İç Arpacık İyileşmesi Kaç Gün Sürer, Nasıl Geçer?

İç arpacık oldukça rahatsızlık uyandırdığı için nasıl geçer sorusu önem kazanıyor. Kaç gün süreceği ise kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 14 gün sürebilir.

İç arpacık iyileşme süresi bu sorunu yaşayanların en çok merak ettiği detaydır. Çünkü gözün içinde batma hissi ve duyulan ağrı ile çekilmez bir hal alabilir. Arpacık tedavisi ise yöntemine göre farklı iyileşme süreleriyle sonuç verebilir.

İç Arpacık Tedavisi

Göz içinde arpacık nasıl geçer diye sorulduğunda alınacak cevaplar her zaman net olmuştur. İltihap kaynaklı bir göz kapağı rahatsızlığı olmasından ötürü iltihabın boşaltılması ana prensiptir. Bunu kendiniz yapamayacağınız için ilk önceliğiniz kesinlikle doktora çıkmak olmalıdır. Göz kapağının altında kalan bezelerde meydana gelen iltihaplanma son derece mikrobik bir yapıya sahiptir. Bakterilerden kaynaklanabilecek bir enfeksiyon göz sağlığınızı oldukça kötü etkileyebilir.

Gözdeki iç arpacık kaç günde geçer diye merak ediyor olabilirsiniz. Kesinlikle kullandığınız antibiyotik ilaçları ne kadar düzenli aldığınızla ilgili bir sonuçla karşılaşacaksınız.

  • Medikal Tedavi: Damla ve hap kullanımı
  • İltihabın Boşaltımı: Doktor tarafından iltihabın boşaltılması
  • Cerrahi Müdahale: Cerrahi operasyon ile iltihabın boşaltılması

İç arpacık tedavisi sonrasında iyileşme süreci başlar ve bu süre zarfında da enfeksiyonlara karşı ilaçlar kullanılır. Örneğin cerrahi müdahale ortalama 10 dakikalık bir operasyondur. Sonrasında ise bir haftalık damla süreci başlar. Bu süreci aksatmazsanız olumlu bir sonuçla karşılaşmak mümkün olur.

Arpacık çıkan gözde tedavi yöntemini doktorunuz belirler. Uygun görülen doktorla en az enfeksiyon riski olan seçenek uygulanmaya başlanır. Bazı kişilerde ilaç tedavisi ile arpacık geçer. Ancak bazıları için operasyon zorunlu görülebilir. Çünkü göz kapağının içinde kalan bir iltihap kist olarak gelişebilir.

İç Arpacık Kaç Günde Geçer?

İç arpacık kaç günde geçer denilmesinin asli sebebi kozmetik görüntü kirliliğidir. Ciddi anlamda gözünüzün içerisinde iltihaplanma olmasına rağmen aynaya baktığınızda kendinizi hoş görmezsiniz. Bu aşamada başvuracağınız alternatiflerden birisi ise göz kapağı cerrahisidir. Birçok özel hastane ve klinik bu aşamada müdahale ederek sorununuzu operasyon sonrası bir haftalık damla tedavisi ile çözmektedir.

Ancak erken teşhis ile operasyona gerek kalmadan tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Hatta birçok arpacık türü maksimum 2 hafta içerisinde müdahaleye ihtiyaç duymadan kuruyabilir. Fakat iç arpacık nasıl geçer sorusu kesinlikle önemlidir. Çünkü gözün iç kısmında bulunan bezelerde meydana gelen iltihap enfeksiyon riskini her zaman üst noktada tutmaktadır.

Tedavi İyileşme evresi
İlaç Tedavisi 1-3 Hafta düzenli damla veya hap kullanımı
Cerrahi Müdahale 10 dakika operasyon – 1 hafta damla kullanımı

Eğer iç arpacık erken teşhis ile tedavi edilmeye başlanırsa 7 günde geçmeye başladığı gözlemlenebilir. Bu aşama bazı enfeksiyon durumlarında 21 günde tamamlanabilir. Fakat erken teşhisin burada önemli bir payı vardır.

Cerrahi müdahale ise 10 dakika içerisinde göz kapağının alt kısmına uygulanır. Lokal anestezi sonrasında 7 günde normal hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Arpacık sorununu hiç yaşamamış gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

İç Arpacık İçin Kullanılan İlaçlar

İç arpacığa iyi gelen ilaçlar yalnızca doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir. Herkesin göz yapısı ve gözünde oluşan arpacık farklı formlara sahip olabilir. Bazıları için bezelerdeki iltihap oranı çok yüksek olduğu için doktorun doğrudan müdahalesi gerekir. Tavsiye edilen damla ve hap formundaki ilaçlara ise kortizon bazlı ilaçlar dahil edilebilir.

Zira iltihabın enfeksiyon yaratmadan ve göze zarar vermeden boşaltılması gerekir. Bunun için tetkikler yapılarak sorunsuz bir operasyona ihtiyaç duyulabilir. İç arpacık kaç günde geçer sorusundan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Muayene sonrasında hem uygun tedavi tekniğini hem de iyileşme sürecini birlikte analiz edebilirsiniz.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle