Bebek ve Çocuklardan Arpacık Sorunu Neden Meydana Gelir?

Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen arpacık sorunun birçok nedeni bulunur. Bu sorunların önüne geçmek adına mutlaka uzman hekimlerin önerdiği tedavi planı dışına çıkılmamalıdır. Gerekirse uzmana akla takılan soruların sorulması gerekir.

Bebeklerde Arpacık Neden Meydana Gelir?

Bebeklerde arpacık enfeksiyona sebep olan bakterilerin, göz bölgesinde çizik veya böcek ısırığı ile göz kapağındaki sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Tabii ki bebeklerde ve çocuklarda arpacık sadece bu nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaz. Soruna yol diğer nedenler arasında

 • Gözde arpacık sorunu konjunktivit veya şalazyon tarzından etkenlerden kaynaklı olarak oluşabilir.
 • Gözde küçük bir hasar veya ameliyat
 • Sinüzit ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gözde etki sağlayan enfeksiyonlar da bu soruna neden olabilmektedir.

Çocuklarda meydan gelen arpacık sorunun belli başlı belirtileri bulunur. Bu belirtiler arasında;

 • Çocuklarda ve bebekler bu sorunu fark eden tüm anne ve babaların mutlaka uzman hekime başvurması gerekir.
 • Çocuğun gözünde arpacık olması sonucu bölgede kızarıklık veya göz beyazı sorunu ortaya çıkar.
 • Çocuklarda bu sorun meydana geldiği zaman göz kapağında şişme oluşur.
 • Çocuklarda yüksek derecede ateş meydana gelebilir.
 • Arpacık görme sorununa neden olmaz. Bu sıkıntı sonucunda belli bir düzeyde gözde rahatsızlık meydana gelir.

Arpacık Komplikasyonları

Gözlerde iltihaplanmalar nadir de olsa göz bölgesinde dokuları içermekte olan ciddi bir göz rahatsızlığı olan orbital sellülit haline ilerleyebilir. Orbital sellülit potansiyel biçimde görme ve yaşamı tehdit edecek, acil bakım gerektiren bir durumdur. Arpacık sorunu meydana geldiği zaman ve tedavisi yapıldıktan sonra belli başlı komplikasyonlar da meydana gelebilir. Bu komplikasyonlar meydana geldiği zaman uzman hekime başvurmak gerekir. Meydana gelebilecek olan komplikasyonlar arasında;

 • Gözler kızarır veya şişer.
 • Semptomlar daha iyi olmaz ve git gide kötüleşmeye başlar.
 • Yüksek düzeyde ateş diğer komplikasyonlar ile birlikte gelişir.
 • Göz hareketi konusunda güçlük ya da zorluk çekme
 • Görme konusunda değişiklikler

Arpacıklardan kaynaklı sorunlar zamanında tedavi edilmezse ve komplikasyonların önüne geçilmezse birçok sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Uzman hekimin tanı koymasından sonra gerekli tedavi ile alakalı olan şartların hasta tarafından takip edilmesi gerekir. Tedavi konusunda hastalar ya da çocuklarında bu sorunu yaşayan anne ve babalar uzman hekimler ile detaylı şekilde konuşmalıdır. Bu sayede en iyi tedavi koşuluna sahip olmak mümkündür. Ayrıca tedavi ile alakalı olan tüm detayların anne ve babalar tarafından bebeklerine ya da çocuklarına uygulanması da çok önemlidir. Bu sayede sağlıklı bir yaşama devam edebilirler.

Nasıl Değerlendirilir ve Tedavisi

Arpacık konusunda uzman hekimler ilk değerlendirmeyi yapmalıdır. Özellikle bebeklerde çıkan bu sıkıntıda anne ve babaların telaş yapmaması gerekir. Uzman hekimler ilaçlar ya da bazı merhemler ile bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Yeni doğan bebeklerde arpacık sorunları meydana geldiği zaman iltihaplanma durumu yüksek seviyelerdeyse birkaç gün hastanede kalması gerekebilir. Uzman hekimler sorunun büyüklüklerine göre çocuklara oral antibiyotik tedavisi ve enjeksiyon yolu ile tedavi uygulaması yapabilir. Çocuktaki belirtiler kaybolmaya başlasa bile, enfeksiyonun tekrar ortaya çıkmadığından emin olmak adına tüm antibiyotiğin düzenli şekilde bitirildiğine emin olmak gerekir. Özellikle çocuklarda yüksek ateşte meydana geldiği zaman düzenli şekilde ateş düşürücü ilaçların kullanılması gerekir. Bebeklerde ve çocuklarda aşıların aksatılmadan yaptırılması da hastalık anlamında çok önemlidir. Ayriyeten sinüs ve diğer enfeksiyonların oluşmasına izin vermemek gerekir. Çünkü Bu tarz sorunlar gözlere yayılabilir ve hastalıklara neden olabilir. Hastalıkların bebeklerinizde ve çocuklarınızda çıkmaması adına kişisel temizliğe ve el temizliğine dikkat etmek çok önemlidir. Küçük yaşlarda bu tarz kuralların çocuklara benimsetilmesi ilerleyen dönemler adına gereklidir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle