Gözde Kayma Sorunları Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Tedavi Edilir?

Gözlerde var olan kayma sorunları belli başlı belirtiler ile kendini belli edecektir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin hemen uzmana başvurması gerekir. Bu sayede hızlı bir şekilde tedavi planı hazırlanır.

Göz Kayması Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Göz kayması sorununda ilk işaret gözlerdeki fark edilir hizalanma sorunudur. Bir gözde ya da iki gözde aşağıya, yukarıya, içeriye doğru olan kaymalar ile sorun anlaşılır. Gözde meydana gelen kayma sorunlarının anlaşılması için belli başlı testlerin yapılması gerekir. ayrıca göz kayması sorunları belli başlı belirtiler verir. Belirtileri arasında;

  • Ağrı
  • Gözde sulanma
  • Gözde paralel durumun kaybolması
  • Üç boyutlu olan görüntünün ortadan kalkması
  • Çift görme
  • Yüzün ya da baş bölgesinin yana dönük olması
  • Bulanık görme

Özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde meydana gelen göz kayması sorunlarının bazıları yalancı kayma olarak meydana gelir. bu durumun yalancı mı yoksa doğru göz kayması sorunu mu olduğunu ancak uzman doktor belirler. Göz kayması sorunu her iki gözün aynı şekilde bakmadığı sorunlar içinde yer alan bir problemdir. Göz kayması genelde çocukluğun ilk dönemleri için başlar. Bu duruma bazen çapraz gözler, walleye ya da keskin nişan da denilebilir. Çoğu kişi göz sorunlarından kaynaklı olarak şikayetçi olmaz ya da görüşlerinde bulunan değişiklikleri fark etmez. 

Genelde gözlerdeki sorunları bir aile üyesi, öğretmen veya sağlık hizmeti sorumluları far eder. Bazı çocuklar kendilerinde meydana gelen çift görüşten şikayet edebilmektedir. ( Yalnızca bir görüş olduğunda iki nesne görülür) veya genel olarak çocuklar bir şeyleri görmekte sorun yaşayabilir. Bu tarz sorunlar ayriyeten okuma becerilerini ve sınıf içi öğrenmeyi  de fazlasıyla etkiler. Konuşmayan küçük çocuklar net şekilde görmeye çalışmak adına çok eğilip başlarını çevirip eğilirler. Çocuklarda bu belirtilerden herhangi biri mevcutsa sağlık uzmanına başvurmak gerekir. hatta ihtiyaç olursa kontrol için pediatrik oftalmologuna başvurmak gerekir.

Tedavisi

Göz kayması tedavisi gözleri düzleştirir ve binoküler (iki gözlü) görmeyi yeniden düzene sokar. Gözlerde sorun yaşayan bazı vakalarda gözlerin düzene sokulması adına gözlük reçetesi uzmanlar tarafından verilebilir. Diğer tedavi çeşitleri dengesiz olan göz kaslarını düzene sokmak ya da bir sorunu ortadan kaldırmak için ameliyat şeklinde olabilir. 

Ambliyopiyi iyileştirmek için de gözleri çizmek veya bulanıklık sorunu ortadan kaldırmak şeklinde olur. küçük yaşta olan çocuklarda da sorunu ortadan kaldırmak için ameliyat yapılması tercih edilir. Ayrıca kaymaların düzeltilmesi için yama, egzersiz ya da prizma tarzında destekler ile tedavi edilme olanağı da sağlanabilir. Buna rağmen kontrol altına alınmıyorsa ameliyat genellikle gerekli hale gelir.

Göz her türlü ameliyat esnasında soketten çıkartılmamaktadır. Uzman doktor gözlerde kaslara ulaşmak ve ameliyat yapmak adına gözü kaplayan dokuda minik bir kesi yapacaktır. Kişilerin gözlerinde bulunan kaslar gözün duvarından ayrılır. Kişide gözün hangi yöne döndüğüne bağlı olarak cerrahi işlem sırasında yeniden konumlandırma yapılır. soruna göre bir veya iki göze cerrahi işlemlerin yapılması gerekebilir.cerrahi uygulama oldukça hızlı şekilde gerçekleştirilir. İşle yapılan hasta birkaç gün içinde günlük yaşamındaki faaliyetlerine kolay şekilde geri döner.

Ameliyatların bitmesinden sonra uzman kontrollerine bağlı olarak gözlük kullanımı yapılması gerekebilir. Hatta bazı vakalarda gözlerdeki sorunların ortadan kaldırılması için birden fazla cerrahi uygulama gerekebilir. İyileşme dönemi içinde yapılması gereken detaylar ile alakalı olarak uzmanlar hastalarına bilgi verir.

Bu detaylara uyulması sağlıklı bir görüş için çok önemlidir. Ayrıca uzmanın verdiği ilaçlarında istediği düzene göre kullanılması ve kesinlikle aksatılmaması gerekir. Bu sayede sağlıklı şekilde görüş sağlanarak yaşama deva edilebilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle