Göz Eti (Pterjium) Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi

Pterjium gözün beyaz tabakası üzerinde damarların belirginleşmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlık olmaktadır. Halk arasında kuş kanadı olarak bilinen bu rahatsızlık ilerlediği zamanlarda görmede sorun yaratmaktadır.

Pterjium Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Pterjium ameliyatı, gözümüzün beyaz tabakasında oluşan konjoktiva zarı vardır. Zamanla bu zarın kalınlaşması sonucunda otaya çıkan damarların kalınlaşması sonucunda gözlerimizin dış tabakasında oluşan bu bölüm zamanla gözün dış merceğine doğru ilerleyecektir. Bu ilerleme sonucunda göz eti oluşmaktadır. Daha çok gözlerimizin burun tarafında bulunmaktadır. Beyaz kısımda görülmektedir. Bu hastalık ilk başlarda çok fazla bir belirti vermemiş olsa bile zamanla hastalarda yanma oluşacağı gibi kişinin gözlerinde batma hissininde oluşmasına neden olacağı gibi kanlanmaya da neden olacaktır. Bu rahatsızlık tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer ki tedavi edilmediği zamanlarda göz bebeğine kadar ilerleyecek ve kişinin çok ciddi görme sorunlarının da oluşmasına neden olacaktır.

Pterjium Kimlerde Görülür?

Bu rahatsızlık ultraviole ışınlarına maruz kalan kişilerde daha sıklıkla görüleceği gibi aile bireylerinde olan kişilerde de görülme riski son derece fazla olacaktır. DAha çok kaynak yapan kişilerde görüleceği gibi aynı zamanda da dışarıda çalışmakta olan kişilerde de sıklıkla görüleceği bilinmektedir. Ayrıca sürekli olarak göz alerjisi yaşamakta olan kişilerde ve de göz kuruluğu yaşamakta olan insanlarda da sıklıkla görüleceği bilinmektedir.

Pterjium Tedavisi

Pterjium hastalığını yaşamakta olan kişilere doktor tarafından uygun görülmekte olan bir takım damlalar verilerek ilerlemesi durdulmaktadır. Hastalığın ilerlemesi durumunda Pterjium ameliyatı gerekleşmesi gerekmektedir. Fakat cerrahi uygulama sonrasında tekrarlama riskinin son derece fazla olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de Pterjium ameliyatı yaşamakta olan kişilerin daha sonradan tekrarlamaması için bir takım yeni uygulamaların gerçekleşmesi gerekmektedir. Yapılmakta olan cerrahi yöntemler sonrasında başarı oranı oldukça yüksek olmaktadır. Pterjium ameliyatı sırasında sadece o bölgenin çıkarılması yetmeyecektir. Aynı zamanda da o bölgenin iyice temizlenmesi gerekmektedir.

Tekrarlaması sonrasında hastalığın otogrefti pterjıum cerrahisi uygulanması gerekmektedir. Gözlerde tekrarlaması durumunda bir takım özel ilaçların kullanmasının gerektiği bilinmektedir. Fakat bu ilacın en büyük yan etkisi de hastalığın iyileşmesinin gecikmesi olarak bilinmektedir.

Pterjium Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu hastalığı ameliyat ile tedavi etmek gerekmektedir. Fakat her zaman için tekrarlama riskinin olması ile bilinmektedir. Lokal anestezi yardımı ile yapılmaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Hastalığın tekrar nüks etmemesi için konjonktivanın sklera denilen kısmına uygulanacak metod sayesinde beyaz kısım açık bırakılacaktır. Bu bölgeden başka bir parça alınarak o bölgeye dikilecektir. Bu ameliyat sırasında gözlerin birkaç gün kapatılarak gözün iyileşmesi sağlanması gerekmektedir. Bu rahatsızlığın ameliyatı sonrasında birkaç hafta boyunca hastanın gözlerinde sulanmanın meydana gelmesi mümkün olacaktır. Hastalar genellikle birkaç hafta içerisinde günlük yaşamına geri dönmesi söz konusu olacaktır. Fakat hastalığın tam olarak iyileşmesi ise üç ayı bulur.

Pterjium Ameliyat Sonrası Ne Yapılmalıdır?

  • Kişi ameliyat olduğu göz kısmında yaklaşık olarak 1 hafta boyunca batma hissinin görülmesi mümkün olacaktır. Ve 1 ay boyunca da kızarıklığın olma ihtimali söz konusu olacaktır;
  • Hastalığın tedavisi sırasında eğer ki eriyen dikiş kullanılmış olsa bile bu dikişlerin ilk hafta içerisinde alınması gerekmektedir;
  • Hastaya doktor tarafından uygun görülmekte olan suni göz yaşı damlaları verilecektir. Bu suni göz yaşları 6 ay boyunca kullanılması gerekmektedir. Tedavinin başarılı olması için muhakkak kullanılması gerekmektedir;
  • Kişinin başarılı bir operasyon geçirmesinden sonra bu rahatsızlığın artmaması için güneş gözlüğü kullanması gerekmektedir. Hasta her zaman için güneş gözlüğü ile daha rahat edecektir.
  • Hastaların gözlerinde astigmat olacaktır. Bu nedenle de gözlük kullanımı büyük oranda etkileyecektir. Astigmata bağlı olarak değişkenlik olacağı için kişinin astigmat numarasında ciddi oranda değişimler söz konusu olacaktır.

Hastalığın her zaman için tekrarlama riski olacaktır. Bu nedenle de kişinin her zaman güneş ışınlarından kendisini koruması gerekmektedir. Hastalık daha çok yaşlılarda görüleceği gibi erkeklerde de sıklıkla görülmesi söz konusu olacaktır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle