Üveit Hastalığının Belirtileri Nelerdir, Nasıl tedavi Edilir?

Üveit göz dokularını yok edecek olan inflamatuar adı verilen bir hastalığa neden olan tedavi edilmediği zamanlarda ciddi görme kaybına neden olacak olan görmeyi azaltacak bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık gözlerde meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Üveit Nedir?

Üveit

Gözlerimizin şekli ufak bir topu andıracak şekilde yuvarlak olmaktadır. İç tarafında jolemsi bir tabaka bulunmaktadır. Buna “vitreus” adı verilen jolemsi bir madde ile dolu olmaktadır. Vitreus kısmı bir boşluktan oluşur ve bu boşluğun etrafında da üç tane katman bulunmaktadır. Orta kısmında uvea adı verilmekte olan bir tabaka bulunmaktadır. Üveit ise orta tabaka da yer almakta olan inflamasyon nedeniyle bir iltihaplanma oluşur. İşte buna Üveit adı verilmektedir. Uvea kısmında damarlar bulunmaktadır. Bu damarlar göz kısmında var olan kanın akışını sağlamakta olan toplardamalar, atardamalar, kılcal damarlardan oluşmaktadır. Bu kısım gözün bütün kısımlarını beslemekte olan bölümdür. Ve bunun iltihaplanması sonucunda gözlerimiz oldukça zarar görmektedir. Bu kısım iltihaplandığı zaman:

  • Gözlerde aşırı bir ışığa karşı aşırı bir hassasiyetin oluşmasına neden olacaktır;
  • Görme yetimizde bulanıklığın oluşması;
  • Ciddi oranda bir ağrının oluşması söz konusu olacaktır;
  • Uçuşan cisimler meydana gelir;
  • Göz kızarıklığı yoğun olarak kendisini gösterecektir.

 Bu rahatsızlığın olmasında birçok neden sıralanmaktadır. Başlıca nedenleri arasında Behçet hastalığı, romatizmal ya da sindirim rahatsızlıkları, bazı bakteriler, virüsler ve mantarlar nedeniyle bu rahatsızlık oluşacaktır. 

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Üveit belirtileri olması durumunda bir göz doktoruna gitmek gerekmektedir. Görme hasarını önlemek için hızlı bir şekilde tedavinin uygulanması gerekmektedir. Hastanın gözlerine sıcak kompresler uygulaması sonucunda hafifletecektir. Gözler çok hassas olmasına neden olacağı için güneşe çıkacağınız zaman güneş gözlüğü kullanmanız tavsiye edilmektedir. Şişme ve ağrıların azalması için doktor tarafından göz damlaları veya oral yolla almanızı sağlayacak olan bir takım reçeteler sizlere verilebilir. Bu hastalığın iltihaplanma sonucunda meydana gelecek olduğu için antibiyotik ilaçlar ve antiviral ilaçlar ile iltihabın yok olmasını sağlayacaktır. Enflasmasyonun azalması için NSAİİ ilaçların kullanılması şart olacaktır. İlaçların yeterli olmadığı zamanlarda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayacak ilaçları kullanacaklardır.

 Nasıl Beslenmek Gerekir?

 Her zaman için aklınızda bulunması gerekiyor ki bu hastalığı yaşamaktaysanız antioksidan bakımından zengin olan bazı vitaminler almanız gerekmektedir. Daha çok bu vitaminler A, C, E ve B vitaminlarinin olması gerekmektedir. Magnezyum ihtiyacınızın olacağı gibi kalsiyum ihtiyacınız da günlük olarak almanız gereken mineraller olmaktadır. Bu mineraller her zaman için sizlerin sağlığınızı son derece olumlu bir şekilde etkileme konusunda faydası olacaktır. Balık yağı son derece önemli olacaktır. İnsanların bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda Omega 3 yağ asitlerini kullanmak her zaman için yeterli olacaktır. Somon balığı ya da uskumru balığı gibi soğuk su balıkları da gözleri güçlendirme konusunda son derece faydalı olacaktır. Lutein her zaman için göz sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek olan bir antioksidan olması ile de bilinmektedir. 

Şifalı otlar, Bitkisel tedavi de üveit hastalığını önlemek amacı ile kullanılacak olan ve son derece faydalı olan bir besin takviyesi olacaktır. Antioksidan bakımından son deece zengin olan ve bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlayacak olan zerdeçal her zaman için kullanılması gerekmekte olan bir ilaç olmaktadır. Üveitin kronik belirtilerini azaltma konusunda son derece faydalı olacaktır. Zerdeçal özellikle kanlı olan gözlerin kanlanmasını yok etmesi konusunda da son derece faydalı olmaktadır.

İlaç olarak doktor tarafından iltihabın kurumasında yardımcı olacak Homeopatik adlı ilaçlar son derece faydası olması ile bilinmektedir. Her zaman için çok ciddi bir rahatsızlık olması nedeniyle sizlerin de doktor tarafından değerlendirilmeniz ve doktorunuzun verecek olduğu ilaçları zamanında kullanmanız gerekmektedir. Her zaman için bu ilaçlar insan sağlığına son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de doktorunuz üveit hastalığınız ilerlemeden önce sizlere verecek olduğu ilaçlar sayesinde iltihabın kurumasına ve sizlerin gözlerinizde bir hasar olmamasını da sağlayacaktır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle