Bebeklerde Göz İltihabı Sorununa Bitkisel Tedavi Çözümleri

Bebeklerde var olan göz iltihabı sorunlarını ortadan kaldırmak adına uzan hekim bilgisi dahilinde bitkisel karışımlar kullanılabilir. Bu uygulamalar düzenli ve aksatılmadan uygulandığı zaman fayda sağlar.

Anne Sütü Kullanımı

Anne sütü konusunda yapılan araştırmalar özellikle enfeksiyonlar konusunda etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır. Anne sütünün temiz bir beze ya da pamuğa damlatılmasından sonra bebeklerin gözüne uygulama yapılması gerekir. Gözde bulunan iltihap sorunu düzenli şekilde silinme işlemi yapıldığı zaman geçer. Bebeklerde göz iltihabı oluşması önüne geçilmezse ateş sorununu da ortaya çıkartır. Özellikle yeni doğan bebeklerde ateş daha büyük sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Sıcak kompres

Sıcak kompres özellikle konjonktivit ve iltihaplanma sorunlarına iyi gelir. Sıcak kompresin ısısı bölgede bulunan kan dolaşımını arttırır ve iyileşmeyi sağlar. Ayriyeten ağrı ve şişmeyi azaltarak daha çok iltihap oluşmasının önüne geçer.  Göz iltihaplanmasına iyi gelen uygulama için;

 • Temiz ve yumuşak bir havlu sıcak suya batırılır ve fazla sıvıyı sıkılır.
 • Bu sıcak nemli havlu bir defada 3 dakika boyunca kapalı göz kapağında tutulur.
 • Bu uygulama bebeklerde ve çocuklarda gün içinde birkaç kez tekrarlanmalıdır.
 • Göz iltihabı her iki tarafta ise iki gözde farklı havlular kullanılmalıdır.

Tuz Çözeltisi

Bir göz iltihaplanması sorunundan kurtulmak için ev yapımı bir tuz solüsyonu kullanılabilir. Özellikle tahriş olan, kaşıntı bulunan ve iltihaplanma olan gözlere iyi gelir ve bu sorunlar uygulama sayesinde geçer. Gözde toplanan iltihaplanmayı temizlemeye yardımcı olur, enfeksiyonu kontrol eder ve enfeksiyonun yayılmasını önler.

 • 1 tatlı kaşığı tuzu 1 su bardağı suyla karıştırın.
 • Çözeltiyi kaynatın ve tamamen soğumaya bir kenara bırakın.
 • Etkilenen göze temiz bir bez yardımı ile uygulama yapın.
 • Bu uygulamayı evde günde birkaç kez yapın.

Bitkisel tedavi kapsamında kullanılabilecek en sağlıklı karışımlar içinde yer alır. Bu tarz karışımların uzman doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Doğal ürünler olduğundan dolayı insan sağlığına kesinlikle zarar vermez.

Diğer Bitkisel Çözümler

Bal

Bal iltihaplanmalara karşı sağlıklı bitkisel çözümler içinde yer alır. Anti bakteriyel özelliklere sahiptir. En sağlıklı sonucu almak adına organik olarak yetiştirilmiş bal kullanımı yapmak gerekir.

 • Balın ve damıtılmış suyu eşit şekilde iyice karıştırın. Temiz bir pamuk kullanarak, çözeltiyi göze uygulayın. Gün içinde 2 veya 3 defa bu tedaviyi kullanmak fayda sağlar.
 • Ayrıca büyük çocuklarda göz bölgesine doğrudan bir damla bal damlatılabilir. Bal gözdeki kir, pislik veya iltihaptan kurtulmanıza yardımcı olur. Günde 2 veya 3 defa kullanmak gerekir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, taneleri iltihapların ve enfeksiyonların devam etmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek taşik asit açısından zengin bir üründür.  Özellikle kaşıntılı göz sorunu olan kişilerde rahatlamayı sağlarken, gözlerin alt kısmında olan şişlikleri de azaltmaya yardımcı olur. Ayriyeten genel göz sağlığına katkıda bulunan çeşitli besin maddeleri ve antioksidanlar içerdiği için oldukça faydalıdır.

 • 2 yeşil çay poşetini sıcak suyun içinde birkaç saniye boyunca bekletmek gerekir.
 • Yeşil çay torbaları sudan alınır, fazla olan suyu sıkılır, çay ve çay poşetleri buzdolabında soğumaya bırakılır.
 • Öncelikle olarak gözleri yıkamak için serin çayın kullanılması gerekir.
 • Ardından soğuk, nemli çay poşetlerini kapalı gözlere 10 ila 15 dakika boyunca tutulur.
 • Belirtiler ortadan kaybolana kadar gün içinde en fazla 3 defa tekrarlanması gerekir.
 • Yeşil çay poşetleri yerine göz için siyah çay poşetlerini de kullanmak aynı faydayı sağlar. Siyah çayın kullanımında da soğumasını beklemek gerekir. Soğuk şekilde uygulamak gözdeki sorun iyi gelir ve iltihabın geçmesini sağlar. Düzenli ve gün içinde aksatılmadan kullanılması gerekir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle