Göz Kaşıntısı Neden Olur Ve Tedavisi Nedir?

Alerji nedeniyle ya da göze bir yabancı maddenin girmesi sonucunda gözlerde kaşıntı olacaktır. Kaşıntı sonucunda gözlerde kızarıklıkta meydana gelme ihtimali oldukça fazla olmaktadır.

Göz Kaşıntısı

Daha çok bahar mevsimi olduğu zamanlarda polenlerin artması ile meydana gelen gözde kaşıntı alerjik olması nedeniyle ortaya çıkacaktır. Bunun yanında kendisini her zaman için bahar nezlesi de izlemektedir. Vücudumuzun hava da bulunan polenlere karşı bir tepki oluşturmaktadır. Her insan etkilenmese de bazı insanlar çok yoğun bir şekilde etkilenmektedir. Bunun sonucunda da göz alerjisi ve göz kaşıntısı da meydana gelmektedir. Bazı alerjiler ise yıllarca devam etmektedir. Bunlar mesela evin tozunu aldığınız zaman ortaya çıkacak olan alerjilerdir. Toza karşı alerjisi olan kişiler son derece bu durumdan etkilenmesi ile de bilinmektedir. Göze giren bir kirpik bile göz kaşıntısının olmasında son derece etkili olacaktır. Göz en önemli organlarımızdan bir tanesi olmaktadır. Eğer ki göz alerjimiz varsa o zaman sizler de polen mevsimi olduğu zamanlarda mutlaka güneş gözlüğü ile gözlerinizi korumanız gerekmektedir. Ayrıca toza alerjiniz varsa da sizlerin yapmanız gereken her daim nemli bir bez ile tozları almak olacaktır.

 Göz Kuruluğu Kaşıntıya Neden Oluyor

 Her insan zaman zaman hayatında kaşıntılı gözlerden şikaye etmektedir. Kaşıntılı gözlerin ise sorunlarından bir tanesi de göz kuruluğu olmaktadır. Gözlerin yeteri kadar nemlenmemesi ve de göz kuruluğu olduğu zamanlarda bununla birlikte bir göz kaşıntısı için meydana gelecektir. Ve ayrıca göz kızarıklığına da neden olacağını unutmamak gerekemktedir. Ayrıca göz batmasına da neden olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de göz kurulğunu önlemek ve göz kaşıntısına neden olmaması için hekim tarafından yapılan muayene sonucunda suni göz damlaları verilebilir. Bu damlalar steril olması nedeniyle göz kuruluğunu giderecek damlalar olacaktır. Doktorun vermiş olduğu damlaları söylendiği gibi kullanılması sonucunda her zaman için kullanılmalıdır. Bu sayede göz kuruluğu nedeniyle oluşan kaşıntının da önüne geçmiş olacaksınız. Göz kaşıntısı daha çok kontak lens kullanan kişilerin de yaşaamkta olduğu bir sorun olmaktadır. Bu nedenle sizler de kontak lens kullanıyorsanız gözlerinizin kuru kalmamasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Her gece uyumadan önce bu lenslerinizi çıkarmanız sizler için faydalı olacaktır. Sürekli olarak bilgisayarlara bakmanında gözler konusunda son derece zararları olacağını da unutmayın. Bu nedenle de sürekli gözlerinizi dinlendirmeniz gerekmektedir. Ayrıca yine her gece yatarken mutlaka yapmış olduğunuz makyajınızı silerek uyumanız gerekmektedir. 

 Tahriş Edici Ürünler Kullanmamalısınız

Kişisel bakım ürünler insanların hayatı içerisinde güzelliği için ve de sağlığı içinde faydalı olurken zararlı olması ile de bilinmektedir. Bu kimyasal ürünler gözlerinize temas etmesi durumunda göz kalemi ya da diğer kozmetik ürünleri kullanılması ile de sıkıntı olmaktadır. Bunlar gözleri tahriş edecek ve de gözlerde kaşıntının olmasına neden olacaktır. Bu nedenle var olan herhangi bir kimyasal ürününü özellikle de kaşıntıya neden olacak bir ürünü kullanmamanız gerekmektedir. Bunun dışında sizler de bilgisayar kullanımına sürekli olarak pikselleri inceliyorsanız o zaman sizlerin yapmanız gereken gözlerinizi zaman zaman dinlendirmek gerekmektedir. Bilgisayar her zaman için göz kuruluğuna ve bunun da sonunda göz kaşıntısına neden olacağını bilmeniz gerekmektedir.

 Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Göz kapağında kaşıntı eğer ki çok ileri derecedeyse ve kızarıklık olmasına neden oluyorsa sizler de göz kapaklarınızın üzerine demlenmiş çay poşetleri koyabilirsiniz. Bu sayede gözleriniz hem dinlenmiş olacak hem de gözleriniz kuruluğu da gidecektir. Doktor tarafından ön görülen damlaların yanı sıra bazı doktorlar oral yolla alabilecek olduğunuz ilaçları da sizlere verebilir. Bu ilaçları zamanında kullanmanız sizlerin göz kaşıntısı sorununu da ortadan kaldırmış olacaktır. Yapılan muayene sırasındagöz iltihabının olması sonucunda eğer ki kaşıntı meydana geliyorsa buna uygun olarak bir ilaç vermesi gerekmektedir. Doktor tarafından daha çok göz kapağı kaşıntısı muayenesinde tedavi edilmek amacı ile reçete edilen ilaçlar arasında antihistamin bazlı ilaçlar gelmektedir.

Gözlerde dayanılmaz şekilde bir kaşıntı söz konusu olduğu zamanlarda sizlerin de yapmanız gereken buz koymanız olacaktır. Göz kapaklarınıza koyacak olduğunuz buz kaşıntıyı giderecek ve kaşıntının yok olmasını da sağlayacaktır.

Çayın göz kaşıntısına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için bir çay demleyin ve ılıdığı zaman sizler de bir pamuk yardımı ile kapalı göz kapaklarınızın üzerine koymalısınız. Bu aynı zamanda sizlerin gözlerinizde bulunan iltihap ya da gözlerde ki çapağında önüne geçecek olduğu konusunda bilgilenmeniz gerekmektedir.

Göz pınarı kaşıntısı için bir diğer nedeniyse gözlerde ki bulunan iltihap nedeniyle olacağını unutmamalısınız. göz iltihaplanması blefarittir olarak yaygın bir şekilde insanlarda görülmektedir. Bu nedenle de gözlerde kaşıntının olma riski çok fazladır. Ayrıca gözlerde yanmanın ve göz batmasının da olmasına sebep olacaktır. Gözlerinizde eğer ki arpacık gibi bir şey çıktığı zaman sizler de bunun yok olması için hekime giderek sizlerde muayene olmanız şarttır. Özellikle de geçmeyen bir arpacığınız varsa o halde sizlerin de yapmanız gereken hemen her zaman sizlerin patates uygulamanız gerekmektedir. Patatesi yuvarlak halka şeklinde doğrayın ve kaşıntının da olduğu için buzlukta yarım saat kadar bekletmelisiniz. Ayrından bir yere uzanın ve göz kapağınızın üzerine bu patatesleri koyun. 10 dakika kadar bekletin ve sonra alın. Bu işlemi bir hafta boyunca uygulamanız gözlerinizde olan kaşıntının da önüne geçmiş olacaktır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle