Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığına Damla ve İlaç İsimleri ve Kullanım Şartları

Göz kanalında tıkanmalar olduğunda sulanma ve çapaklanma görülür. İyileşmeyi her zaman etkilemese de görülen etkileri geçirmek için damla ve ilaçlar kullanılabilir.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı bebeklik itibariyle başlayan ve sürekli gelişebilen bir rahatsızlıktır. İlk etapta fark edildiğinde müdahale edilmesiyle sorunun çözülebileceğini söyleyebiliriz.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Damla ve İlaç İsimleri

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı sorununun her yaştan insanı etkileyebileceğini görüyoruz. Vakalar incelendiğinde bebeklerde ve çocuklarda ciddi bir tehdit oluşturduğunu söylemek istiyoruz. Maalesef ki gözyaşı kanallarımız oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Pınarlara yakın bir noktada burun ile göz arasında bulunan ufak kesecik üzerine masaj uygulanması etkin sonuçlar doğurabilir. Tabi ki burada muayene edilmeden net bir tetkikten veya tedavi seçeneğinden söz etmek doğru olmayacaktır.

   
Bebeklerde Masaj İle
Erişkinlerde Damla ve İlaç Tedavisi
Yetişkinlerde Cerrahi Operasyon ya da Tüp Tedavisi

Aslında burada yaş gruplarına göre ayrım yapmadan önce durumun ciddiyetinden söz etmek gerekiyor. Örneğin bebeklerde göz kanalında tıkanıklık tespit edildiğinde baskı yapmadan uygulanacak düzenli masaj bunu gidermektedir. Böylece hiçbir şekilde ilaç ya da diğer tedavi seçeneklerine gerek kalmadan sorun çözülür. Fakat erişkinlerde ve yetişkinlerde hem masajın etki etmesine imkân verilmeyecek şekilde gelişim hem de iltihaplanma olabilir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ilaç ve damla önerisi isteyenler için doktor muayenesi şarttır. Hiçbir şekilde gözünüzü riske etmeden doktorunuza muayene olunuz. Buna sebep olan etkene bağlı olarak damla veya krem formunda ilaç önerisi yapılacaktır. Eğer medikal müdahalenin yapılamayacağı kadar ciddi bir sorun var ise cerrahi operasyon önerilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığında İlaç Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle doktorunuzun detaylı tetkiki olmadan gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi yapılamaz. Mevcut tıkanıklığın neden kaynaklandığı bulunmalıdır. Sebebine bağlı olarak sonuç odaklı bir tedavi metodu böyle belirlenebilir. Bazı insanlar bunun damla ya da krem kullanarak geçebileceğini düşünür. Belirli bir süre için etki etmesi mümkündür. Ancak ilacı bıraktığınız anda yine aynı sorunlarla karşılaşacaksınız.

Damla veya krem kullanarak gözyaşı kanalı tıkanıklığı için iyileşme belirtileri görmenin belirli faktörleri var. Bu sorunla karşılaşanlar çoğu zaman çapaklanma ve aşırı göz sululuğu ile karşılaşırlar. Düzenli bir salınım olmadığından sürekli olarak süzülen yaşlar gözlemlenebilir. Aynı zamanda tahriş boyutuna gelecek kadar tıkanıklık var ise kuruluğu ile sonuçlanan bir süreç yaşanır.

Tümünün tespiti ve tedavisi için doğru ilaç kullanımı esastır. Göz doktorlarının uyguladığı testler ve vardıkları kesin sonuçlar doğrultusunda tedavi başlatılır. Eğer medikal tedavi yöntemlerinin başarısız sonuçlar vereceği düşünülüyorsa bu kez alternatif seçeneklere yönelmek gerekir. Tüp tedavisi veya cerrahi müdahale ile gözyaşının kanal tıkanıklığı giderilebilir. 

Gözyaşı Kanalında Tıkanıklık İlaç İle Geçer Mi?

Aslında gözyaşı kanalının tıkanıklığı damla tedavisi veya önerilen kremin düzenli kullanımıyla geçebilir. Ancak burada her vakayı aynı noktada değerlendirmemek gerekiyor. Günümüzde yaşanan sorunların çözümü için ilaç tedavisi tek alternatif değildir. Kullanım şartlarına uyulduğu sürece etkin sonuçlar verebilirler. Fakat bunun yetersiz kaldığı an cerrahi müdahale veya farklı yöntemler kullanılabilir.

Temel amaç gözyaşı pınarlarının aktif şekilde kullanılması ve kanal tıkanıklıklarının açılmasıdır. Yaş, gözün sağlığı, göz kapağı fizyolojisi, gözyaşı üretiminin miktarı gibi unsurlara bakılır. En doğru tedavi tekniği hangisiyle o uygulanarak gözyaşı kanalı tıkanıklıkları açılarak ferahlama sağlanır. Kuruluk, sulanma, kaşınma, kızarıklık, tahriş, kan toplanması gibi sorunlarla gözünüzü riske etmeye gerek yoktur. Birkaç dakikalık bir muayene sonrasında bile uygun tedavi standartlarıyla iyileşme sürecine başlayabilirsiniz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle