Gözyaşı Kanalındaki Tıkanıklık Sorununa Masaj Ne Kadar Etkilidir?

Gözyaşı kanalında meydana gelmiş tıkanıklık sorunlarının ortadan kaldırılması için masaj uygulaması genelde sık şekilde uzmanlar tarafından tavsiye edilir ve sorun ortadan kalkar.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığında Masaj Nasıl Yapılır?

Gözyaşı kanalları gözden buruna kadar uzanan gözyaşlarını süzen küçük tüplerdir. Gözyaşı kanalının bazı durumlardan kaynaklı olarak bloke edilmesi ve blokajın kaldırılmasının başarısızlığa uğraması, gözyaşlarının göz tarafından boşaltılmaması demektir. Kanalı dolduran sıvıyla iltihaplanma, şişme ve bazen enfeksiyon meydana gelir. Gözyaşı kanallarının tıkanması özellikle bebeklerde sık şekilde görülebileceği gibi her yaşta da olabilir.  Her 100 bebekten altı bebek tıkanmış gözyaşı kanalından etkilenir. Bloke oluşması bebeklerde herhangi bir göz hasarına sebep olmaz. Özellikle küçük bebeklerde meydana gelen bu sorunda masaj uygulaması uzman tarafından sık şekilde önerilir.

Göz bölgesi kanallarının masajlanması: bebeklerin gözünün burun köşesinin alt kısmında, gözyaşı kanalları yatar. Göz kapakları bir araya geldiği zaman bu yerlerde bir pompa hissedilmektedir. Parmak uçları hafif şekilde yarı-daire şeklinde masaj yapmak için kullanılmalıdır. Burunun, gözün köşesinden içeri doğru yaklaşılır. Günlük olarak altıdan ona kadar okşamak olumlu sonuçlar doğurur. Bunu özellikle bebeklerin bezlerini değiştirmeden önce rutin olarak yapılmasında fayda olur. Tıkalı drenaja nazik bir baskı uygulandığında, gözyaşı kanalındaki sıvı zorlanır ve bu sayede açılır.

Doğuştan tıkanmış kanala sahip birçok bebek, drenaj sistemi olgunlaşması yaşandıktan sonra veya nazolakrimal kanalı içeren ekstra membran açıldıktan sonra yaşamlarının ilk birkaç ayında kendiliğinden gelişir. Bazı durumla gözyaşının kanalının altında yer alan membranı açacak şekilde lakrimal keseye baskı uygulaması yapılması gerekir. Bunun için bebeklerin yüzünün her iki yanına elin işaret parmağıyla, gözün iç köşesi ve burnunun yan tarafının arasına koyarak, birkaç dakika boyunca masaj yapılır. Masajın yapılması için gözyaşının kesesi boyunca içeri ve aşağı bastırarak uygulama yapılmalıdır. Masaj uygulaması bir kez sabah ve bir kez akşam yapılır. Her masajda mutlaka uygulama 10 kez yapılmalıdır.

Yüz bölgesinde meydana gelecek olan hasardan sonra tıkanan gözyaşı kanalları çoğunlukla drenaj sistemi yaralanmadan birkaç ay sonra kendi başına düzelir ve ekstra bir işlem yapılmasına gerek kalmaz.

 Bloke Gözyaşı Kanalı Tedavisinde Ameliyat

Gözyaşının kanallarının tıkanmasından sonra özellikle bazı bebeklerde ameliyat işlemlerinin yapılması gerekebilir. Bebekler bloklu gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisinde yaygın olarak kullanılan cerrahi bir uygulamadır. Cerrahi işlemler normal gözyaşı drenajını burun yolu ile normale döndüren drenajın yeniden inşasını içermektedir. Cerrahi işlemde genel ya da lokal anestezi uygulamasının kullanılmasının kararı uzman hekime bağlıdır. Gözyaşının kanalının geçiş yoluna erişmek, cerrahın yapacağı ilk adımdır ve sonra doğrudan uzman bağlantı oluşturur. Burun ve gözyaşı kesesi arasında sorunlu yer bulunur. Blokaj için ortak alan olan burun boşaltır yeni rota uzman tarafından bypass edilir.  Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı için bazen tedavi gerekli değildir. Bebeklerde kopmuş gözyaşı kanalının çözümlene kadar enfeksiyon ve farklı sorunların önlenmesini sağlamak adına:

  • Gözün her daima temiz olduğundan emin olmak gerekir. Gözyaşı kanalında bulunan drenajı silmek adına temiz bir pamuk ya da etkilenmiş gözün dış kısmına doğru burnu çevreleyen bezi ılık suya batırarak silmek gerekir.
  • Doktorun hastaya önerisi bulanan sorun bulunan bölgeye hafif hafif masaj uygulaması yapılır. Masaj yapmak sıvıların birikmesinin önüne geçer engeller.
  • Bebeklerin maruz kalmış olduğu güneş ışığı, soğuk ve rüzgar düzeylerinin en aza indirilmesi gerekir.
  • Gözün etkilenmiş olan bölgesine dokunmadan önce ve sonra elleri mutlaka yıkamalı ve temiz tutmayı unutmamak gerekir. Temizlik göz ve genel sağlık hijyeni açısından oldukça önemli olan bir detaydır.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle