Göz Kaymasının Ortadan Kalkması İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Göz kayması sorunu uzman doktor tarafından yapılacak olan detaylı muayeneler sonrasında teşhis edilen bir hastalıktır. Teşhis sonrasında yapılacak olan tedavi planı ile sorun ortadan hızlıca kaldırılır.

Göz Kayması Nasıl Geçer, Düzelir mi?

Göz kayması uzman doktor tarafından yapılacak olan detaylı muayene sonrasında teşhis edilen bir sorundur. Göz kayması testi kişilerin gözlerinin nasıl ışıkları taşıdığına ve odaklandığına göre yapılır. Teşhis koyulabilmesi için yapılması gereken testler içinde;

Hasta geçmişi; uzman kişide var olan semptomların ne olduğu ile alakalı sorular sorar. Aile geçişi ile alakalı olan sağlık detayları da bu konuda oldukça önemlidir.

Görme keskinliği; uzman doktor kişideki görüşün ne düzeyde etkilendiğini değerlendirme amacı ile görme keskinliğini ölçecektir. Uygulanacak olan test için uzakta ve yakında olan çizelgelerin okunması sağlanır. Görme keskinliği 20/40 tarzında bir kesir olarak yazılır. Üst sayı testin yapıldığında belirlenen standart mesafedir. Alt sayı 20 metrelik mesafeden okunabilecek olan en küçük harf boyutu olarak karşımıza çıkar. 20/40 görme keskinliği bulunan bir kişi, 40 fitte açık şekilde görülmesi gerekli bir mektupta 20 fitinde kalır. Normal görme keskinliği 20/20’dır.

Refraksiyon; gerekli lens gücünü belirlemek adına fraksiyon uygulanabilir. Phoropter isimli bir alet yardımı ile uzman gözlerin ön kısmına bir dizi mercek yerleştirir. Retinoskop adında ışıklı bir alet kullanımı ile ışık odaklanması detaylı şekilde ölçülür. Doktor bu testte hastaların bir soru cevaplamasına gerek duymaz. Gözün refraktif gücü değerlendirmesini yapar.

Hizalama ve odaklama testleri; uzmanlar gözlerin ne denli odaklandığını, beraber nasıl hareket ettiğini ve birlikte nasıl çalıştığını test ederler. Bu test sonucunun doğru çıkması için gözlerin birlikte hareket etmesi ışığa karşı doğru şekilde odaklanması gerekmektedir. Test ile sorunlar detaylı şekilde aranır.

Göz sağlığının incelenmesi; belli başlı testlerin kullanımı yapılarak göz kaymasına neden olan hastalıkların araştırmaları yapılır. Gözün içinde ve dış yapıları detaylı şekilde kontrol edilir. Bu test sayesinde gözün normal görme koşullarına tepkileri test edilir. Testlerden edinilen bilgiler ışığında gerekli tedavi planı hazırlanır. Bu sayede göz kayması sorunları düzelir.

 Tedavisi 

Göz kayması kişilerde göz uyumu ve koordinasyonunu iyileştirmek için çeşitli tedavi seçenekleri bulunur. Bunlar;

Gözlük ve kontak lensler; bu tedavi uygulaması bazı kişilerde geçerli olan tek tedavi uygulanmasıdır.

Prizma lensleri; özel olan bu lenslerin prizma gücü için bir reçetesi bulunur. Prizmalar göze girecek olan ışığı değiştirir ve nesnelerin görüntülemesi için gözün ne kadar dönüşmesi gerektiğini azaltmaktadır. Bazı durumlarda prizmalar göz çevirmeyi de ortadan kaldırabilir.

Gözlerde terapi; uzman doktor göz koordinasyonunu ve göz odaklanmasını geliştirmek adına daha önceden yapılandırılan bir görsel aktivite programını önerebilmektedir. Görme tedavisi, gözleri ve beyni birlikte daha etkili bir şekilde çalışmak üzere eğitir. Yapılacak egzersizler göz hareketleri, gözde odaklanma ve göz takımı ile ilgili sorunlara yardımcı olur. Gözde yapılacak tedaviler beyin ile alakalı iletişimi güçlendirir.

Göz kası ameliyatı; ameliyatlar, gözün çevre bölgesinde bulunan kasların uzunluğunu veya konumunu değiştirme konusunda yapılır. Bu uygulama sayesinde düz görünürler. Gözlerindeki kaslardan cerrahi işlem olan kişilerde göz koordinasyonunu iyileştirmek, gözlerin tekrardan hizalanmasını önlemek adına görme terapisine ihtiyaç vardır. Lazerle gözlerde yapılacak olan uygulama oldukça güvenilirdir. Her ameliyatta olduğu gibi bu uygulamada da enfeksiyon ve kanama gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlar çok fazla ortaya çıkmaz ve lazer uygulamaları oldukça sık şekilde yapılır.

Gözde kaslar ile alakalı ameliyat sayesinde belirgin hale getirilir. Gözün küresi kısmı çıkarılmadan kasların göze yapışma bölgesi genel anestezi altında değiştirilmektedir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle