Arpacık Tedavisinde Kullanılan Damlalar Ve Etkileri

Arpacık tedavisinde anbiyotik içeriğe sahip damlalar doktorların sık sık başvurduğu bir seçenektir. Bu göz damlalarının etkilerini ve ne olduklarını içeren bir liste hazırladık.

Arpacık Tedavisi İçin Göz Damlaları

Arpacık tedavisinde antibiyotik içerikli ilaçlar kullanılmaktadır. Genellikle hastalığın ilk başlarında ilaç tedavisine pek başvurulmaz. Bunun yerine hastalığın kendiliğinden geçmesi beklenir ya da doğal tedavi yöntemleri ile (örnek: sıcak kompres) tedavi edilmeye çalışılır. Arpacık için kullanılan ilaçlar; merhem, göz damlası veya hap şeklinde olmaktadır. Oral yolla veya topikal olarak bu ilaçlar enfekte olmuş bölgeye uygulanır. Arpacık tedavisinde sıklıkla kullanılan göz damlalarını sizler için sıraladık:

Tobrased

Tobrased Türkiye’de arpacık tedavisinde çok sık kullanılan bir göz damlasıdır. Yurt dışında buna benzer ilaçlar satılsa da, Tobrased adıyla bir ilaç satılmamaktadır. Tobrased enfeksiyonlu bölgeye uygulanır. Yani lokal uygulaması vardır. Hastanın aşırı duyarlılığı varsa ilacın uygulandığı bölgede kaşınma ve şişme görülebilir. Göz damlası, göze uygulanırken şişenin uç kısmı göz ile temas etmemelidir. Bu gibi durumlarda istenmeyen enfeksiyonlar gelişebilir ve hastalık daha da ciddileşebilir. Çok uzun süreli kullanılmamalıdır ve mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. İlaç 4 saatte bir uygulanır ve it dirseğinin olduğu yere bir veya iki damla damlatılır.

AK-Poly-Bac

AK- Poly- Bac göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir göz damlasıdır. İlaç bakiretrin, polimiksin B içerir. Eğer polimiksin B, bakiretrin veya ilacın içeriğinde ki herhangi bir bileşime karşı alerjiniz varsa bunu doktorunuza bildirmeniz gereklidir. Bu gibi alerjilerde şu belirtiler ortaya çıkar: kaşıntı, nefes darlığı, öksürük, hırıldama; yüz, dudak dil veya boğazda şişme. Doktorunuza ve eczacınıza ilaçla ilgili sağlık sorunlarınızı bildirmekten çekinmeyin. İlaç alerjileri ciddi problemlere yol açabilir. Bu ilacın sizin için güvenli olduğunu anlamak için sağlık geçmişinizi incelemeniz gerekmektedir. İlacın dozunu doktorunuza danışmadan değiştirmeyin. İlaç kullanımına doktora danışmadan başlamayın veya kullanımı durdurmayın.

Polsin B

Polsin B, AK-Poly’ye benzeyen muadil bir ilaç sayılabilir. Polsin B’yi kullanırken bilmeniz gereken ve yapmanız gereken şeyler şunlardır:

  • Polisin B’yi kullandığınızı, gittiğiniz başka bir hekim olursa ona da söyleyin. Başka bir tedavi için ilaç kullanacağınız zaman, kullanacağınız ilacın Polisin B ile birlikte herhangi bir sıkıntı doğurmaması gerekir.
  • Bu ilacın sizin üstünüzde ki etkilerini görene kadar dikkatli olmanız ve araba sürmek gibi eylemleri biraz ertelemeniz gerekmektedir.
  • Doktorunuz size aksini söylemediği sürece kontak lens kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • İlacı doktorunuzun size söylediği süreden daha uzun süre kullanmayın. Uzun süreli kullanım ikinci bir enfeksiyona ve mantar gelişmesine neden olabilir.
  • Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuza bildirin. Hamile iken Polsin B kullanmanın bebek üstünde etkileri olabilir.
  • Eğer emziriyorsanız doktorunuza bildirin. Bebeğin risk altında olup olmadığını konuşun.

Ocu-Spore-B

Ocu-Spore-B’nin açılımı bakirerasin, neomisin ve polimiksin B’dir. Bakirerasin, neomisin ve polimiksin B bakterileri öldüren bir antibiyotik ilacıdır. Bakteri öldürücü Ocu-Spore (gözler için), bakterilerin neden olduğu göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Ocu- Spore, göz enfeksiyonları dışında başka tedaviler içinde kullanılabilir. Ocu-Spore gözde ki viral veya mantar enfeksiyonunu tedavi etmez. İlacı kullanırken it dirseği yani arpacık problemi düzelmiyorsa veya tam tersi daha kötüye gidiyorsa doktorunuza danışmalısınız. Bu ilacı arpacık tedavisi için uzun vadeli kullanacaksınız, ilacın zararlı etkilere neden olup olmadığını anlamak için sık sık göz muayenelerine ihtiyacınız olacaktır. Ocu-Spore B, çocuklara reçete edilebilecek ve çocuklar tarafından kullanılabilecek bir ilaç değildir. Çocuklarınızı bu ilaçtan sakınınız. Bu ilacı tam olarak doktorunuzun önerdiği gibi kullanınız. İlacı kullanırken size tavsiye edilen miktardan daha çok veya tavsiye edilen zamandan daha uzun süreli kullanmayınız.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle