Göz Kaşıntısının Neden Olur?

Göz kaşıntısı, daha çok alerjilerden kaynaklı olarak ya da göz kuruluğu nedeniyle göz kaşıntısı meydana gelecektir. Günümüzde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Göz Kaşıntısı

Göz Kaşıntısı

Göz kaşıntısı günümüzde en yaygın olan nedenlerinden bir tanesi alerji olmaktadır. Göz alerjisi hem mevsimsel olarak hem de sürekli alerjilerden kaynaklı olarak bilinmektedir. Mevsimsel alerjiler yılın belli zamanlarında ortaya çıkmaktadır. Mevsimsel zamanlarda en sıklıkla yaşanan göz kaşıntısına sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu mevsimsel alerjilerin sürekli olarak göz kaşıntısı olarak ortaya çıkacaktır. Bahar mevsiminde polenlerin artması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Eğer ki alerjisi olanlar varsa o zaman bilmelisiniz ki bahar nezlesi sonucunda bir kaşıntı meydana gelecektir. Bu polenler nedeniyle bazı insanların gözleri etkilenmektedir. Sürekli olarak var olan alerjiler ömür boyunca devam edecektir. Sürekli olarak aylarca hatta yıllarca devam etmektedir. Kapalı alanlarda olduğu zamanlarda evin tozunu almak bile oldukça sıkıntı verecek ve alerjinin sürekli olması nedeniyle sık sık gözlerin yaşarmasına neden olacaktır. Ev tozunu alırken ortamda olan tozlar, hayvan kepeği gibi şeyler biriktiği zamanlarda bunlarla maruz kaldığınız zamanlarda göz kaşıntısına neden olacaktır. 

Gözlere yabancı bir madde girdiği zaman da kaşınmaya neden olacaktır. Bir kirpik bile göze kaçmış olsa da tepki gösteremez hale gelir. Ve bu nedenle de göz sulanması ve de göz kaşıntısına da neden olacaktır. 

Göz kaşıntısına neden olacak bir diğer durum ise göz kuruluğu olmaktadır. Gözün nemini olmadığından göz yaşı üretilmeyecektir. Durum böyle olunca da kaşıntının olmasına neden olacaktır. Korneanın çizilmesi gözün ön tarafında bulunan kornea çizilmesi sonucunda gözlerde hasar olacaktır. Bu sorunun gözün sert bir teması göz enfeksiyonunun olması ile ortaya çıkacaktır. Gözünüzü her kırptığınız zaman büyük bir rahatsızlık verecektir. Ve bu da kaşıntıya neden olacaktır. Nedenlerden bir tanesi ise göz enfeksiyonu olmaktadır. Bunlar daha çok virüsler ve bakterilerin gözde birikmesi sonucunda enfeksiyon ortaya çıkacaktır. Ve bu nedenle de göz kaşıntısı meydana gelecektir. Bu durum daha çok korneayı etkilemesi ile bilinmektedir.  Bu durum kontakt lens kullanımında daha sıklıkla görünmektedir. Kontakt lensler göz yüzeyinde her zaman için kuruyacaktır ve bunun sonucunda da kaşıntı olmasına neden olacaktır. 

Tedavi

Antihistamin grubunda olan ilaçları tüketmeniz gerekmektedir. Sizler de gözünüzün kaşıntısının neden olduğunu öncelikle bilmelisiniz. Doktor tarafından göz damlası verilmelidir.Bu tür ilaçlar her zaman için kaşıntıya sebep olacak herhangi bir damla ya da hap kullandığınız zaman sizlerde göz yanması ya da göz kızarıklığının da tedavisinde kullanılmaktadır. Antihistamin kaşıntıya sebep olacak olan histamin hormonu salgılanmasını da engelleyeceksiniz. Göz damlasına mutlaka uymalısınız.

Her zaman için alerjilerden sizlerin de uzak durmanız gerekmektedir. Bu alerji türünde bahar mevsiminde olacaktır. Polen miktarı çok yüksek olan mevsimlerde daha da artacaktır. Sizler de mutlaka polenlere maruz kalmamak için gözlerinize dikkat etmelisiniz ve güneş gözlüğünü de ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Göz kaşıntısına en çok neden olan bir diğer durumda evin içerisinde küf olmasıdır. Özellikle de bu durum nemli havalarda daha da sık görünmektedir. Sizler de yaşadığınız evin nem oranının az olmasına dikkat etmelisiniz.

 Gözlerinizi asla ovmamanız gerekmektedir. Gözlerinizde kaşıntı meydana geldiği zaman sizler de gözünüzü ellerinizle ovaladığınız zaman bu durum daha da çok şiddetlenmesine neden olacaktır. Gözlerde çok kaşınma olduğu zamanlarda sizler de soğuk uygulaması yapabilirsiniz. Üzerine asla sıcak havlu ya da sıcak su torbasını koymamalısınız. Sıcak daha da alevlendirecek iken, soğuk uyguladığınız zaman göz kaşıntısına çok iyi gelecektir 

 Eğer ki göz kaşıntınız sürekli bir şekilde oluyorsa o zaman sizler de göz damlası kullanmalısınız. Göz kuruluğuna son derece iyi gelecektir. Sizler de uzman hekim tarafından değerlendirecek ve gerçekten ne olduğu ortaya çıkınca da uygun olan damlayı verecektir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle