Konjonktivit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ve Antibiyotikler

Konjonktivit bir çok farklı türü vardır. Çoğu konjonktivit türü kendi kendine iyileşmesine rağmen enfeksiyonun yayılmaması için antibiyotik kullanımı gerekir. Tedavide kullanılan ilaçların bir listesini hazırladık.

Konjonktivit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar 

Çoğu konjonktivit problemi kendi kendine iyileşir. Ancak hastalığının seyrinin hafif geçmesi için topikal antibiyotikler önerilmektedir. Bu topikal antibiyotikler hastalığın süresini kısaltır ve enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir. Geniş spektrumlu antibiyotikler konjonktivit için birinci basamak tedavisi olarak kullanılmaktadır. Konjonktivit tedavisinde oral antibiyotikler yerine direkt bölgesel olarak uygulanan topikal antibiyotikler tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise topikal antibiyotiklerin doğrudan enfekte olmuş bölgeyi etkilemesidir. Hastada çok fazla pürülan akıntı ve aşırı göz iltihabı bulunuyorsa, doktorun antibiyotik tavsiyesi için kültür örneğine ihtiyacı olabilir. Aminoglikozid kombinasyonu ve sefalosporinler gibi kuvvetlendirilmiş antibiyotikler fluorokinolonlara benzer bir etkinlik profiline sahiptir. Bazı konjonktivit türlerinin fluorokinolonlara, moksifloksasin ve levofloksasine karşı direnci vardır. Bu tarz durumlarda farklı antibiyotiklerin kullanılması gerekir.

Gonokoksik ve klamidya enfeksiyonlarında oral antibiyotikler önerilir.

Konjonktivit tedavisinde kullanılan ilaçlar için bir liste hazırladık. Konjonktivit hastalığında sıklıkla kullanılan antibiyotiklerin isimleri şu şekildedir:

Vigamox

Bu ilaç, göz enfeksiyonlarında kullanılan bir kinolon antibiyotiktir.

En iyi sonucu elde etmek için bu ilacı doktorunuzun size reçete ettiği zaman aralıklarında kullanmanız gerekmektedir. İlacın kullanımına çok kısa süre olsa bile ara vermek, enfeksiyonun yeniden nüksetmesine neden olabilir.

Göz damlasını uygulamadan önce ellerinizi yıkayın. Damlalık ucunun kirlenmemesi için herhangi bir yüzeye temas etmediğinden emin olun. Başınızı arkaya doğru eğin ve yukarı doğru bakın. Alt göz kapağınızı aşağı doğru çekip damlayı damlatın. Damlayı uyguladıktan sonra aşağı doğru bakın ve gözünüzü 1-2 dakika kadar hafifçe kapatın. Parmağınız ile göz kapağı köşesini hafifçe ovuşturarak masaj yapın. Bu ilacın daha iyi yayılmasını sağlayacaktır.

Ciprofloxacin

Bu ilaç, göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Ciprofloxacin, kinolon antibiyotikleri adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Bu antibiyotik bakterilerin büyümesini ve yayılmasını engeller. Bu ilaç sadece bakteriyel göz enfeksiyonlarını tedavi eder. Diğer göz enfeksiyon türleri için işe yaramaz. Herhangi bir antibiyotiğin gereksiz kullanımı ya da aşırı kullanılması bakterilerin direnç kazanmasına neden olabilir. Bu yüzden antibiyotik kullanırken son derece dikkatli olunmalıdır. Doktorunuzun size önerdiği antibiyotiği kullanmanız ve reçete edilen süre zarfını aşmamanız gerekmektedir. Bu ilacı kullanırken kontakt lens kullanmayın. Eğer illa ki kontakt lens kullanmanız gerekiyorsa, lensleri kullanmadan önce sterilize edin ve lens kullanımı konusunda doktorunuza danışın.

Gentamicin

Bu ilaç gözde ki bakteriyel enfeksiyonları (örneğin blefarit, konjunktivit) ve göz çevresindeki deriyi (göz kapakları gibi) tedavi etmek için kullanılır. Göz yaralanması veya ameliyat sonrası enfeksiyonu önlemek için de kullanılır. Aminoglikozid antibiyotikleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Gentamicin bakterileri öldürmeye yarar. İlacı kullanırken gözde yanma, kızarıklık veya geçici bulanık görme meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri uzun süre devam ederse veya daha da kötüleşirse derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Besivance

Besivance ilacı kinolon antibiyotikleri grubuna aittir. Çoğu konjonktivit tedavisinde kinolon antibiyotik grubu kullanılmaktadır.  Besivance sadece göz enfeksiyonları için kullanılan bir ilaç türüdür. Başka tedavilerde kullanılmamaktadır. Kullanım formu göz damlası şeklinde olup, göze damlatılarak uygulanır. Bu ilaç etkilenen göze günde 3 kez, en az 4 saat aralıkla uygulanır. Fakat doktorunuz size başka bir dozaj formu önermişse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. İlacın kullanım dozajı ve sıklığı enfeksiyonun türüne göre değişiklik gösterdiği için, doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmak en iyisidir. Bu ilaçtan maksimum faydayı alabilmeniz için düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Eğer ilacı kullandığınız sırada durumunuz kötüye gitmeye başlamışsa ilacı bırakıp, doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle