Göz Çevresinde ve Altında Oluşan Kararmalar Nasıl Geçer?

Gözlerimizin altında ya da çevresinde var olan kararmalar yaşın ilerlemesi nedeniye ve ya yorgunlukla çıkacağı gibi aynı zamanda da stres sonucunda ortaya çıkacağını da unutmamak gerekmektedir.

Göz Çevresinde Oluşan Kararmalar

Göz Çevresinde Oluşan Kararmalar

Göz çevresi neden kararır? Gözlerimizin çevresi yüzümüzün en hassas ve de en ince derisini barındırmaktadır. Cildimizin kalınlığı yaklaşık olarak 2 milimetre olmaktadır. Fakat göz çevresi sadece 0,5 milimetre olmaktadır. Bu durumda gözlerimizin etrafında bulunan derinin daha da şeffaf olmasına sebep olacaktır. Yüzümüzde bulunan damar ağlarının vücudun başka bölümlerindense göz çevremiz içerisinde daha da belirgin olmasına sebep olacaktır. Yaşımız ilerledikçe ya da başka bir hastalık sebebi ile vücudumuzda ki derinin esnekliği de azalacaktır. Bunun sonucunda da göz etrafı üzerinde renk değişimi meydana gelecektir.

Göz çevresi kararması bir diğer nedeni ise vücudumuzda saça, gözlerimize ve deriye melanin pigmenti vardır ve bu miktar cildin göz etrafında fazla olması sonucunda meydana gelecektir. Çoğunlukla bakıldığı zamanlarda koyu renkli tene sahip olan insanlarda daha sıklıkla görülmektedir. Bunun dışında göz altında güneş ışığının altında fazla kalmak, sigara ya da alkol ve uyku bozukluğu da meydana gelecektir. Göz çevremizde oluşan koyu renk içeren halka şeklinde ki kararmalar vücudumuzda bazı alerjik reaksiyonların sonucunda da oluşabilecek olduğunu unutmamalısınız. Göz çevresi içerisinde kaşıntıya neden olacak bu durum sonucunda cildin göz çevresinde de kararmalar meydana gelecektir. 

Göz Çevresi Kararmasına Ne İyi Gelir?

 Bayanlar daha çok göz çevresinde koyu halkalaın yok olması için kozmetik ürünlerini kullanmaktadırlar. Fakat bu kozmetik ürünleri tam olarak kalıcı bir çözüm sunmayacaktır. Ve kozmetik ürünler gözeneklerin tıkanmasına neden olacağı için cildimize zarar verebilir. Göz çevresinde bulunan koyu halkalar için doğal olan bitkisel çözümlerin kullanılması gerekmektedir. 

Her zaman mutfağımızda bulunan salatalık cildimizde bulunan morluklar için en iyi besin olmaktadır. Cildimize daha aydınlık bir görünüm verecekken cildin daha da canlı görünmesi konusunda da yardımcı olacaktır. Cildimizi besleyecek ve konulduğu yerdeki hücreleri de güçlendirecektir. Salatalık son derece halkaların azalması konusunda birebir olmaktadır. Salatalığın suyunu ya da salatalığı püre haline getirmelisiniz. Göz çevrenize koyun. ve burada ki halkaların üzerinde kurumasını beklemelisiniz. Daha sonra ise bol su ile yıkamanız gerekmektedir.

Göz Çevresi Kararması Nasıl Geçer?

Patates de salatalık gibi göz altı morluklarınızı gidermek için kullanabilecek olduğunuz bir etkiye sahip olmaktadır. Cildimizin renk tonunun aynı olması konusunda dengeleyecektir. Ayrıca cildimiz için çok faydalı olduğu gibi de cildi besleyecek ve de ölü hücrelerden de arındıracaktır.

Bir orta büyüklükte ki patatesin suyunu ya da salatalık gibi püresini sizler de yapın. Doğrudan hiçbir madde katmadan cilt üzerine uygulamanız gerekmektedir. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca göz çevresinde uygulayın. Daha sonradan cildinizi ılık su ile durulamalısınız. Uygulamanın düzenli olarak gün içerisinde birkaç kez yapılması gerekmektedir. Ayrıca sizler de patates suyu ve salatalık suyunu karıştırarak da kullanmanız mümkün olacaktır.

Bir diğer bitkisel yöntem ise domates suyu olmaktadır. Domates suyu cildi doğrudan beyazlatması ile bilinmektedir. Cildinize uyguladığınız zaman doğal rengine kavuşmasını da sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda da burada bulunan bakterilerin de ölmesi konusunda son derece yardımcı olacaktır. Sizlerde domats suyunu gün aşırı uygularsanız çok faydasını görmüş olacaksınız. Biraz domates suyu ve limon suyunu karıştırmalısınız. Elde edilen bu karışımı göz altı morluklarınızı gidermek için göz çevrenize sürmelisiniz. 10 dakika boyunca bekletilir ve ardından bol su ile durulama işleminin yapılması gerekmektedir.

Tannik asit içeren elma son derece cilde faydası olması ile bilinmektedir. Sizler de göz çevrenizde olan renk değişiminden şikayet ediyorsanız bir tane elma almalısınız ve püre haline getirin. Göz çevrenizde şikayet etmekte olduğunuz renk değişiminin üzerine koyun. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletmelisiniz. Ve daha sonradan da bol su ile durulayın. Bu uygulamayı aksatmadan her gün yapmanız cilt gözeneklerinizin açılmasına ve de hücrelerin yenilenmesi konusunda sizlere yardımcı olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle