konusunda şişliklerin azalmasına da olanak sağlar. Sorunların ortadan kaldırılması adına üretilen kremlerde fayda sağlayacaktır.

K ve C vitamini bulunan gözaltı kremlerinin kullanılması fayda sağlayacaktır. Evde uygulanacak olan tedavi yöntemleri dışında tıbbi uygulamalarda fayda sağlayacaktır. Özellikle lazer uygulaması bu konuda oldukça fayda sağlar.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle