Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tüp Takılması Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Gözyaşı kanal tıkanıklığında uygulanan metotlardan biriside silikon tüp tekniğidir. Hem kalıcı olması hem de olası tıkanmaları önlemesi mümkündür.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı sorunuyla doktora başvurduğunuzda bunun en net çözümünün cerrahi olduğu söylenecektir. Diğer metotlar kesin suretle etkin olamayabilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı İçin Tüp Takılma Ameliyatı

göz kanalı tüp ameliyatı

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı farklı metotlarla uygulanabilir. Bu metotlar hastanın gözyaşı kanalının durumuna, kanalın tıkanıklığına ve bu tıkanıklığına daha önceden müdahale edilip edilmediğine göre değişkenlik gösterebilir. Mevcut ameliyatta başarı oranında da bu detay önemlidir. Hatta tüp takılarak tedavinin ilerlemesi için bu şartı arayan hastaneler vardır. Normalde cerrahi müdahale dikişli operasyon olan DSR veya dikişsiz operasyon olarak anılan Diod Laser DSR seçenekleriyle uygulanır.

Fakat ihtiyaç dahilinde silikon tüp takılarak tedavinin daha etkin bir sonuç vermesi mümkün hale gelebilir. Ameliyatın gidişatını genel hatlarıyla silikon tüp takılması minvalinde incelemek gerekiyor.

  1. Hastaya genel anestezi veya lokal anestezi uygulanarak operasyona başlanır.
  2. Cilde 1 cm çapında kesi atılarak tıkalı olan kanala ulaşılır.
  3. Burun duvarına doğru uzanan kanal bulunarak genişletilmek istenir.
  4. Eğer genişleme mümkün olmayacaksa, kanal fazla darsa ve tüm müdahaleye rağmen punktum yaratıyorsa işlem değişir.
  5. Bu kez gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi için tüp kullanılmasına karar verilir.
  6. Genellikle mevcut kanal haricinde yeni bir kanal lazer ile genişletilerek pencere oluşturulur. Burada risk faktörünü minimal seviyeye çekmek için burundan endoskopi ile anlık olarak izlenir.
  7. Sonrasında ise silikon tüp yeni açılmış pencereye takılarak gözyaşı kanalının kullanımı sağlanır.
  8. Tüpün asıl amacı ameliyat bittikten sonra vücudun iyileşme sürecine girerek bu açılan yeni kanalı kapatmasını önlemektir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tüp Ameliyatı İyileşme Evresi

Gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı uzun süreli bir operasyon değildir. Eğer dikişli DSR operasyonu olduysanız 7 gün boyunca bir takım şişmeler ve morarmalar görülebilir. Sonrasında ise bir haftalık süreçte dikişler alınır. Estetik dikiş kullanıldığından iz kalmamaktadır. Birçok hastane ise sonuçları ve ameliyatı izle seçeneğini sunmaktadır. Hem sonrasında yaşanan süreci hem de iyileşme evresinin son raddesini görme fırsatı yakalamış olabilirsiniz.

Fakat burada gözyaşı kanal tıkanıklığı tüp ameliyatı için önemli bir unsurdan söz etmek gerek. İyileşme evresi içerisinde 6 aylık sınır son derece mühimdir.

   
7.Gün Dikişlerin Alınması
3.Ay Hiçbir izin kalmaması
6.Ay Silikon Tüpün Koyulduğu Yeni Kanalın Tıkanma Riskinin Bulunmaması

Operasyondan sonra tüp takılması ile beraber iyileşme evresine geçecek olan vücut suni kanalı kapatmaya çalışabilir. Haliyle 6.ay itibariyle bu riskin bitmesi beklenir. Süreç her zaman rutin kontroller ile devam eder. Gözyaşı kanalı tıkanmaması için takılan silikon tüpün aktif olduğu kontrol edilir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi Etkili Olur Mu?

Yapılan araştırmalar ve görülen vakalar incelendiğinde tıbbi anlamda büyük bir başarıdan söz etmek mümkün. Bilhassa son dönemlerde uygulanan ameliyatlar tekniklerinde başarı yüzdesi bir hayli yüksektir. Silikon tüp tedavisi gözyaşı kanalı tıkanıklığı için tercih edilen bir seçenektir.

Ancak birçok kişi için buna ihtiyaç duyulmamaktadır. Daha önceden ameliyat olmuş fakat sorunları devam eden kişilere uygulanan bir yöntem olarak anılır.

Şu an için DSR cerrahisi için %95 oranında başarıdan söz edebiliyoruz. Bunun haricinde bunların %90’ında silikon tüp kullanılmaya ihtiyaç duyulmuyor. İkinciye ameliyat olanlar içinse neredeyse yarı yarıya bir silikon tüp kullanımı dikkat çekiyor.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle