Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Şeyler Nelerdir

Göz altı morluklarına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Eğer kimyasal bileşenler kullanmaktan kaçınıyorsanız bu doğal tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Tedavi Yöntemleri

Göz altı morlukları ve şişlikleri hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir. Göz altı şişliklerine ve morluklarına neden olan birçok farklı neden vardır. Stres, uyku eksikliği, hormonal değişiklikler, kötü bir yaşam tarzı ve daha birçok farklı sebep göz altı morarması sebebi olabilir. Bu morluklar için birçok ilaç ve kozmetik ürün vardır. Kimyasal tabanlı ürünler göz altı morluklarını tedavi etmekte işe yarasada, cildinize hasar verebilir. Son derece hassas cilde sahip olan ve bu koyuluklarla uğraşan birçok kişi kimyasal tedavi seçeneklerinden yararlanamamaktadır.  Bizde kimyasal ilaçlar veya kozmetik ürünler kullanmak istemeyen kişiler için alternatif ve bitkisel tedavi yöntemlerini içeren bir liste hazırladık. Bu listede ki tedavi yöntemlerini uygulayarak göz altı morluklarınızdan kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz. Göz altı morluklarına ne iyi gelir diyorsanız bu tedavi yöntemlerine bir göz atmalısınız.

Domates

Göz altı morluklarına iyi gelen şeylerden bir tanesi de domatestir. Domates, koyulukların ortadan kaldırılması için mükemmel bir çözümdür. Domates doğal yollarla koyu halkaların azalmasına yardımcı olur, cildi yumuşatır ve esnekleştirir. Tüm yapmanız gereken bir çay kaşığı domates suyunu bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırıp gözünüzün altına uygulamanızdır. Karışımı 10 dakika beklettikten sonra su ile yıkayın. Bu kürü günde en az iki kez tekrarlayın. Ayrıca morarmış göze iyi gelen bir başka çözüm ise limon suyu ve nane yapraklıyla karıştırılmış domates suyunu günlük olarak içmektir.

Patates Tedavisi

Patates morluk problemlerini bir hafta için de tedavi edebilen bir sebzedir. Patates ile tedavinin aşamaları şunlardır:

  • Bir miktar çiğ patatesi rendeleyin ve patatesin suyunu çıkartın.
  • Bunları bir tabağın içine alın.
  • Elinize bir pamuk top alın ve bunu karışıma batırın.
  • Bu pamuk toplarını alın ve gözünüze koyun.
  • On dakika boyunca bu pamukları gözünüzün üstünde tutun ve on dakika sonunda gözlerinizi soğuk suyla yıkayın.

Soğuk Çay Poşetleri

Moraran göze ne iyi gelir, bitki çayları işe yarar mı? Koyu göz çevrelerinden kurtulmanın bir başka basit tekniği ise soğuk çay poşetlerini kullanmaktır. Bir çay poşetini (papatya çayı veya yeşil çay olması tercihen daha iyidir) suya batırın. Suyun soğuk olması önemlidir, poşetleri soğutun. Poşetleri gözlerinizin üzerine yerleştirin. Bu tedaviyi düzenli olarak 10 gün boyunca uygulayın.

Badem Yağı

Badem yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi, tedavi de kullanılır mı gibi sorularınız varsa; evet badem yağı göz altı morluklarına son derece iyi gelen bir maddedir. Badem yağında yüksek oranda E vitamini bulunur ve bu içerikte cildi rahatlatır. Göz altı morluklarınıza badem yağını sürün ve hafifçe masaj yapın. Bu solüsyonu bir gece cildinizde bırakın ve ertesi sabah yıkayın.

Soğuk süt

Soğuk sütün düzenli kullanımı koyu halkaları azaltarak, gözlerinizi ve cildi rahatlatacaktır.  Sütü bir kaseye boşaltın ve içine buz koyun. Bu karışımın içine bir pamuk topunu bandırın. Bu pamuk topunu gözünüze koyun ve bir süre bekletin. Daha sonra gözünüzün çevresini suyla yıkayın.

Portakal Suyu

Gözün altında ki morlukları ve koyu halkaları tedavi etmeye yarayan bir başka etkili çözüm ise portakal suyudur. Portakal suyunu birkaç damla gliserin ile karıştırın ve bu karışımı morluklarınızın üzerine uygulayın. Bu tedavi yöntemi sadece koyu halkaları azaltmakla kalmayıp aynı zamanda gözlerinize doğal bir parlaklık kazandıracaktır.

Nane Yaprakları

Göz morarmasına ne iyi gelir? Göz morarmasına iyi gelen başka bir madde ise nanedir. Nane, canlandırıcı kokusu ve ferahlatıcı özellikleri ile bilinir. Ayrıca gözlerdeki çirkin koyu halkaların oluşumunu geçirmek için de kullanılabilir. Yaprakları su ile ezin ve bir macun oluşturun. Bu macunu morluklara uygulayın. 10 dakika boyunca macunu bekletin ve daha sonra soğuk suyla yıkayın. Bir hafta boyunca her gece bu uygulamayı yapın.

Gül Suyu

Gül suyu cildi gençleştirmeye ve güzelleştirmeye son derece yardımcı olan bir maddedir. Zaten cilt için kullanımı da popülerdir. Ayrıca göz altı morluklarından da hızlı bir şekilde kurtulmak için gül suyu kullanılabilir. Pamuk toplarını gül suyuna hafifçe batırın ve bu pamukları gözlerinize yerleştirin. Pamukları 15 dakika boyunca beklettikten sonra gözlerinizin çevresini soğuk suyla yıkayın. En iyi sonucu elde edebilmek için bu işleme bir ay boyunca devam edin.

Yoga / meditasyon

Göz altında oluşan koyu halkaların uzun süre boyunca görülmesinin başlıca nedenlerinden birisi, stres ve depresyondur. Ayrıca kötü ve düzensiz yaşam biçimi de göz altı morluklarına neden olmaktadır. Eğer çok stresli bir yaşamınız varsa çoğu tedavi yöntemi morluklar için sonuç vermeyecektir. Düzenli yoga ve meditasyon yapmak göz altı morluklarının ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Yoga ve meditasyon yapmak sadece morluklarınızı tedavi etmekle kalmayıp; aynı zamanda zihninizi ve bedeniniz sakinleştirip, vücut saatinizi dengeleyecektir.

Salatalık

Hepimiz güzellik bakımı sırasında gözlere salatalık dilimi konulduğunu görmüştür. Ancak tam olarak bunun ne işe yaradığını çoğu kişi bilmemektedir ve bu yöntemi uygulamamıştır. Salatalık göz altı morlukları tedavisinde işe yarar ve faydalıdır. Tedavi yöntemi şu şekildedir:

  • Salatalığı dilimleyin ve bu dilimlenmiş salatalıkları buzdolabına koyup 30 dakika kadar bekletin.
  • Salatalıkları 30 dakika beklettikten sonra bunları göz çevrenize yerleştirin.
  • 10 dakika kadar, dilimlenmiş salatalıkları gözünüzde bekletin.
  • Daha sonra gözlerinizi soğuk suyla yıkayın.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle