Göz Kayması Ameliyatı İçin İdeal Yaş Ve Ücreti

Göz kayması bir diğer adıyla şaşılık, doğuştan ortaya çıkabilen bir hastalık. Bazı durumlarda sonradan da gelişebilir. Bebeklerde göz kayması teşhisi ne kadar hızlı konulursa, tedavi de o kadar başarılı olmaktadır.

Göz Kayması

Göz kayması yani şaşılık her yaşta ortaya çıkabilen bir sorundur. Çocuklukta ve bebeklikte ortaya çıkan şaşılık durumları sık görülmektedir. Kimi bebeğin göz kayması doğuştan itibaren olur kimisinin ise sonradan gelişir. Şaşılığın bir çok farklı nedeni olabilmektedir. Yeni doğmuş çocuklarda ortaya çıkan şaşılık yani göz kayması durumu anne karnındayken gelişmiştir. Bu çocuklar doğuştan şaşıdır. Bazı çocuklarda ise göz kayması hastalığı sonradan gelişim gösterebilir.

Bunun sebebi çocuğun gözlerinin bozuk olmasıdır. Gözleri bozuk olan çocuk bulanık görür, bulanık görüntüyü düzeltmek için göz kendini yeniden konumlandırmaya çalışabilir. Bu durumda bulanık görüntü düzelir ancak şaşılık sorunu ortaya çıkar. Yeniden konumlandırma olayı yetişkinlerde görülmez. Sadece bebeklik çağında görülebilen bir olaydır. Tedavinin nasıl yapılacağının saptanabilmesi için çocuğun doğuştan mı yoksa sonradan mı göz kayması hastalığına sahip olduğu anlaşılmalıdır.

Şaşılık iki gözün uygun bir uyum sağlayamaması ve takım halinde birlikte çalışamaması sorunudur. Bu sorun gözlerde ki kaslara bağlı olarak ya da nörolojik sistemlerde ki hatalara bağlı olarak meydana gelir.

Göz Kayması Ameliyatı İçin İdeal Yaş 

Göz kayması ameliyatı kaç yaşında olur sorusu ebeveynlerin aklına çok sık takılan bir problemdir.Göz kayması ameliyatı her yaşta gerçekleştirilebilen bir operasyondur. 50 yaşında ki bir yetişkine de 3 yaşında ki bir bebeğe de bu cerrahi operasyon uygulanabilir. Tabi ki yaş küçüldükçe ameliyatın uygulanması daha zor hale gelmektedir. Ancak teknoloji ve gelişmiş cihazlar sayesinde küçük yaşlarda yapılan ameliyatların da, artık doktorlar için çok fazla zorluğu kalmamıştır. Göz kayması probleminin erken tespiti çok önemlidir. Genelde, bebek en az 6 aylıkken göz kayması yani şaşılık tanısı net olarak konulabilir. Bazı bebeklerde yalancı şaşılık durumu olabilir.

Küçük bebeklerin genelde şaşı bir şekilde baktığını birçok kez görmüşsünüzdür. Bu durum, bebeklerin burun kemiği yeteri kadar gelişmediği için ortaya çıkan bir illüzyondur.  Şaşılık teşhisi erken konursa tedaviye de daha erken başlanır. Bu sayede bebeği direkt ameliyata almak yerine alternatif çözümler denenebilir.  Bebekler için en uygun ameliyat yaşı 1.5 ile 2 yaş arasıdır.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması ameliyatı nasıl yapılır ve göz kayması ameliyatla düzelir mi gibi birtakım sorular aklınıza takılıyor olabilir. Bu bölümde bu sorularınızı cevaplandırmaya çalışacağız.

Şaşılık cerrahisi gözlerin yanlış hizalanmasını düzeltmek için ekstraoküler kaslara yapılan müdahaledir. Bu ameliyat sayesinde gözlerde ki kasların konumları ve hizalanmaları değiştirilerek, göz kayması tedavi edilir. Bu ameliyatta başarı oranı %40 ila %80 arasıdır. Başarı elde etmesi zor bir ameliyat olarak bilinmektedir. Dünyada en çok yapılan 3. refraktif ameliyattır. Açıkçası tek başına ameliyat ile bir şeyler elde etmek son derece zordur. Ameliyatın yanı sıra, göz terapisi ve özel gözlüklerin kullanımı gerekir. 

Göz kayması ameliyatı riskleri ve gelişebilecek bazı komplikasyonlar şu şekildedir:

  • Diplopi, cerrahiyi takip eden ilk birkaç hafta içinde oldukça sık görülür.
  • Cerrahiyi takiben çok nadir ortaya çıkan komplikasyonlar arasında göz enfeksiyonu, sklera delinmesi durumunda kanama, kas kayması veya dekolmanı ve hatta görme kaybı sayılabilir.
  • Göz kası cerrahisi skarlasmaya (fibroz) yol açar; Yara izi geniş ise, göz beyazında kırmızı bir doku olarak görülebilir. Fibrozis ameliyat sırasında mitomisin C’nin kullanımı ile azaltılabilir.
  • Okülokardiyak refleks nedeniyle ameliyat sırasında hayati riski olan komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Fakat bu çok nadir görülebilen bir durumdur ve her ameliyatta ortaya çıkma riski vardır.

Ameliyat Süresi

Ameliyatın süresi şaşılığın nedenine, hastanın durumuna ve doktorun tecrübesine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca, ameliyatın her iki göze birden mi uygulanacağı yoksa tek göze mi uygulanacağı gibi durumlardan da ameliyat süreci etkilenir. Fakat genel olarak bu cerrahi işlem 1 ila 2 saat arası sürer.

Ameliyat Fiyatı

Göz kayması yada bir diğer adıyla şaşılık ameliyatının fiyatı, doktordan doktora ve hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Her doktor size farklı bir fiyat söyleyebilir. Bu ameliyat için 10-15 bin Tl isteyen hastanelerde mevcuttur. Genel olarak bu ameliyatın standart fiyatı 4000 ila 5000 Tl arasındadır. Ameliyatların tek başına başarı şansı zordur. Ancak ek tedaviler ile desteklenirse çok iyi sonuçlar verebilmektedirler.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle