Yetişkinlerde Şaşılık Tedavisi Yolları ve Aşamaları Nelerdir?

Yetişkinlerde şaşılık tedavi yöntemleri birden fazladır. Aşamalarında ise gözlük tedavisinden operasyona kadar farklı yöntemler izlenmektedir.

Yetişkinlerde şaşılık tedavisi her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Çoğunlukla çocuklarda gözlemlenen ve erken teşhis ile yalnızca belirli programa göre egzersiz yapılarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Fakat ileri yaşta şaşılık teşhisi tedavi sürecini de etkilemektedir.

Şaşılık İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle yetişkinlerde şaşılık düzelir mi sorusunun cevabını olumlu yönde vererek başlamak gerekiyor. Keza ülkemizde son derece yaygın görülen ve göz tembelliği ile bir arada gelişimini sürdüren bir göz sorunudur. Bu bağlamda da şaşılık tedavisi için kullanılan yöntemlerin gözünüze, şaşılık derecesine ve tedaviden elde edilecek sonuçlara göre seçileceğini söyleyebiliriz.

Herkesin gözüne tüm tedavi metotlarının uygulanması mümkün değildir. Ancak gelişen teknoloji vasıtasıyla yetişkinlerde şaşılık tedavisi olumlu sonuçlarla tamamlanmaktadır. Birçok kişinin cerrahi müdahale seçeneğini tercih etmesi ise gözün uygunluk durumundan kaynaklanır. Tedavinin size katacağı olumlu sonuçları doktorunuz önceden tayin eder ve size metodu anlatır. Eğer şaşılık ameliyatı yapmaya gerek görülmüyorsa diğer alternatif yollara yönelim gerçekleşir.

  1. Gözlük

Gözlük tedavisi tamamıyla prizmalar ile yapılır. Hastanın özel prizmatik gözlükler yardımıyla birçok yönden daha net bir görüşe sahip olması sağlanır. Daha net gördüğü gibi şaşılık azalabilir ve çift görme gibi komplikasyonlar minimal seviyeye iner. Herkesin gözü için uygun değildir.

  1. Kapama Tedavisi

Şaşılık ameliyatı denildiğinde aslında ilk akla gelen durumdur. Oysa yalnızca göz tembelliği ile birlikte görülen göz kayması için kullanılan metottur.

  1. Ortoptik Tedavi

Tamamıyla egzersiz programlarından oluşan bir tedavi seçeneğidir. Fakat bu ileriki yaşta ve yıllardır sürerek gelişen şaşılık vakalarında pek tercih edilmez.

  1. Enjeksiyon Tedavisi (Botulinum Toksini)

Halk dilinde botox olarak bilinen ve enjekte edilecek bir toksin ile bazı bölümlerde deformasyon yaratılarak sağlanan tedavidir. Son derece etkili olmasının haricinde her yetişkin hasta için uygun değildir.

  1. Cerrahi Müdahale

Şaşılık ameliyatı yetişkinlerde çok daha sık gözlemlenir. Fakat çocuklarda da tedavi seçeneği olarak en çok kullanılan türdür. Lokal anestezi veya duruma göre genel anestezi uygulanabilir. Göz senkronizasyonu sağlanabiliyorken çift görme, odaklanma sorunu ve yaşanan göz yanmaları minimal seviyeye çekilebilir.

Yetişkinlerde şaşılık tedavisi sonucunda göz rahatsızlığı düzelebilir. Her gözün yapısı farklı olduğundan bu aşamada tedavi seçeneğini doktorunuz size tavsiye edecektir. Hem hastalığın durumuna hem de gözünüzün yapısına en uygun ve en olumlu sonucu alacağınız tedavi ile şaşılıktan kurtulabilirsiniz.

Şaşılık Ameliyatının Aşamaları

Şaşılık ameliyatı kararı verilmeden önce diğer tüm tedavi metotları gözden geçirilir. Özellikle egzersiz ile göz kayması veya titremesi, şaşılık başlangıcı oldukça kolay biçimde tedavi edilebilir.

Tedavi Tedavi Süresi
Egzersiz Tedavisi Aylarca devam eder
Gözlük Kullanıldığı sürece düzelme sağlanır
Enjeksiyon (Botoks) 3 dakika içerisinde sonuç alınır
Cerrahi Müdahale 30 dakika içerisinde sonuç alınır

Eğer egzersiz ve gözlük ile net bir tedavi sağlanamayacağına karar verilirse gözün uyumluluğuna bakılır. Ardından ise botoks için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Tüm bu aşamaların ardından çoğu doktor lokal anestezi tercih etmesine rağmen genel anestezi ile yapıldığına da sıklıkla şahit olmaktayız.

Anestezi sonrasında ortalama olarak 30 dakikayı bulan bir cerrahi müdahale uygulanır. Ameliyat tamamlandıktan sonra gözün üzeri opere edildiğinden bandajlanır. Minimum 1 gece boyunca kapalı kalması önerilir. Ki bir sonraki gün doktorunuz kontrol için çağırdığında bandajı alır. Yetişkinlerde şaşılık tedavisi sonrası gözün kayması düzelir. Fakat göz kanlanmış bir biçimde görünür. İyileşme sürecini ise ortalama olarak 1,5 ay olarak belirtmek mümkündür.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle