Göz Çevresinde Et Benleri Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Göz çevresinde görünmekte olan koyu renkli ve genellikle zararsız olan et benleri hormon bozukluğu nedeniyle ve de şişmanlık sebebi ile ortaya çıkacaktır.

 Göz Çevresinde Et Beni

Göz çevresinde et benleri daha çok yaşı ilerlemiş kişilerde görülmektedir. Buna neden olan en çok şişmanlık ve hormon bozuklukları sebebi ile gözde et oluşması görülmektedir. Et benlerinin en çok görüldüğü yerler arasında boyun, koltuk altları ve göz kısmında görülmesi ile bilinmektedir. Herhangi bir ağrı yapmaması nedeniyle dikkate ilk başlarda alınmazlar. Fakat bunlar zamanla çoğalacağından estetik olarak görüntüsü hoş durmazlar. Çok sık olmasa da et benleri zaman içerisinde tahriş olacağından renklerinde kararma olacağı gibi ağrı da yapabilirler. Tek olacağı gibi çok sayıda da görülme ihtimali vardır. Ve çapları 1 ile 3 milmetre arasında değişmektedir. Daha çok kahverengi renkte olacakları gibi yumuşak olurlar. Bu et benlerine neden olan Human papilloma isimli bir virüs nedeniyle oluşma ihtimalleri çok büyüktür. Eğer ki göz çevresinde et benleri çok fazla ise o zaman hastanın bağırsaklarında sorun olacağı için araştırma yapılması gerekmektedir. Ve kişinin hormon bozukluğu araştırması yapılması gerekmektedir.

 Göz Etrafında Bulunan Et Benleri Nasıl Oluşur?

Yaşlanma sonucunda et benlerinin ortaya çıkma ihtimallerinin çok fazla olduğu bilinmektedir. Bu et benleri derinin en üst tabakası içerisinde oluşmaktadır. İnce bir epidermis adı verilen kaplı olmaktadır. Damar dokusundan oluşması ile de bilinmektedir. Doğumdan kaynaklı olarak ortaya çıkacağı gibi yaşın ilerlemesi sonucunda ortaya çıkması ile de bilinmektedir.

Göz Çevresinde Oluşan Et Benleri Zararlı Mıdır?

Deri deforme olması sonucunda ortaya çıkan göz çevresinde ki benler genellikle zararsız olması ile bilinmektedir. Bu benlere tıp dilinde melanositik nevüs adı verilmektedir. Bunlar derinin rengini vermekte olan hücrelerin bir nevi çoğalması sonucunda oluşurlar. Deride çıkıntı olması sonucunda ortaya çıkmakta olan, yumuşak ve de zararsız olması ile bilinen et benlerinin isimleri bulunduğu bölgeye ve şekline göre değişmektedir. En sıklıkla Akrokordon, popillom ve Filiiform isimleri ile anılmaktadırlar. Benler düz olacağı gibi aynı zamanda da kabarık olma ihtimalleri de son derece fazla olmaktadır. Rengi pembe olacağı gibi kahverengi ve siyahta olabilirler. Benler güneş gördüğü zaman daha da çoğalacaktır. Bu benler daha çok şişman insanlarda görüleceği gibi şeker hastalarında görülme olanağı da bir hayli fazla olmaktadır.

 Gözde Oluşan Et Benleri Nasıl Tedavi Edilir?

Benler tıraşlama yöntemi ile biyopsi şeklinde çıkarılması ile bilinmektedir. Kolaylıkla tedavi edilecek ve bu yöntem ile çıkarılacaktır. Benin bulunduğu kısım sadece lokal anestezi ile uyuşturulacaktır. Daha sonra ise cerrahi yöntem ile çıkarılır.

Göz çevresinde bulunan benlerde eğer ki kanser tehlikesi olması durumunda cerrahi yöntem kullanılarak çıkarılacaktır. Deri üzerinde bulunan benin tam olarak kökünden çıkarılması gerekmektedir. Çıkarıldıktan sonra dikiş atılacaktır. Bu benler şüpheli olduğu için patolojik inceleme yapılacaktır. Ve bu yöntem ile çıkarılmakta olan ben üzerinde ince bir iz kalabilmesi mümkün olacaktır. Üzerinde bulunan kılların cımbız ile alınması son derece tehlikeli olacaktır. Bu nedenle tıraş edilebilir.

 Göz İçinde Et Beni

Daha çok yaşı ilerlemiş kişilerde görülmektedir. Gözün beyaz kısmında güneş ışınları ya da ultraviole ışınlarının maruz kalması sonucunda bu ışıklar burun kısmına doğru depolanmaktadır. Bunun sonucunda gözün beyaz kısmı dediğimiz skleranın üzerini örtmekte olan konjonktiva isimli bir zar bulunmaktadır. Bu zar güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda kalınlaşmaya ve üzerinde bulunan damarların belirgin olmasına neden olacaktır. Bu durumda da gözün dış merceği olan korneaya doğru ilerleyecek ve kişinin gözünde batma hissinin oluşmasına ve görme sıkıntısına yol açacağı gibi ilerlemesi sonucunda astigmata neden olacaktır. Günümüzde tedavisi cerrahi bir yöntem kullanılarak o bölgenin lokal anestezi sonucunda kesilerek çıkarılması sonucunda hastanın göz içinde et beninden kurtulmasına sebep olacaktır.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle