Göz Ağrısı İçin Bitkiler İle Nasıl Karışımlar Yapılabilir?

Gözlerdeki ağrıların kısa sürede ortadan kalkması için evde var olan bitkiler ile yapılacak olan karışımlar oldukça faydalıdır. Bu bitki kürlerinin düzenli şekilde kullanılması kısa sürede sorunu ortadan kaldırır.

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Aloe Vera Jel

Aloe Vera bitkisinin kalın ve geniş bir yaprağını alarak her iki yandan bastırarak renksiz jel olan kısımını çıkarıp bir kaba koyunuz. Ellerinizi sabun ile güzelce yıkayıp dezenfekte ediniz. Ellerinize uygun bir eldiven giyerek kabın içinde bulunan Aloe Vera  jelini gözlerinize uygulayın. Sürdüğünüz jeli 1 saat kadar gözlerinizde bekletin. Gözlerinizi temiz su ile yıkayıp kurumaya bırakın. Bu işlemi bir hafta boyunca her gün tekrar ediniz. Aloe vera bitkisinin içerisinde yer alan vitamin ve mineraller göz ağrısının ve enfeksiyonunun iyileştirilmesinde inanılmaz derecede işe yaramaktadır.Bu mucizevi bitkinin içerinde bulunan 18 den fazla amino asit ve serbest radikallerle savaşan mineral ve vitaminler sayesinde gözlerimizi iyileştirip  doğal nemlendirici görevi üstlenerek göz ağrılarına ve kızarıklıklarına çok iyi gelir. Aloe  Vera Jel ev ortamında kullanılabilecek ve göz ağrılarına çok iyi gelen mükemmel bir bitkidir. Aloe Vera bitkisi, Liliaceae familyasından gelmekte olup bu gibi bitkilere duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Aşırı hassas ve alerjik bir yapıya sahipseniz bu tür uygulamalardan kaçınınız. Aloe Vera jel,  alerjik bünyelerin dışında kalp, şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları olanlar için de risk taşıyan bir uygulama olabilir.

Soğuk Salatalık Dilimleri

 • Bir adet salatalığı yıkadıktan sonra dilimleyin. 
 • Bir kabı buz gibi soğuk su ile doldurun.
 • Dilimlediğiniz salatalıkları soğuk su dolu kabın içerisinde 10 dakika kadar bekletin.
 • Kabın içerisinden alacağınız buz gibi salatalık dilimlerini her iki göz kapağınızın üzerine yerleştirerek 10 dk bekletin.
 • Gerektiğinde işlemi aynı prosedürle tekrar edin.

Salatalığın içerisinde bulunan flavonoidler ve antioksidanlar sayesinde gözlerimizde meydana gelen ağrı, hassasiyet ve kızarıklık gibi şikayetler kısa sürede iyileşir. Salatalığın cilt ve gözlerimizde yatıştırıcı etkisi vardır. Salatalık da evlerinizde göz ağrısı için uygulayabileceğiniz en yaygın bitkisel tedavilerdendir. Salatalığı gözlerimizin üzerine uygulamak kadar salatalarda besin olarak tüketmek de yararlı olacaktır.

Diğer Bitkisel Uygulamalar

 Meyan Kökü + Champak+ Kakule + Safran ile Yapılan Bitkisel Tedavi Tarifi

 • 1 çay kaşığı toz meyan kökü
 • 1 adet champak çiçeğinin yaprakları 
 • 1adet kakule ve bir küçük tutam safran 

Tüm malzemeler içine biraz su koyularak macun kıvamını alana kadar karıştırılır. Hazırladığınız macundan bir parça alarak göz kapaklarınızın üst ve altına uygulayın. Uyguladığınız macunu 1 saat sonra soğuk su ile yıkayıp  temiz bir havlu ile nazikçe gözlerinizi kurutun. Bu tarifi günde 2 kez, hafta 2-3 gün tekrarlayın. Champak çiçeği en doğal anti bakteriyel bitkilerden biridir. Antiseptik özelliği ile gözlerdeki enfeksiyonu yok edip göz ağrılarını dindirir. Safran, meyan kökü ve kakule de  gözlerde meydana gelen yanmaya iyi gelir. Meyan kökü, champak çiçeği, kakule ve safran da göz ağrısı için en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Champak çiçeğinin en güzel özelliği de hiçbir yan etkisi olmadığı için çocuklarda da güvenle kullanılabilir. Ancak hamile yada hamilelik şüphesi olanlarda kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Meyan kökü, safran ve kakule cilde yüzeysel uygulandığında yan etkisi oldukça azdır. Ancak meyan kökü içilerek tüketildiğinde tansiyonu yükselterek yan etkiye sebep olabilir.

Susam Çiçekleri ile Yapılan Bitkisel Tedavi Tarifi

 • 4-5 tane taze susam çiçeğini yıkayarak bir kapta ezin
 • Bir su  bardağı inek sütünü kaynatıp içerisine susam çiçeklerini ekleyin
 • Bu karışımı günde 1 kez 1 hafta boyunca için yada sütün içine kattığınız susam çiçeklerini göz kapaklarınızın üzerine uygulayınız.

Susam çiçeğini tıbbi tedavide yaygın olarak kullanıldığı bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Saç köklerinin uyarılmasından, cilt yaşlanmasının engellenmesi, böbrek fonksiyon bozukluklarında ve -sperm miktar ve kalitesinin arttırılmasında kullanılmaktadır. Çok daha önemlisi gözlerdeki ağrı, kuruluk, puslu görme gibi problemlerin tedavisinde çok yararlıdır. Susam çiçeğinin göz ağrısı tedavisinde kullanılırken bilinen bir yan etkisine rastlanmamıştır. Ancak içerek tüketildiğinde ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle