Ortostatik Hipotansiyon (Ayağa Kalkınca Göz Kararması) Nedir, Neden Olur?

Aniden ayağa kalkınca kanın bir anda bacaklara doğru hücum etmesi sonucunda üst kısmımızda kan azalır. Atardamarlarda kan basıncının düşmesi sonucunda göz kararması olacaktır. Genellikle on saniye içerisinde geçen bir durumdur.

Ayağa Kalkınca Göz Kararması

Bir anda hızlı bir şekilde ayağa kalktığımız zaman vücudumuz içerisinde bulunan kan aşağıya doğru hızlıca akacaktır. Ve bu kan vücudun üst kısmında azalacaktır. Bu nedenle de atardamarlarda ciddi oranda basıncın düşmesine neden olacaktır. Atardamarlarımızda olan basıncın düşmesi sonucunda bacaklarda da kan göllenmesinin olması meydana gelecektir. Vücudumuzun en üst kısmında bulunan beynimizin kansız kalması sonucunda oluşacak bir durumdur. Gözlerimiz ayağa kalkınca hemen kararacaktır. Buna Ortostatik Hipotansiyon denmektedir. Küçük damarların içerisinde bulunan atardamarların büzülmesine neden olacaktır. Yer çekimi sonucunda da kanın vücudumuzun alt bölgesi kısmında birikecektir. Ve atardamarlar meydana gelen basıncın normale dönmesini sağlamak için kalp atışlarımızda ciddi oranda hızlanma meydana gelecektir.

Vücudumuzun bütün bölgelerinde bulunan damarlar içerisinde ki kan eğer normal seviyede olmadığı zamanlada kişi her zaman için ayağa kalkması sonucunda renginde ciddi oranda bir solma meydana gelecektir. Kişi ayağa hızlı bir şekilde kalkması sonucunda rengi bir anda değişecektir. Ve fenalaşacaktır. Gözlerinde bir kararma başlar ve kişi terleyecektir. Bunların dışında kişi de bayılma ya da göz kararması sonucunda halsizliğinde meydana gelecek olduğu bir baş dönmesi oluşacaktır. Eğer ki bu belirtiler hastanın yaşadığı sorunlar olmasına neden oluyorsa kişinin tansiyonunun düşmesi ve damarların büzülmesi sonucunda yetersiz kan oranı olması nedeniyle de beynimize düzeyli miktarda kan gitmeyecektir. İşte bunun da tıptaki adı Ortostatik Hipotansiyon olmaktadır. En büyü nedenleri arasında beynimize kan gitmemesi nedeniyle de gözler kararmaya başlayacaktır. Bu göz kararması vücudumuz eğer ki normal kan akışına geçtiği zamanlarda uyum sağlayacak ve göz kararması ortadan kalkacaktır. Bu süre genellikle 10 saniye içerisinde yer alacaktır.

Ortostatik hipotansiyon yaşamakta olan bir kişinin mutlaka doktora gitmesi ve insanlar tarafından tavsiye edilen tedavi yöntemlerinden uzak durması gerekmektedir.

Belirtileri

 Her zaman için tansiyon sorununun bir uzman tarafından ölçülmesinin şart olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Hekim tarafından gerekli gördüğü testleri yapmalıdır. Yapılacak tesler sonucunda ve muayene sonucunda sizlerin gerçek tansiyon hastası olup olmadığınız ortaya çıkacaktır. Ve tansiyonunuzda sabit bir değer olmadığı ortaya çıktığı zaman ise tedavi şekli uygulamaya başlayacaktır. Bazı kişilerde tansiyonun sabit durmaması nedeniyle göz tansiyonunun değerleri de gerçek çıkmayacaktır. Kişinin hayatı içerisinde yetersiz kalması sonucunda bu durum ortaya çıkacaktır. Ortostatik Hipotansiyon yaşayan kişilerde şu belirtiler bulunmaktadır. 

 •  Kişinin görmesinde ciddi orana bir bulanıklık meydana gelecektir;
 • Denge sorunu yaşayacaktır;
 • Sanki bütün vücudundan kan çekiliyor gibi hissedecektir;
 • Kansızlık oluşması;
 • Ani kan kaybının gerçekleşmesi;
 • Aşırı derecede terlemesinden kaynaklı olarak sıvı kaybı;
 • Bir takım gribal enfeksiyonlar;
 • Kalp tam olarak görevini yapamama durumu;
 • Şeker hastalığının olması;
 • Parkinson hastalığının oluşması;
 • Omurilikte ciddi oranda sorunlar 

 Tedavi

Eğer ki kişiye Ortostatik hipotansiyon teşhisi konulduğu zamanlarda tansiyonu düşürecek herhangi yiyecek ve hareketten uzak durması gerekmektedir. Kişi bir süre nasıl oturması gerektiğini ve de nasıl kalkması gerektiği konusunda bilinçlenmesi gerekmektedir. Unutmamalısınız ki otururken ya da uzanık durumda olduğumuz zamanlarda bacaklarımızda kanın birikmesi meydana gelecektir. Bu nedenle de bir anda ayağa kalmış olan kişilerde Ortostatik hipotansiyon meydana gelecektir. Bu ayağa kalkma sonucunda tansiyonda ciddi oranda bir düşme meydana gelecektir. Kişinin beslenme konusunda çok dikkatli olması gerekmektedir. Doktor tarafından verilen nörolojik ilaçları da çok düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Ve doktorun önerilerini de mutlaka dikkate alması gerekmektedir.

Tedavi sırasında kesinlikle tuz ve suyu tutacak olan her şeyden uzak durmak gerekmektedir. Eğer ki Ortostatik hipotansiyon sorunu yaşamakta olan insanların tuz tüketimi kısıtlanması gerekmektedir. 6 gramı asla geçmemesi gerekmektedir. Kan basıncında eğer ki kişinin sorunları oluyorsa ve daha çok kan basıncında düşme meydana geliyorsa o zaman daha dikkatli davranması gerekmektedir. Bu kişilerin bilinçlenmesi gerekmektedir. Ve sağlık konusunda nasıl davranması gerektiğini de bilmelidir. Tansiyonu dengelemek için daha çook bol miktarda su içmenizin gerekli olduğunu unutmamalısınız.

 •  Erken saatlerde daha çok tansiyon sorunu yaşayan bir kişinin yataktan kalkmadan önce 2 bardak su içmelidir. Ve aniden yataktan kalkmaması gerekmektedir;
 • Hareketsiz bir yaşam her zaman için kan basıncının düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle de sizler de egzersiz yapmanız gerekmektedir.
 • Hafif tempoda yürüyüş yapmak her zaman için kan basıncınızın düzelmesi konusunda sizlere çok yardımcı olacaktır;
 • Her zaman için kelbe kan gitmesinin normal düzeyde olmasını istiyorsanız o zaman karın ve de bacak kaslarınızında çok kuvvetli olması gerektiğini unutmamalısınız. 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle