Arpacığa İyi Gelen Uygulamalar ve İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri

Arpacık, göz kapaklarında iltihaplanmalar sonucunda çıkabilen ve kişileri rahatsız eden bir durumdur. Arpacıktan kurtulmak için öncelikle bakım uygulamalarının yapılması ve göz çevresinin alerjiden korunması gerekir.

Arpacık ve Nedenleri

Göz kırpma hareketinde göz kapaklarınızda bir acı hissettiğinizde arpacıktan şüphelenebilirsiniz. Daha önce aynı sorunu yaşamış olanlar zaten bu durumun farkına varacaktır ancak ilk defa bu durumla karşılaşmış olan kişiler bir takım önlemler almak durumundadır. Acısı sebebiyle kişilere rahatsızlık veren ve hatta gündelik yaşamını bile etkileyen bu durum, göz kapaklarında yer alan salgı bezlerinin enfeksiyon kapması sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Başlangıçta kırmızı şişlikle görülebilirken daha sonra kaşıntı ve ağrılar devam edecektir. Bu konuda evinizde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem vardır ve İbrahim Saraçoğlu tarafından sunulan tavsiyeler bulunmaktadır. Yazımızın devamında yapmanız gerekenleri ve Saraçoğlu tavsiyelerini bulabilir ve kısa sürede uygulayarak etkili sonuçlar almaya başlayabilirsiniz.

Bu nedenlerin yanı sıra kişilerde vitamin eksikliği, makyajın temiz bir şekilde silinmemesi gibi etkenlerden dolayı da arpacık görülebilir. Diğer nedenler ise şu şekildedir;

  • Ergenlik dönemi
  • Fiziksel olarak arpacığa yatkın olma
  • Bahar alerjileri
  • Kozmetik ürünlere karşı alerji
  • Stres durumu
  • Yağlı beslenme
  • Cilt hastalıkları

Arpacıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Evinizde rahatlıkla başvuracağınız yöntemlerle beraber arpacık sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu konudaki bilgilerimize geçmeden önce arpacıkta dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bunlardan birincisi sıcak kompres uygulamasıdır. Arpacık üzerine 15 dakika kadar sıcak kompres yaparak gün içinde 6 defa tekrarlayın. Bu işlemi yaparken gözünüzün kapalı olması çok önemlidir. İltihapların kısa sürede iyileşmesini sağlamasının yanı sıra var olan şişlikleri de indirebilir.

Arpacığı kesinlikle sıkmamalısınız. Var olan iltihabın yayılmaması için bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir.

Lens kullanımı yapan kişiler, arpacık geçene kadar lens kullanmamalıdır. Çünkü kontak lensler arpacığın yayılmasına neden olabilmektedir.

Arpacığı olan kişiler göz makyajı yapmamalıdır. Özellikle krem ve losyonlar, iltihapların yayılmasına neden olacaktır.

Arpacık Tedavisi ve İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Arpacık tedavisinde patates kullanımı yapabilirsiniz. Az miktardaki patatesi rendeledikten sonra temiz bir beze sararak arpacığın sütüne koyun ve günde en fazla 3 defa bunu tekrarlayın.

Sarımsak, özellikle arpacık için kullanılan bir şifa kaynağı olarak bilinir. Arpacığın iyileşme süresini kısaltan sarımsak günlük olarak tüketilmelidir.

Kekik yağı da arpacık için iyi gelen ürünlerden biridir. Pamuğa bir miktar kekik yağı damlatarak arpacığa sürebilir ve kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu arpacık tedavisi için kişniş tohumunu önermiştir. Bir tutam tohumu suyun içinde kaynatarak daha sonra süzmeli ve bu karışımı arpacığa günlük olarak sürmelisiniz. İşlemden sonra göz çevresini de durulamanız önemlidir. 4. günün sonunda başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Bunun yanı sıra altınmühür adı verilen bir bitkinin çayını içerek ya da arpacığa kompres yaparak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Antiseptik bir bitki olduğu içi günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Son olarak papatya çayı da özellikle arpacık şişliklerini ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle papatya çayını kaynatıp süzdükten sonra bir pamuk yardımıyla arpacığa günde 3 ya da 4 defa sürebilirsiniz.

Arpacığı Önleme Yolları

Gözde arpacık durumunu önlemek için öncelikle göz temizliğini sağlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüzünüzü yıkarken bebe şampuanı kullanarak kirpik diplerini temizleyebilirsiniz. Arpacığın çıkmasını önlemek için kullandığınız havluların temiz olması da çok önemlidir. Ayrıca kirli ellerle göz bölgesine kesinlikle temas edilmemelidir. Ayrıca herhangi bir göz hastalığının olması durumunda mutlaka doktora başvurarak izlenmesi gereken yolları öğrenmelisiniz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle