Katarakt Ameliyatından Sonra Görme Ne Zaman Normale Döner?

Katarakt ameliyatı sonrası görme süresi kısa zamanda netleşmektedir. Operasyon ortalama yarım saat sürer ve kişi 2 saat içerisinde görme netliğini tekrar kazanabilmektedir.

Katarakt ameliyatı sonrası kaç gün içinde görme işlevini yerine getirebileceğiniz önemlidir. Bu aynı zamanda uygulanan tedavinin, operasyon için seçilen yöntemin ve doktorunuzun uzmanlığının belirtisi olarak düşünülebilir.

Katarakt Ameliyatından Kaç Gün Sonra Görebilirim?

Katarakt ameliyatından sonra görme ne zaman netleşir sorusunun cevabı hemendir. Artık teknolojinin getirdiği tüm yenilikleri kendi lehine kullanan tıp sektörünün kısa sürelerde yüksek başarı oranları yakaladığını biliyoruz. Haliyle Katarakt ameliyatı sonrası görme fonksiyonu hemen olumlu yönde artış gösterir.

Tabi ki operasyon bitiminde gözünüz bandajla her ihtimale karşı kapatılır. Burada kesi ile göz ardına yerleştirilen mercek için bütünleşme süresi önemlidir. Bandaj olası tehlikelere karşı gözünüzü koruyacak ve komplikasyon riskini en düşük seviyeye çekecektir. Görüş netliği için bir sonraki gün gerçekleşecek olan kontrol önemlidir.

Kontrol ile beraber bandaj sökülerek gözünüz açık bir biçimde hayatınıza devam etmeniz sağlanacaktır. Tabi ki ameliyatın sağladığı görme netliği ile beraber hiç olmadığı kadar temiz bir vizyona sahip olacaksınız.

Katarakt ameliyatından kaç gün sonra görüş düzelir sorusunu böylece maksimum 48 saat olarak cevaplayabiliyoruz. Yinede hem görüş kalitesinin maksimum seviyeye gelmesi ve gözünüzdeki merceğin tamamıyla yer etmesi için 30 günlük bir kontrol süreci olduğunu hatırlatalım. İlk iki hafta düzenli kontrolün ardından 15-30 gün aralığında damla tedavi süresi olacaktır.

Katarakt Ameliyatının Ardından Görme Kusuru Olur Mu?

Katarakt iyileşme süreci hakkında görme ne zaman netleşir diye merak edildiğini biliyoruz. Fakat aynı zamanda diğer görme kusurları ve gözünüzde bulunan diğer rahatsızlıklar için vizyon ne kadar netleşir sorusuyla karşılaşılabiliyor.

Türkiye’de alanında uzman doktorlar olduğu gibi Katarakt ameliyatı için yeterli teknolojiye sahip birçok klinik vardır. Gün sayısı olarak 2 ile 30 gün içinde bu sorunu hiç yaşamamış kadar sağlıklı bir göze kavuşursunuz. Diğer görme kusurlarınız ise takılan mercek ile minimal seviyeye indirilmeye çalışılır. Burada takılan mercek tek fonksiyonlu ise yakın gözlüğü ya da yakını daha net görebilmeniz için lens kullanmanız gerekecektir.

Fakat Multi fonksiyonel merceklerle Katarakt ameliyatı sonrası görüntü tamamıyla netleşir ve size konforlu bir görüş kalitesi sağlanır. Ortalama olarak 30 gün içerisinde tüm bu göz kusurlarınız dahil olmak üzere izlenerek gerekli görüldüğü noktalarda müdahaleler yapılabilir. Operasyon korkulacak bir müdahale içermemekle beraber hiçbir şekilde ağrı ve sızınız olmayacak şekilde yapılmaktadır. Yaklaşık 30 dakikalık ameliyat süresinin ardından görme süresi 2 günlük bir zaman alır. Ardından ise dikkat ederek geçireceğiniz Katarakt iyileşme süresi ile komplikasyonlar yaşamadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

Katarakt İyileşme Sürecini Etkileyen Olumsuz Faktörler

Katarakt kaç gün sonra düzelir konusunda 2 gün içerisinde olumlu etkileri görebileceğinizi belirtelim. İyileşme süresi zaman olarak yaklaşık 30 günü kapsayan bir dönemi ifade etmektedir. Operasyondan sonra sürekli olarak verilen damla ve ilaçları kullanarak gözünüzü olabildiğince çevresel faktörlerden korumanız gerekir. Aksi halde merceğin kayması ve oluşabilecek komplikasyonlar gayet mümkün hale gelecektir.

  • Operasyon sonrasında gözünüzü ovuşturmanız
  • Operasyondan sonra ellerinizi gözünüzle temas ettirmeniz
  • Operasyonun ardından herhangi bir nesnenin gözünüzle teması
  • Aşırı rüzgarlı ve tozlu ortamlarda bulunmanız
  • Gözünüzün mikrop kapabileceği ortamlarda bulunmanız
  • Gözünüzde oluşacak komplikasyonları önlemek için verilen ilaçları kullanmamanız
  • Merceğin gözünüzdeki pozisyonunu kaybetmesi

Bu gibi durumlar sonucunda maksimum 15-30 gün olarak belirtilen iyileşme süresi olumsuz yönde etkilenebilir.

Ameliyat Durumu Ameliyat Süreci
Katarakt Ameliyatı 30 dakikalık operasyon
Bandaj Süresi 24 Saat
İlk Kontrol Ertesi Gün (Bandaj çıkarılır)
Net Görüş 48 Saat İçerisinde
İyileşme Süreci En fazla 30 güne kadar

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle