Ani Göz Kararmasının Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Tansiyonun her zaman için değişiklik göstermesi sonucunda beynimizze yeteri kadar kan gitmemesi durumunda oluşacaktır. Bu durumda da göz sinirlerimiz içerisinde beyne iletişmesi gereken sinirlerin beyne ulaşmaması nedeniyle göz kararması oluşacaktır.

Ani Göz Kararması

Bir anda ayağa kalktığımız zaman yer çekimi nedeniyle kanlar her zaman için bacak kısmımızda birikmesi sonucunda kan basıncının düşmesine neden olacaktır. Kan damarlar yolu ile sürekli olarak akışını sağlamaktadır. Fakat ayaklarda biriken kan beynimize ulaşmadığı zamanlarda göz kararmasının olması mümkün olacaktır. Kalbimize geri dönen kanın çok az olması sebebi ile göz kararmasının meydana geleceğini de unutmamanız gerekmektedir. Kalbimizden pompalanmakta olan kanın her zaman için devamlı olarak hareket içerisinde olacaktır. Kalbimize çok fazla kan akışı sağlamadığı zamanlarda kan basıncının dengeleyecek kan popası olmayacaktır. Bu nedenle de üst kısmımızda bulunan kan oldukça azalacaktır. Kan basıncının azalması sonucunda da ani gelişen göz kararması meydana gelecektir. Bu rahatsızlık daha çok 65 yaş üzerinde olan kişilerde daha da yaygın olması ile bilinmektedir. Kan hücrelerinin zaman içerisinde yavaşlaması sonucunda boyunlarda bulunan arterler de yavaşlayacaktır. Bu nedenle de kanın kalbe daha hızlı ulaşamama durumu meydana gelecektir. 

 Nedenleri

Bazı hastalıkların insanlarda olması sonucunda ani göz kararmasının olma ihtimali çok fazla olacaktır. Bunlar daha çok kalp kapakçılığında yaşanacak sorunlar olacaktır. Tansiyondan kaynaklı olarak ani göz kararmasının olacağını unutmamalısınız. Bir anda yükselmesi ya da düşmesi sonucunda göz kararması meydana gelecektir. Şeker düşmesi ya da yükselmesi sonucunda, kansızlığı olan kişilerin baş dönmesi ile birlikte aniden oluşan göz kararması da olabilir. Tiroid hastalıklarında da görülebilir. Kişinin aşırı terleme sonucunda su kaybı yaşadığı zamanlarda görülebilir. Göz kısmında herhangi bir damar probleminin olması, boynumuzda bılunan damarların her zaman için daralması ya da bir takım ilaçlardan kaynaklı olarak ani göz kararmasının görüleceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu ilaçlar daha çok idrar söktürücü, kalp ve tansiyon ilaçlarının yanı sora psikiyatri ilaçlarının da neden olduğu bilinmektedir.

İnsanların ayağa kalkınca zamanlarda baş dönmesi ile birlikte aynı zamanda da göz kararmasının görülme olanağı çok fazla olmaktadır. Hızla ayağa kalktığımız zamanlarda bir anda gözlerimiz kararma meydana gelecektir. Bu daha çok uzzun süre otururken ve aniden ayağa kalkıldığı zamanlarda ortaya çıkacak bir durum olmaktadır. İnsanlarda sanki bayılma hissinin olacağı gibi bir his olur. Bu durum her zaman için çok ciddi sebeplerden dolayı kaynaklanmaya bilir.

Göz kararmasına mide bulantısı da zaman zaman eşlik edebilir. Ayrıca kişinin migreni olması durumunda da tabii ki göz kararması meydana gelecektir. Mide rahatsızlıklarının bazıları insanlarda gözlerinde kararma olmasına neden olacaktır. Bunun tedavisi altında yatan nedeni bulmakta yatmaktadır.

 Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kür Tarifi

Baş dönmesi ya da ayağa kalkınca ani bir şekilde göz kararması yaşamakta olan insanların eğer ki bu göz kararmasını sıklıkla yaşıyorlarsa o zaman bu rahatsızlığın nedeni bulunmaktadır. Daha çok tansiyondan dolayı kaynaklanmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanmakta olan kür tarifi sayesinde sizler de aniden ayağa kalktığınız zamanlarda baş dönmeniz oluyorsa bu kürü sizler de uygulamalısınız. En kısa süre içerisinde ani ayağa kalkmanız sonucunda baş dönmenizden eser kalmayacaktır.

 1 Bardak klorsuz suyun içerisine 5 gram kadar çoban çantası ve bir tutam testere dişli aslan parçası otu konulması gerekmektedir. Bunu kısık ateş içerisinde 6 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Kaynadıktan sonra sizler de süzerek ılımaya bırakmalısınız. Bu hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan ve ayağa kalkınca bir anda gerçekleşecek baş dönmesinin de üstesinden gelmiş olacaksınuz. Bu kürü sizler de günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere kullanmanız gerekmektedir. Bu sabah ve akşam olmak üzerine kullanımı sadece bir hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir. Bir hafta sonrasında ise sizler günde sadece bir defa olarak kullanmanız gerekmeketdir. 

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle