Göze Darbe Sonucu Bulanık Görme Nedenleri ve Çözüm Yolları

Göze alınan darbe sonucu bulanık görme genelde geçici olsa da darbenin kuvvetli olması durumu süreci uzatabilir. Bulanıklığın geçme süresi ise çözüm yollarına göre farklılıklar göstermektedir.

Göze darbe sonucu bulanık görmek son derece olası bir sonuçtur. Hatta bu tip yumruk gibi sert darbeler göz sağlığımızı tamamıyla kaybetmemize yol açabilir.

Göze Darbe Alındığında Bulanık Görme Nedenleri

Darbe sonucu göz bulanıklığı hissedildiği anda mutlaka doktora gidilmelidir. Yapılacak olan ufak bir müdahale bile görme kaybı yaşamamanızı ya da ileride yaşanacak geç travma reaksiyonlarının engellenmesini sağlayacaktır. Bu tip künt travmalar yaşandığı anda müdahale edilmesi zorunludur. İlk belirti olan bulanık görme durumu fark edildiğinde oluşabilecek sorunlar şu şekilde özetlenebilir.

  • Retina Problemleri

Alınan darbenin sertliğine bağlı olarak retina yırtılması veya zedelenmesi mümkün olabilir. Gözde bulanıklık sebebi bu olabilir.

  • Göz İçi Kanaması

Göz içinde kanama iris ve ön kısımda yer alan renkli bölümde olabileceği gibi gözün arka kısmı olan vitreus kısmında meydana gelebilir. Müdahale edilmediği takdirde bulanıklık seviyesi ilerleyerek görme kaybına yol açabilir.

  • Retina Problemleri

Gözün ağ tabakası olan retinada oluşabilecek ufak zedelenmeler dahi bulanıklık için sebep olabilir. Kısa süreli ya da kalıcı görme kayıplarına rastlanması mümkündür.

  • Gözün Fizyolojik Değişimi

Göze alınan darbe sonrası bulanık görmeye sebep olan faktör gözün yer değiştirmesi veya fizyolojik olarak zarar görmesi olabilir.

Darbe sonucu bulanık görüyorum diyen birçok kişi buz gibi kompres tedavilerle bu etkinin azalacağını düşünür. Şişlik ya da morluk için bu tarz kompresler işlevsel sonuçlar verir. Fakat bulanık görme reaksiyonunun sebebini öğrenerek buna uygun bir tedavi uygulamak gerekir. Birçok etki için cerrahi müdahale gerekebileceği unutulmamalıdır.

Göze Alınan Darbelerden Sonra Bulanık Görme Nasıl Geçer?

Göze alınan darbe sonucunda bulanık gören kişiler doğrudan doktora giderek muayene olmalıdır. Bazen bu darbenin yumruk haricinde farklı bir cisimle oluşabileceğinden dolayı kesinlikle belirtilmesi gerekir. Örneğin gözüme şişe ile darbe aldım gibi bir ifade sonucunda yabancı cisim kontrolünün yapılacağından emin olabilirsiniz.

İlk olarak doktor muayenesiyle beraber gözün kanama riski, retina ve kornea durumu, fizyolojik test ve zedelenmeler tespit edilmeye çalışılır. Fakat tüm bunlara karşın künt travma yaşayan bir insanda 5 yıl sonra buna bağlı semptomlar gelişebilir.

Yani kesin suretle darbe sonucu göz bulanıklığı tedavisi şu şekilde yapılır demek pek mümkün değil. Yalnızca anında doktora çıkmak en mantıklı karar olacaktır. Kanama, retina ve kornea problemleri söz konusu olduğunda anında göze cerrahi müdahale yapılarak tedavi başlatılır. Bu sayede kanama durdurulabilir ve ayrılmış kornea birbiriyle bağdaştırılabilir. Ancak aradan geçen bir saatlik süreç bile görme yetinizi kaybetmeniz için yeterli olacaktır.

Darbe Sonucu Bulanık Görme Ne Zaman Geçer?

Göze alınan darbede bulanık gören kişilerin ilk merak ettikleri detay ne zaman net görecekleridir. Fakat burada da şok ve travma altında geçirilen süreç önem teşkil eder. Alınan darbe göze ne kadar basınç uyguladı veya nelere sebep oldu gibi noktalar ayrıca önemlidir.

(Tedavi Yöntemleri İyileşme Süreleri
Tedavi Yöntemleri Pansuman – 2-5 saat
Normal Darbeler 2-14 gün
Ağır Darbeler: Gerektiğinde cerrahi müdahale 2-4 hafta
Göze Kaçan Cisim Olduğunda: Cerrahi Müdahale 1-2 Hafta

Göze alınan darbelerin bir cisimle ya da doğrudan yumrukla olması bile önemli faktörlerdir. Aynı zamanda içeride cam gibi tehlikeli cisimlerin kalması kalıcı körlük ile sonuçlanabilir. Bu gibi durumları doktorunuzla paylaşarak detaylı bir tetkik yapmasını kolaylaştırabilirsiniz. Sıradan bir darbe ile saatler içerisinde net görüşe kavuşulabilir. Ancak haftalarca sürebilen bir bulanık görme süresi de mümkündür.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle