Baş Ağrısı Göz Kararması Yapmaktadır, Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde baş ağrısı en çok görülen nedenlerden biri olmaktadır. Bu nedenle de çok fazla hafife alınmamaktadır. Başta göz kararması ya da mide bulantısı da yapacak bu hastalık geçiştirilmemeli ve ciddiye alınması gerekmektedir.

Baş Ağrısı Göz Kararmasına Neden Olur Mu?

Baş Ağrısı Göz Kararması

Günümüzde en sıklıkla şikayet edilen hastalıkların başında baş ağrısı gelmektedir. Genellikle bu ağrının ciddiye alınmıyor olsa da çok ciddi hastalıkların belirtisi olacağını da unutmamak gerekmektedir. Baş ağrısı nedeniyle insanların bazı zamanlarda gözlerinde kararma meydana gelebilir. Bu rahatsızlık birçok nedenden dolayı da olabileceği gibi baş ağrısı sebebiyle de göz kararması meydana gelebilir. Eğer ki göz kararması ciddi bir şekilde sizlerin hayatınızı etkilyorsa ve gündelik işlerinizi yapmakta zorluk çekiyorsanız o zaman bir doktora baş vurmanız gerekmektedir. Unutmamalısınız ki göz kararması sadece tek bir hastalığın habercisi olmayacaktır. Altında yatan birçok neden olabilir. Böylesi durumda da sizler vakit kaybetmeden hekime başvurmanız gerekmektedir. Sizler de bu hastalığın neden meydana geldiği konusunda bilgi aramak yerine sonucu daha kolay bir şekilde öğrenmek istiyorsanız o zaman hekime başvurmanız gerekmektedir. Göz kararmasının sıklıkla yaşanması sonucunda hangi doktora giderek bunun altında yatan sebebi öğrenmek gerekmektedir. 

 Göz Kararmasının Nedenleri

Her zaman bilmelisiniz ki göz kararması kişide hangi nedenlerle görüldüğünü de her zaman için bulmak ve bu nedenleri ortadan kaldırdığınız zaman göz kararmasının geçecek olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Baş ağrısı göz kararmasına neden olacağı gibi birçok hastalığında belirtilerinden bir tanesi olabilir. Göz kararması dışında kişi de eğer ki başka belirtilerde varsa mide bulantısı ya da halsizlik ve kalp çarpıntısı bunlar ciddi belirtiler olmaktadır ve doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Baş ağrısı sebebiyle göz kararması her zaman için belli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ve yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerden bir ya da bir kaçını sizlerde de bulunuyorsa ve gözleriniz bu belirtlerden kaynaklanıyorsa o zaman sizlerin tedavi şeklinizde değişiklik göstermesi mümkün olacaktır.

Sizlerin de göz kararması ile ilgili olarak herhangi bir fikriniz yoksa o zaman ilk olarak dahiliye (iç hastalıkları) uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Dahiliyeci tarafından yapılacak muayene sonucunda bir eğer ki kendisi uygun görürse sizleri, göz hastalıkları, ya da kulak burun boğaz hekimine veya nöroloji hekimine yönlendirecek ve bir de bu saydığımız bölümlere baş vurmanızı isteyecektir.

 Göz Kararması Tansiyon Düşmesine Neden Olur

 Ani oluşan göz kararmaları her zaman için tansiyona neden olacaktır. Tansiyondaki oynamalar nedeniyle de kişi biraz rahatsızlık yaşamasına neden olur. Yaşamakta olduğunuz bir stres ya da sizlerin uzun bir süre aç kalmanız sonucunda tansiyonunuz etkilenecektir. Bunun sonucunda da sizlerde baş dönmesi ile birlikte gelen göz kararması olabilir. Sadece göz kararması tansiyonunuzu etkilemeyecektir. 

 • Tansiyonun düşmesi;
 • Tansiyonun çok yükselmesi;
 • Şekerin bir anda düşmesi ya da yükselmesi;
 • Kansızlığın olması(genellikle bu kansızlık yaygın olarak demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır);
 • Tiroit sorunları;
 • Göz kararması sonucunda aşırı terleme, kusma gibi sebeplerden dolayı su kaybı oluşur;
 • Gözde problemlerin oluşması;
 • Gözlerde ciddi bir problemin olması;
 • Ödem oluşması;
 • Özellikle de boyun damarlarında daralma;
 • Bir takım ilaçlardan da kaynaklı olarak (İdrar söktürücüler, Kalp ilçaçları) nedeniyle de göz kararması ortaya çıkacaktır.

 Ortostatik Hipansiyon (Hızla Ayağa Kalkınca Göz Kararması)

 Oturduğunuz yerden çok hızlı bir şekilde kalkarsak birçoğumuzun gözleri kararmaktadır. Ve bununla birlikte bir de baş dönmesi meydana gelecektir. İş bu duruma ortostatik hipertansiyon denmektedir. Aniden kişinin bir anda ayağa kalkması sonucunda tansiyonunun bir anda hızlı bir şekilde düşmesi sonucunda meydana gelecektir. Beyne kan gitmeyeceği için gözlerde de kararmanın olacağı ve de bunun yanı sıra baş dönmesi ya da çarpıntının olacağını unutmamalısınız. Böyle durumlarla karşı karşıya kaldığınız da hemen yere çömelin ve hareket etmemeye çalışın. Kendiliğinden birkaç saniye içerisinde geçecektir. Ayağa kalkınca tansiyonun bir anda düşmesi yaşlı insanlarda olduğu zaman bu durum büyük ciddi hastalıkların oluşmasına neden olacaktır. Bu rahatsızlık vücudun yeteri kadar su alamaması nedeniyle ya da kansızlık gibi basit nedenlerden dolayı ortaya çıkacaktır. Eğer ki bu belirtiler yoksa diyabet, kalp ya da beyin hastalıklarından birinin de habercisi olacağını her zaman için aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. 

 Göz Kararması ve Baş Dönmesi

Göz kararması ve de bununla birlikte baş dönmesi şikayeti de ortaya çıkıyorsa bunun altında birçok hastalık olabileceğini unutmamalısınız. Hastanın şikayeti ve hastanın kullandığı ilaçlardan da kaynakalanıyor olacağını unutmamanız gerekmektedir. Göz kararması ve de baş dönmesinde en yaygın olacak nedenler şu şekildedir:

 • Tansiyon;
 • Migren;
 • Vertigo;
 • Bir takım beyin hastalıkları;
 • Beyin tümörleri;
 • Özellikle de 50’li yaşlardan sonra görülmekte olan kalp hastalıklarıdır.

 Göz Kararması ve Mide Bulantısı

Migreni olan insanlarda sık sık göz kararması ve bununla birlikte mide bulantısının da görüldüğü bilinmektedir. Göz kararmasının mide rahatsızlıklarından da olacağını unutmamalısınız. Mide kararmasında göz karardığı zamanlarda ağrı ve şişliğinde mide içerisinde hissedilmesi mümkün olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle