Gözde Çıkan İtdirseği Sorunu İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Gözde meydana gelen it dirseği evde yapılacak karışımlar sayesinde kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Bu karışımların kesinlikle düzenli şekilde kullanılması gerekmektedir.

Gözünde Arpacık Çıkanlar Evde Ne Yapabilir?

Kişniş

Kişniş sağlık anlamında tıbbi anlamda faysa sağlar ve soğutma özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri ile gözde meydana gelen arpacık sorunları konusunda mükemmel çözüm olanakları sunar. Gözdeki arpacık sorunlarından kurtulmak için kişniş tohumları alınır. İnce pamuklu bir bezin içine dökülür ve bağlanarak nazikçe suya batırılır. Ardından birkaç saat suyun içinde bırakılır. Islanan kişniş tohumları 15 ila 20 dakika boyunca göz kapaklarına uygulanır. Yapılacak kişniş kompres uygulaması sayesinde gözde bulunan şişlikler gider.

Salatalık

Arpacık halk dilinde itdirseği olarak da bilinir. Arpacığa kesin çözüm olarak bilinen salatalık nemlendirme konusunda fayda sağlar. Salatalık besleyici maddeler bakımından zengin olduğu için göz çevresinde bulunan cildi besler, arpacığın ilerlemesinin önüne geçer, gözlerin altındaki koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olur.  Salatalıktan ince bir dilim kesilir ve buzdolabına koyulur. Bu şekilde soğuması sağlanır. Her göze bir adet yerleştirilir ve en az 15 dakika boyunca bekletilir. Soğuyan salatalık dilimleri tahriş olmuş kan damarlarının çok iyi çalışmasına olanak sağlar. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde gözde bulunan arpacık iyileşir.

Yumurta Beyazı

Yumurta akı cildi sıkılaştırmada konusunda yardımcı bazı maddeler içerir. Bunlar ayrıca göz arpacığına da iyi gelir. Şişen göz kapaklarından kurtulmak adına iki yumurta akı alınır ve sert kıvama gelinceye kadar bir kap içinde çırpılır. Göze yapılacak olan kompres uygulaması bir bez yardımı ile yapılmalı ve tahriş edilmemesi çok bastırılmamalıdır. İtdirseğini geçirecek olan bu uygulama günlük olarak yapılır.

Su

İtdirseği sorunu dehidrasyonun sorunlarından kaynaklı olarak meydana gelebilir. Bu tarz durumlarda meydana gelen şişlikleri ortadan kaldırmak oldukça kolaydır. Suyun düzenli şekilde kullanılması bu konuda fayda sağlayacaktır. Yüzün ve göz bölgesinin her gün düzenli şekilde yıkanması gerekir. Ayrıca gün içinde en az 8 bardak su içilmesi gerekmektedir. Tuzlu gıdalardan kaçınmakta gerekir. İnsan vücudunda bulunan fazla tuz su yardımı ile atılır. Ayrıca gözde arpacık sorunu için sıcak su kompresi yapılması gerekir. Her gün düzenli şekilde yapılması çok önemli bir detaydır.

Diğer Tedavi Yöntemleri

Siyah Çay

Siyah çay poşetleri, gözlerde meydana gelen arpacık, şişlik ve şişliklerin azaltılması için mükemmel çözümler sunar.  Çay poşeti bir bardak suda kaynatılır. Çay poşetleri kullanılmadan önce mutlaka buzdolabına konulmalıdır. Soğuyan poşetler göze koyulur ve 15 dakika boyunca bekletilir. Arpacık sorunundan kaynaklı meydana gelen şişlikler ve kızarıklar kısa süre içinde ortadan kalkar.

Göz Maskesi

Gözlerinde devamlı olarak arpacık sorunu çıkan kişilerin haftada 2 kez göz maskesi uygulaması yapması gerekir.  Arpacık sorunu olan kişilerde neden kaynaklandığı belirlendikten sonra uzmanın verdiği doğal merhemler düzenli şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca göze uygulanacak olan maskelerin uzman tarafından onaylanmış olması gerekir.

Soğuk Kompres

Şişen gözlerden kurtulmak adına soğuk kompres özenli şekilde kullanılmalıdır. Bunun için buz küpleri alınır ince pamuklu bir bezle sarılır. Şişkinliği gidermek ve göz çevresinde bulunan kan damarlarını daraltmak adına her gün uygulanmalıdır. Uygulama için her seans en az 15 dakika şişmiş bölgede tutulur. Bu uygulama dört ila beş gün boyunca tekrarlanır ve rahatlama kolay şekilde sağlanır.

Aloe Vera

Aloe vera gözlerde olan itdirseğine, gözlerde bulunan diğer sorunlara ve vücutta bulunan birçok yaraya iyi gelir. Aloe vera anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliğe sahiptir.  Aloe jeli aloe bitkisinden alınır, E vitamini yağı ile karıştırılır. Şişmiş olan bölgeye el yardımı ile uygulanır. Daha iyi sonuç almak için jel gözlere sürülür. Gece sürülmesi gerekir ve sabaha kadar bekletilir.  Şişmenin yanında ciltte ve gözlerinde bulunan kırışıklıklar ile enfeksiyonlara da fayda sağlar.

İtdirseği sorunları için yukarıda bulunan uygulamalar doğal olan çözümler sunar. Bu ürünlerin kullanımları oldukça kolaydır ve iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Ayriyeten bu karışımların hazırlanması insanların çok fazla vaktini almaz. Bunun için sorun yaşayan kişinin en fazla yarım saat ayırması gerekir. Doğal çözümler dışında uzmanların verdiği ilaçların, merhemlerin ve göz damlalarının kullanımı da yapılır. Bunların da kesinlikle düzenli ve aksatılmadan kullanılması şarttır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle