Göz İltihabı Tedavisi Yöntemleri ve Doğal Tedavi Yolları

Göz iltihabı tedavisi antibiyotik ilaçlar ve cerrahi implantlar ile yapılmaktadır. Yeni geliştirilen yöntemler ile göz iltihabı yani üveit tedavisi kolaylaşmıştır. Hastalığın tedavisinde sadece ilaçlar değil bazı doğal yollarda kullanılır.

Göz İltihabı Tedavisi 

Göz iltihabı tedavisi çeşitli yollarla yapılmaktadır. Göz iltihabı tıbbi adıyla üveit, tedavi edilmezse ciddi sorunlar doğurabilecek bir hastalıktır. Ancak yapılan çalışmalar ile üveit tedavisinde yeni farklı yöntemler geliştirilmiştir. Kronik iltihap gibi durumların tedavisi oldukça zorludur. Ancak bu yeni geliştirilen yöntemler ile, kronik ve tekrarlayan üveitin tedavisi de eskiye nazaran kolay bir hale gelmiştir. Göz iltihabı tedavisinde antibiyotik damlalar ve antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır.

Eğer göz doktorunuz gözünüzde iltihap olduğunu belirlerse gözünüzdeki iltihabı azaltmak için size bir steroid önerecektir. Steroid; göz damlası, hap veya enjeksiyon şeklinde kullanılabilir. Nasıl kullanılacağı iltihabın türüne bağlıdır ve bunu doktorunuz belirler. Eğer türü iritis ise, göz damlası ile tedavi edilecektir. Çünkü iritis göz önünü etkileyen bir problemdir. Arka üveit yani göz altı iltihabı ise genellikle tablet veya enjeksiyon ile tedavi edilecektir. Semptomlarınıza bağlı olarak, bu tedavi çeşitleri bir arada da kullanılabilir.

Steroidler ve diğer bağışıklık baskılayıcılar; böbrek hasarı, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, osteoporoz ve glokom gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Hap formundaki steroidlerde bu yan etkiler daha çok görülür. Çünkü ilacın, göz arkasına ulaşması için diğer ilaçlara nispeten dozajının daha yüksek olması gerekir. Bu nedenle, doktorunuzun dozaj talimatlarını titizlikle takip etmeniz ve tedavinin ilerlemesini izlemek için doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir.

Tedavide Yeni Yöntemler

Retisert

Retisert, Birleşik Devletlerde kronik, enfeksiyöz olmayan posterior üveit tedavisinde FDA onayını alan ilk cerrahi implanttır. Retisert, 2005 yılında onaylanmış bir tedavi yöntemidir. Retisert, gözün arkasına yerleştirilen ve yaklaşık 30 ay boyunca uvea’ya fluokinolon asetonid denilen sürekli anti-inflamatuar bir kortikosteroid ilaç sağlayan küçük bir ilaç deposudur. FDA klinik çalışmaları sırasında, Retisert implantasyonunu takiben, iltihap tekrarının %40-54 oranlarından %7-14 oranlarına düştüğü görülmüştür. Bu çalışmalar sırasında kaydedilmiş olan en sık görülen yan etkiler; katarakt progresyonu, artmış göz içi basıncı, prosedürel komplikasyonlar ve göz ağrısıdır.

Daha sonraki bir çalışmada araştırmacılar, Retisert cihazının cerrahi implantasyonunun 24 aylık bir süre zarfında, bulaşıcı olmayan posterior ve diffüz üveit tedavisinde sistemik kortikosteroid ilaçlar kadar etkili olduğunu bulmuştur.

Ozurdex

Ozurdex, gözün arka bölümünü etkileyen bulaşıcı olmayan üveitlerin tedavisi için onaylanmış, uzun süre etkili bir kortikosteroid ilaç implantıdır. Ozurdex implantları, steroid ilaçlı deksametazon içerir ve biyolojik olarak parçalanabilir. Ozurdex implantları, üveit ve iltihap tedavisine ilaveten, psödofakik olan ya da katarakt ameliyatı planlanan yetişkin hastalarda retina ven tıkanmasını takiben oluşan maküla ödemi tedavisinde ve diyabetik maküla ödemi tedavisinde kullanılmaktadır. FDA onayı almıştır.

Anterior üveitiniz ve iltihabınız varsa, doktorunuz ağrıyı azaltmak için steroidlerin yanı sıra muhtemel olarak göz bebeğini açan göz damlalarını da reçete edecektir. İltihap nedeniyle göze aşırı basınç gelmesi durumunda göz içi basıncınızı düşürmek için de göz damlalarına ihtiyacınız olabilir. İltihabın tedavisi sırasında, iltihabın gelişimine yol açtığı bilinen bir sistemik durum varsa, doktor bunu da tedavi etmek zorundadır.

Kronik irit, üveit veya iltihaptan dolayı ışığa karşı duyarlılığınız (fotofobi) oluşmuşsa, göz doktorunuza fotokromik lensler hakkında danışın. Fotofobi ile ilgili rahatsızlığı azaltmak için dışarıda güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Güneş gözlüğü birazda olsa bu duyarlılığınızı azaltacaktır.

Evde Tedavi

Göz iltihaplanması tam olarak evde tedavi edilebilen bir durum değildir. Ancak yine de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Göz iltihabı evde nasıl tedavi edilir ve yapabilecekleriniz nelerdir sorularının cevaplarını sizler için yazdık.

  • Balık yağı, C vitamini ve MSM gibi bazı besinler, iltihap nedeniyle oluşan inflamasyonun doğal olarak azalmasına yardımcı olabilir ve tıbbi tedavi için mükemmel bir tamamlayıcı özelliği taşır.
  • Yaban mersini, üzüm çekirdeği özütü, lutein gibi gıdalarda yüksek antioksidan bulunur ve genel göz sağlığını iyileştirici özelliktedirler.
  • Beslenme düzeninizde şekeri azaltın. Araştırmalar, yüksek rafine şeker tüketen kişilerin göz iltihaplarının arttığını göstermektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle