Göz Kapağı Düşüklüğü Sorunları İçin Tedavi Konusunda Neler Yapılması Gerekir?

Göz kapağı düşüklüğü sorunlarının ortadan kaldırılması adına uzman doktorlar tarafından detaylı şekilde muayene yapılması gerekir. Bu muayenede uzman tedavi ile alakalı planlamayı en ince ayrıntısına kadar yapar.

Göz Kapağı Düşmesi Anlamı

Göz kapağı gözlerin üstünde meydana gelen bir sorundur. Gözlerin kapağının düşüklüğü az düzeyde meydana gelebilir veya göz bebeğini kaplayacak kadar fazla da olabilir. Pitozis normal görüşü sınırlayabilirken tamamen de engelleyebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde pitozis olabilir.

Çocuklarda pitozis

Doğuştan gözlerin kapağında düşüklüğü ile doğal çocuklar konjenital pitozis’e sahiptir. Bunun sebebi göz kapaklarındaki kasların kaldırmak (levator kası adı verilen) problemleridir. Pitozun en dikkat çekici belirtisi sarkmış göz kapağı durumudur. Başka bir belirtisi de üst göz kapağı kırışıklarının birbirine eşit düzeyde olmamasıdır. Doğuştan ya da sonradan göz kapağı düşüklüğü sorunu olan çocuklar başlarını sık şekilde  ileri geri oynatır, çenesini kaldırır veya daha iyi görmeye çalışmak için kaşlarını kaldırır. Zamanla içinde bu tarz hareketler baş ile boyun sorunlarına neden olabilir. Doğuştan gözlerin kapağının düşüklüğü bebeklerde farklı sorularda bulunabilir. Gözlerin hareketlerinde sorunları, göz kası hastalıkların, tümörler ve diğer problemler olabilir. Gözlerin tembelliğinin olması çocuğu görme sorunları için risk altına sokar. Bebeklerde ve çocuklarda göz kapağı vizyonu engellediği için düşüş olursa, ambliyopi (“tembel göz” ) gelişebilir. Bir göz diğerinden daha iyi vizyona sahip olacaktır. Pitozisi olan bir çocuk, bulanık görüntüler görürken astigmatizma da ortaya çıkabilir.

Yetişkinlerde pitozis

Yetişkinler levator kası uzanıp gözlerin kapakları kısmından uzaklaştığı zaman pitozis durumu meydana gelir. Bu durum yaşlanma veya göz hasarından kaynaklanabilir. Belli başlı ameliyatlardan sonra bazen pitozis yan etki olarak da meydana gelir. Nadir şekilde hastalıklar veya tümörler göz kapağı kasını etkiler ve gözlerin kapağı düşüklüğüne neden olabilir. Tedavisinin yapılabilmesi için uzman altta yatan nedeni belirleme yapmalıdır. Tam bir göz muayenesi için fiziksel muayene, kan testleri, röntgen filmleri veya diğer testler yaptırmasını uzman ister. Doktor büyük olasılıkla göz kapağı kasının daha iyi çalışmasına yardımcı olacak cerrahiyi önerir.

Tedavi Süreci

Çocuklarda tedavisi

Gözlerin kapağı düşüklüğü nasıl tedavi edilir kapsamında göz doktoru çocuklarda pitozis tedavisinde en iyi yolu belirleme yaparken aşağıda bulunan faktörleri göz önüne alacaktır;

  • Çocuğun yaşı
  • İster göz kapaklarından biri veya ikisi
  • Gözlerinde kapağında yükseklik
  • Gözlerin kapağının kasının gücü
  • Gözlerin hareketlerinde sorunlar

Çoğu zaman doktor çocuklarda pitozis tedavisinde cerrahi önermektedir. Bu tedavi kapsamında levator kasını sıkıştırmak veya göz kapağını kaldırmaya yardımcı olabilecek diğer kaslara yapıştırmak tarzında uygulamalar yapılır. Bu tedavide amaç vizyonu geliştirmektir. Çocuklarda ambliyopu mevcutsa bu durum tedavi altına alınmalıdır. Gözlerin tembelliği sorununda zayıf gözü güçlendirmek adına bir göz yaması, özel gözlük veya bazı göz damla çeşitleri kullanılır. Pitozisi olan tüm çocuklar hekim tarafından düzenli olarak muayene yapılmalıdır.

Yetişkinde tedavisi

Pitozis cerrahisi uzan doktor ofisinde ayakta tedavi olarak yapılır. Gözleri ve çevresini uyuşturmak için lokal anestezi kullanılır. Bazı durumlarda uzman doktorların gözlerin kapağın kaldırma kasında küçük bir ayar yapması gerekir. Gözlerin kapağının ya da kapaklarının düzgün bir şekilde kaldırılmasına yardımcı olmak adına kapaklarda bulunan fazla cilt çıkartılır. Daha şiddetli düzeyde sorun yaşayan kişiler için, levator kasının güçlendirilmesi ya da gözlerin kapağına yeniden bağlanması gerekir. Her cerrahi uygulamada olduğu gibi göz kapağı düşüklüğü onarımı işlemlerinde de riskler ve komplikasyonlar vardır. Doktor hastası ile bu tarz durumları detaylı şekilde konuşur. Ameliyat uygulaması yapılmadan önce doktora aklınıza takılan tüm soruları detaylı şekilde sormanız gerekir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle