Arpacığa Sarımsak İyi Gelir mi, Nasıl Uygulanır?

Arpacığa ne iyi gelir? Arpacık için uygulanan sarımsak kürünün yapılışı nasıldır? Sarımsak harici hangi bitkisel yöntemler iyi gelmektedir?

Arpacık göz kapağında bulunan kirpik diplerimizde çıkan bir çıban türüdür. Mikrobik bir enfeksiyon olup hem çevresel faktörlerden hem de bağışıklık sistemimizin zayıflığından kaynaklanabilir.

Arpacık İçin Sarımsak Kürü Nasıl Uygulanır?

Gözde arpacık tedavisi için birçok farklı doğal yöntem uygulanabilir. Her gözümüzü kırptığımızda dayanılmaz boyutlara ulaşan bir sızı yaratan arpacık tedavi edilmediğinde daha ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Bu sebeple göz kapağında veya çevresinde bu tip durumlarla karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Günümüzde göz cerrahisi son olarak uygulanan tedavi metodu iken bitkisel özlere sahip özel medikal müdahaleler daha fazla tercih edilmektedir.

Bu aşamada doğrudan arpacığa iyi gelen bitkisel tarifler insanların dikkatini çeker. Örneğin sarımsak birçok ilacın etken maddesi olarak karşımıza çıkar. Fakat en güçlü antioksidanlar arasında gösterilen sarımsak içeriğinde faydalı ve zararlı birçok enzim barındırır. Haliyle gözde arpacık çıkması durumunda kullanılırken dikkat edilmesi gerekir.

Sarımsak arpacığa sürüldüğünde iyi gelir ve şişliğe sebep olan enfeksiyonu yatıştırır. Burada bakteri ve mikropları öldürerek daha steril bir ortam yaratır. Uygulama şekli ise aşağıdaki gibidir.

  1. Öncelikle bir diş sarımsak alınarak soyulur.
  2. Soyulan sarımsak bir nesne ya da bıçak kullanılmadan elle ortadan bölünür.
  3. İkiye böldüğünüz sarımsağın bir parçasıyla ortalama 30 dakikalık bir kür uygulaması yapabilirsiniz.
  4. Doğrudan Arpacık çıkan gözde şişkinlik üzerinde bekletilerek uygulanabilir.
  5. Ağrı ve sızı duyabileceğiniz bu uygulama sonrasında mutlaka göz kapağınızı güzelce yıkayarak dezenfekte etmeniz önerilir.
  6. Kısa sürede etkisini göstererek şişkinliği alır.

Arpacık İçin Sarımsak Kullanmak Göze Zarar Verir Mi?

Arpacığa iyi gelen bitkiler ve doğal tarifler arasında sarımsak olumlu sonuçlar almak için ilk seçenektir. Fakat aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir uygulama biçimi vardır. Göz kapağında oluşan enfeksiyon bazlı şişliğe iyi gelir ve bu şişkinliğe sebep olan ödemi atar. Fakat sorun daha da ilerlemişse ve doktor muayenesi gerçekleşmemişse iç kapakta iltihaplanma birikebilir.

Bunu sarımsak ile arpacık tedavisi yaptığınızda fark etmezsiniz. İçeride oluşmuş ve yayılmaya müsait olan iltihaplanma ise zamanla kist oluşumunu tetikler.

Yine arpacığa sarımsak iyi gelir mi sorusunun cevabı evet olduğu kadar gözünüzle teması halinde ciddi sorunlar yaratacağını belirtmek istiyoruz. Sarımsak arpacık üzerine sürülür ve burada antioksidan etkisini sağlar. Fakat bunu sağlarken göz kapağı kesinlikle kapalı olmalıdır. Böylece gözle teması kesilir ve yalnızca göz kapağınızda bir yanma hissedersiniz. Kür uygulamasının ardından bol su ile yıkayarak temizlemeniz yanma eylemini ortadan kaldırır.

Arpacığa İyi Gelen Doğal Yöntemler

Arpacık tedavisi için bitkisel çözümler aynı zamanda sarımsak suyu ile önerilebilir. Fakat sarımsak suyu göze sızabileceğinden ötürü hiçbir hekim tarafından önerilmez. Bu durumda hem yanma çok fazla olacak hem de gözünüz zarar görebilecektir.

Tüm doktorlar bu tip doğal metotları denemek yerine sarımsak özlü arpacık ilacı kullanmanızı tavsiye eder. Yalnızca tedavi amacı güdülürken işlevsel olan ana etken maddesi kullanılarak üretilen bu ilaçlar it dirseği için kısa zamanda çözüm sunabilirler.

Sarımsak 30 Dakika
Keten Tohumu 15 Dakika (Günde 3 Kez)
Patates 30-45 Dakika (Her gün)
Papatya Çiçeği 30-45 Dakika (Her gün)

Gözde arpacık sarımsak ile geçer mi konusunda yapılan araştırmalar kesinlikle olumlu sonuçlar vermiştir. Fakat kullanım aşamasında gözünüzü korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Aynı zamanda iç arpacık riskine karşı mutlaka doktor muayenesi önerilmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle