Göz Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Nasıl Yapılır? Aşamaları ve Fiyatları Nelerdir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyat ile çözümlenen bir rahatsızlıktır. Tabi ki aşamaları ve fiyatları hastane ya da kliniğin yetkinliğine göre değişebilir.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı izle önerisi endişelenmenize sebep olabilir. Fakat genel anestezi veya lokal anestezi ile acısız bir operasyon olduğunu söylemek gerekiyor.

Göz Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır sorusunun cevabını öncelikle iki farklı tür için ayıralım. Bu sorun bebeklikten yani doğuştan gelen bir semptom olarak görülebileceği gibi edinsel olarak rastlanabilir. Her ikisi için ayrı yaş gruplarında ayrı tedavi metotları uygulanır. Çocuklarda masaj tedavisi sonrasında sondalama çalışmasıyla mevcut kanalın tıkanıklığını açma operasyonu yapılır. Yetişkinlerde bunun yerine bypass sonrasında yeni bir pencere açılarak çözüm sağlanır.

 • Hastanın tercihine bağlı olarak doktorunuzun önerisi dahilinde genel anestezi veya lokal anestezi uygulanır.
 • Bunun üzerine öncelikle mevcut kanal tıkanıklığı için tespit çalışmaları yapılır.
 • Sonrasında ise burun endoskopisi ile izleme olanağı sağlanır.
 • Burada burun çeperine kadar ilerleyecek olan yeni pencerenin açılması için uygun konum tespit edilir.
 • Dikişli DSR(Dakriyosistorinostomi) ve Laser DSR((Dakriyosistorinostomi) uygulanabilir.
 • Yaklaşık 1 santimetre çapında bir kesi operasyon için yeterli olacaktır.
 • Tıkanıklığı açmak için öncelik mevcut kanala verilir. Dar yapısı genişletilmeye çalışılır. Başarı yüzdesi yüksek ise devam edilir.
 • Başarı yüzdesi düşük olacağı tahmin edilen operasyonlar için açma ameliyatı başlar ve yeni bir kanal oluşturulur.
 • Bu kanal için doktorun değerlendirmesi üzerine silikon tüp uygulanabilir.
 • Silikon tüpün amacı vücudun bu açılan bölmeyi yara olarak görerek iyileştirmemesidir.
 • Ameliyat olanlar ilk 3 ayda tüm dikişleri veya dikişsiz operasyonda belirtileri unuturlar.
 • 6 ay boyunca süren bir iyileşme aşaması vardır. Eğer 6 ayda yaşanan bir komplikasyon olmazsa yeni açılan pencere gözyaşı kanalı olarak kullanıma entegre olmuş demektir.

Göz Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatının Evreleri

Gözyaşı kanalı ameliyatı yapıldıktan sonra aşamaları uzun sürer. İlk 3 ay hassas dönem olarak değerlendirilir. Darbe, travma gibi faktörlerden uzak durmalısınız. Bakteriyel veya alerjik enfeksiyonlar ise korunmanız gereken bir diğer faktördür. Gözyaşı kanallarının tıkanık olması yarattığı sulanma veya çapaklanma gibi reaksiyonlarla rahatsızlık verebilir. Bu süreç operasyon sonrasında da devam edebilir.

İlk 6 ay boyunca düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Aksi takdirde tıkanmalar saptanamayabilir. Yeni açılan pencerede dahi tıkanma yaşanabileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla bir daha açma operasyonu yapılmaması için rutin kontrollerin aksatılmaması gerekir.

   
Laser DSR(Dakriyosistorinostomi) Dikişsiz – %95
DSR(Dakriyosistorinostomi) %92-%95

Yapılan ameliyat sonrasında kanalları açma operasyonu başarılı şekilde sonuçlandıysa kontrollerde gelişimine bakılır. İlk altı ay boyunca tıkanıklık tekrarlanmazsa operasyon olumlu sonuç vermiş demektir. Eğer olumlu sonuç vermediyse tıkanmalar yaşanabilir. Burada en önemli kıstas ise 6 aydan sonra hiç bir hastada tıkanıklık gözlemlenmemesidir. Bu yüzden kontrol rutini 6 aya kadar sürer.

Göz Kanalı Tıkanıklığı Ameliyat Fiyatları

Tüm hastaların en merak ettiği detay ise gözyaşı kanalı ameliyatı ücreti hakkındadır. Aslında bu aşamada fiyat konusunda bilgi vermek çok doğru olmayacaktır. Zira herkesin gözündeki semptomlar farklı teknikler ve farklı bir tedavi sürecini tetikleyebilir. Bazılarında tek gözde bazılarında ise çift göze uygulanan bir operasyondur.

Haliyle bu tip değişkenler operasyon ücreti için artış anlamına gelir. Genellikle gözyaşı kanalı tıkanıklığının ameliyatı SGK güvencesi olanlara ücretsiz yapılır. Buna özel hastaneler dahildir. Yani bir göz hastanesine gittiğinizde sosyal güvenceniz varsa belirli muayene farklarını ve operasyon kayıt ücreti olarak ufak bir meblağ ödeyerek tedavi olabilirsiniz.

Bazı hastanelerin SGK ile anlaşmalı olmadığından ötürü gözyaşı kanalı ameliyatı fiyatı için yüksek ve ham meblağlar sunduğunu söylemek gerek. Bu yüzden operasyon türünü ve cerrahınızı seçerken fiyat konusunda da maddi olanaklarınıza uygun bir tedavi olmasına özen gösteriniz. Yaygın göz hastanesi zincirlerinin ise birçoğu sosyal güvencesi olanlara uygun fiyatlarla gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı yapmaktadır.

Bu tip önemli operasyonlar tamamıyla teknik donanımı yüksek bir ameliyathanede yetki bir personelle yapılır. Oluşabilecek komplikasyonlar hem ameliyat içerisinde hem de sonrasında önemsenmektedir. Hemen müdahale edilmesi mümkün olan klinikler ve hastaneler sizin için ilk tercih olmalıdır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle