Arpacığı Geçirme Yolları ve İbrahim Saraçoğlu’nun En Önemli Arpacık Tavsiyesi

Arpacık, göz kapaklarının herhangi birinde ortaya çıkabilen ve kişileri oldukça huzursuz eden bir rahatsızlıktır. Elbette her rahatsızlık gibi bu durumun da kısa sürede ortadan kaldırılması için yapabileceğiniz pratik uygulamalar bulunmaktadır.

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık nasıl geçer ile ilgili olarak yapılan pek çok araştırmada karşınıza önemli tavsiyelerin çıktığını görebilirsiniz. Bu önemli tavsiyelerden biri de İbrahim Saraçoğlu tavsiyeleridir. Bildiğiniz üzere İbrahim Saraçoğlu, pek çok rahatsızlık hakkında özellikle de evinizde uygulayabileceğiniz yöntemleri paylaşmakta ve hastalara yardımcı olmaktadır. Yazımızın devamında bu tavsiyeleri sizlerle paylaşıyor olacağız. Bundan önce ise sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen arpacığın nedenlerini ve geçmesi için yapılması gerekenleri aktarıyor olacağız. Öncelikle göz kapaklarındaki salgı bezlerinde yaşanan sorunlardan dolayı meydana gelen arpacık, ilk süreçte kırmızı renkte ve şişlik olarak görülmektedir. Tedavisinin yapılmaması sonucunda bu durum ağrılara ve şiddetli kaşıntılara neden olabilir. Her rahatsızlığın erken süreçte teşhis edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinden arpacık için de aynı durum geçerlidir.

Arpacığın genel nedenlerine bakıldığında göz bölgesinin hijyenik tutulmaması ve bununla beraber;

  • Stresi yaşam
  • Yağlı beslenme durumu
  • Bahar aylarında meydana gelene alerjik durumlar
  • Ergenlik dönemine giriş
  • Kozmetik ürünlerinden kaynaklı alerjiler
  • Bir takım cilt hastalıkları gibi faktörlerden kaynaklı olarak karşınıza çıkabilir.

Göz kapağında oluşan bu durumun daha kötü hale gelmemesi adına mutlaka dikkat etmeniz gerekenler olacaktır. Bunlardan en önemlisi de şüphesiz temizlik ve arpacığın ortaya çıkmaya başlamasıyla beraber sıcak kompres uygulamalarıdır. Halk arasında it dirseği olarak da bilinen bu durumla ilgili şimdi de sunulan tavsiyeleri ve İbrahim Saraçoğlu’nun özel yöntemini paylaşacağız.

Arpacığın Geçmesi için Yapılması Gerekenler

Arpacık rahatsızlığıyla ilgili öncelikle sıcak kompresin çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. 15 ile 20 dakika arasında göz kapağınıza sıcak kompres yapabilir ve günde bunu 5 ile 6 defa tekrarlayabilirsiniz. Bu durum arpacığın kısa süreli tedavisinde çok etkilidir. Ayrıca göz kapağınızın bu işlemde kapalı olması da gerekiyor.

Arpacık, göz kapağında meydana gelen bir iltihaplanma sorunudur ve erken teşhis edilmediğinde farklı rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

Arpacık sorunuyla karşı karşıya olan bayanların kesinlikle makyaj yapmaması gerekmektedir. Çünkü makyaj yaparken kullanacağınız losyon ya da krem gibi ürünler, var olan iltihabın yayılmasına sebep olur. Bununla beraber lens kullanan kişiler de arpacık geçene kadar bu kullanımlarına son vermelidir. Arpacığın yayılmasına neden olan bir diğer durum da kontak lens kullanımıdır.

İbrahim Saraçoğlu, arpacık ile ilgili kişniş tohumuyla yapılan bir uygulamadan bahsetmektedir. Bu tohumdan bir tutam alarak bir miktar suda kaynatıyor ve daha sonra arpacıklı bölgeye sürüyorsunuz. Bu işlemin ardından göz çevrenizi güzelce duruladıktan sonra beklemeniz yeterlidir. Ayrıca İbrahim Saraçoğlu bu işlemin dört ya da beşinci gün itibariyle sonuç verdiğini söylemektedir.

Arpacık Tedavisinde Diğer Yöntemler

Arpacık tedavisi basit olduğu gibi farklı alternatifler de sunmaktadır. Bunlardan bir diğeri de sarımsak kullanımıdır. Bir diş sarımsağı herhangi bir katkı olmadan arpacıklı bölgeye sürebilirsiniz. Bu işlemi günde 2 defa tekrarlayarak birkaç gün içinde arpacığı ortadan kaldırabilirsiniz.

Sarımsağın yanı sıra kekik yağı da arpacık için tavsiye edilen bir diğer kullanım malzemesidir. Bir miktar pamuk üzerine kekik yağı sürerek arpacıklı göz kapağına yedirebilirsiniz. Sarımsak gibi kısa sürede sonuç veren bu işlem oldukça sağlıklıdır ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Sarımsak ve kekik yağından sonra papatya çayını kompres uygulaması olarak kullanabilirsiniz. Günde üç veya dört defa sorunlu göz kapağına sürmeli ve iyileşmesini beklemelisiniz. Tüm bunlarla beraber göz çevrenizi her türlü kir ve tozdan korumalı ve çıplak elle temastan kaçınmalısınız.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle