Enseden Gelen Baş ve Göz Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer

Enseden gelen baş ve göz ağrısı nedenleri arasında stres, tansiyon, sinüzit ve darbe vardır. Hastalığı geçirmek için ilaç ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Enseden göze vuran baş ağrısı yaşadıysanız ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Küme tipi baş ağrıları arasında tanımlanan bu durum birçok önemli rahatsızlığın habercisi olarak görülür.

Enseden Gelen Baş ve Göz Ağrısının Nedenleri

Enseden gelen baş ağrısı göze vurup çok şiddetli bir şekilde rahatsız edebilir. Bu şikâyetle hastaneye gelen kişilerde uyku uyuyamama, herhangi bir etkinliğe katılamama ve buna benzer yaşamsal fonksiyonları kısıtlayıcı etkiler gözlemlenmiştir. Kaynağı tespit edildikten sonra sonuç veren tedaviler başlayabilir. Kullanılacak ilaçlar enseden gelen göz ve baş ağrısı için nedenlere bağlıdır.

  • Boyun Yapısında Zedelenme

Ense kısmından başlayıp arka kısmınızda oluşmuş omur, omur arası disk, kas ve eklem kısımları bunun başlıca kaynağıdır. Kireçlenme gibi faktörler bu soruna sebep olabilir.

  • Disk Kayması

Enseden gelen baş ağrısı denildiğinde ilk akla gelen durumdur. Jel kıvamında bir içeriğe sahip olan eklemlerden olan diskin dışarıya taşma suretiyle sinirlere baskı yapmasından kaynaklanır. Disk kayması müdahale edilebilir bir rahatsızlıktır.

  • Sinüzit

Göze yakın kısımda yer alan sinüsler enfeksiyon ile ense kaynaklı göz ağrısına sebep olabilir.

  • Beyin Rahatsızlıkları

Başta beyin kanaması olmak üzere birçok nörolojik atak bu ağrılara sebep olabilir.

  • Stres

Psikolojik olarak refah içerisinde değilseniz bu ağrılar düzenli hale gelebilir.

  • Oturma ve Yürüme Pozisyonu

Birçoğumuz bilgisayar başında yanlış pozisyonda oturuyoruz. Servikal omurga sistemimizin zedelenmesi sonucunda enseden göze vuran baş ağrıları çok sık yaşanabilmektedir.

  • Menenjit

Menenjit net bir biçimde neden olmasa da bazı belirtilerde ortaya çıktığı görünmektedir.

  • Yüksek Tansiyon

Hem ensenizden gelen hem de baş ve göze aynı anda etki eden ağrılar çoğunlukla hipertansiyon belirtisi olarak görünür. Ölçüm yapılarak net teşhis sağlanabilir.

  • Migren

Kalıtsal olarak ailesinde migren öyküsü olan kişilerde sıkça rastlanır.

Tüm bunlardan bağımsız olarak yaşlanma, hayatınızda olumsuz giden yaşam şartları ve psikolojik unsurlara dayalı bir ağrı oluşabilir. Genelde göz çevresinde aşırı baskı oluşmasından ötürü 3 saate kadar devam edebilir.

Enseden Gelen Baş ve Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

Enseden gelen ve göze vuran baş ağrısı minimum 15 dakika kadar sürmektedir. Bazen kısa süreli artçı ağrılar görmek mümkündür. Fakat çoğu zaman bu süreç 3 saat ve üzerine çıkabilir. Doktorlar 3 saati geçen göz ağrıları için muhakkak doktora başvurmanız gerektiğini belirtiyor. Şakaklarda, göz çevresi ve arkasında, başınızda hissettiğiniz ağrıların devamlılığı durumunda beyin kanaması gibi hayati risk oluşturacak faktörler unutulmamalıdır. Bu sebeple kontrol ettirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Dengesiz bir biçimde ortaya çıkan enseden gelen göz ağrısı bazen her gün stabil olarak görülür. Bazen ise haftada bir yaşanan geçici bir hal alır. Yorgunluk, stres, endişe gibi psikolojik faktörler haricinde fizyolojik birçok unsur burada etken olarak görülür. Dolayısıyla baş ve göz ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı sebeplerinde saklı diyebiliriz.

Örneğin boyun kireçlenmesi ile beraber disk kayması görülen bir hastada ağrı kesici gibi çözüm yolları işe yaramayacaktır. Yinede doktorların ağrı dozajını minimal seviyeye çekebilmek için güçlü ağrı kesicileri önermesi mümkündür.

Tedavi Şekli  
İlaç Tedavisi Düzenli ağrı kesici ve sebebine bağlı ilaçlar.
Gangliyon ve Stellar Blokaj İlaç kullanmı işe yaramadığında
Cerrahi Müdahale Beyin ve Sinir sistemi tanılarında

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle