Miyop Hastalarına Özel Yenilenen Şık Gözlük Modelleri ve Fiyatları

Miyop gözlüğü, kırma kusuru olan hastalarda istirahat halinde ışığın retinada odaklanamama durumunu düzeltmek için tasarlanan konkav cam kullanımıdır.

Miyop Gözlük Camı

Miyop gözlük camları kişiye özel numaralı üretilen camladır. Uzman hekim tarafınca yapılan fiziki muayene sonucu belirlenen numara optisyenler tarafından kişinin istediği çerçeve doğrultusunda yapılmaktadır. Bireylerin istekleri doğrultusunda verilmeyen gözlük yalnızca miyop tanılarında verilmektedir.

Diğer bilinen adıyla miyopi yakındaki nesneleri görebilirken uzaktaki nesneleri rahat görememe halidir. Çeşitli sebeplere bağlı olan miyopi ışınların retina önüne odaklanması sonucu meydana gelmektedir. Gözlemlenen en sık sebep ise gözün standart dışı büyük oluşudur. Kırma kusuru olan bu durum istirahat halinde ışığın retinada odaklanamamasıdır. Gelen ışıklar retinaya odaklanmaktadır.

Odaklanmayı retina üzerine getirebilmek için konkav cam kullanılmaktadır. Ayrıca eksi değerinde kontakt lenste kullanılabilmektedir.  Miyopi oluşum sebeplerine göre çeşitlenebilmektedir. Göz küresinin uzunluğundan kaynaklı miyopiye aksiyel miyopi ,göz merceği kırıcılığı fazlalığından kaynaklı ise(ışınlar retina önünde çok fazla kırılır) indeks miyopi denilmektedir. Miyopi aslında bir gen hastalığıdır. Miyopi geni taşımakta olan bireyler çevresel faktörlerden( özellikle güneş) çok sık etkilenmektedir. Çin’de yapılan bir araştırmada miyopi geni taşıyan ikizlerde her ikiz bir gruba ayrılarak gözlemlenmiştir. Birinci gruba çok fazla okuma yaptırılırken ikinci grup neredeyse hiç okuma yapmamıştır.

Deney sonucunda okuma yapan grubun %92.4 lük kısmı miyop olurken okuma yapmayan grubun %79.1’i miyop olmuştur. Bu durum miyop hastalığında gen faktörünün önemini ve miyopi geni taşıyan bireylerin çevresel faktörlerden(okuma, güneş ışınları vs) ne derece etkilendiğini göstermiştir.

Miyop İçin Gözlük Kullanımı

Genel hatlarıyla miyop gözlüğü, kırma kusuru olan bireylerde istirahat halinde ışığın retinada odaklanamaması durumunu düzeltmek için odaklanmayı retina üzerine getiren konkav cam kullanımıdır. Kişiye özel olan ve numaralı olan gözlükler hekim tavsiyesi üzerine kullanılmaktadır. Göz kusurları yalnız miyopiden ibaret değildir. Hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurları da mevcuttur. Bazı bireylerde hem miyop hem hipermetrop hastalığının varlığı söz konusu olduğundan bireyler her iki göz problemi içinde gözlük veya lens kullanmak durumundadır. Aynı anda iki gözlük kullanımı mümkün olamayacağından son yıllarda üretilen hem miyop hem hipermetrop cam özelliğine sahip gözlükler bu hastalar için tercih sebebi olmuştur. Hipermetrop gözlük camı da miyopi camı gibi hem erkek hem de bayan hastalar için güneş ışınlarına duyarlı üretilmektedir. Ayrıca son yıllarda üretilmeye başlanan numaralı güneş gözlük modelleri de gerek uygun fiyatları ile gerek kullanım kolaylığı ile( denizde vs) hastaların hayatını kolaylaştıran gözlük çeşitleri arasına girmiştir.

Hipermetrop çerçeveleri miyopi çerçeveleri gibi kişiye özel tasarlanabilmektedir. Güneş ışınlarına ve güneş ışınlarının geliş açısına göre renk değiştiren çerçeveler de estetik görünümünden dolayı yine tercih sebebidir. Bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak adına yapına çalışmalar hala devam ederken son dönemin en gözde çerçeveleri ise ucu katlanabilir çerçeveler olmuştur. Hipermetrop dahil tüm göz kusurları için kullanılmakla birlikte hipermetrop + miyop merceği şeklinde de kullanılabilmektedir. Gözlük kullanımı bireyleri hasta olduğu noktasında tedirgin etse de miyop bir hastalık değildir. Yalnızca gözün odaklanamama problemidir.

Odaklanamama problemi gözlükle veya lensle giderilebileceğinden gözlük veya lens kullanımı ile odaklanma stabil hale getirilebilmektedir. Kimi zaman cerrahi müdahalelerle de bu durumdan kurtulmak mümkündür. Cerrahi işlemler fiziki muayene ve anamnez sonrası uzman hekimin uygun gördüğü doğrultuda uzman hekim tarafınca uygulanmalıdır.

                   Gözlük Modelleri                      Fiyatlar
 50.99 TL
215.70 TL
   154 TL
   67.83 TL
  51.24 TL
  90.75 TL
  156.70 TL
   250 TL
   310 TL

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle