Göz Sulanması Nasıl Geçer, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Alerjik yapısıyla sıkça karşılaşılan gözlerde sulanma olabildiğince tehlikeli olabilir. Gözün yapısını ve görme kalitesini etkileyebilecek önemli bir durumdur.

Göz sulanması nedenleri ve tedavi şekli ile oldukça önemli bir öneme sahiptir. Günümüzde insanların sıkça karşılaştığı bir problem olmasına rağmen riski olmayan bir rahatsızlık gibi algılanmaktadır.

Göz Sulanması Nasıl Geçer?

Öncelikle göz sulanması kişinin göz pınarlarından kaynaklanabilecek fizyolojik bir rahatsızlık olabilir. Bunun dönemsel olarak başınıza gelmesi veya sürekli olması bu noktada bir tanı koymanıza yardımcı olabilir.

   
Sürekli göz sulanması Göz kanalları + sürekli alerji
Dönemsel göz sulanmaları Alerjenler ve çevresel faktörler

Dönemsel göz sulanması nedir sorusuna bahar nezlesini örnek olarak gösterebiliriz. Ağaçlardan etrafa saçılan polenler, tozlu ortamlar hemen gözlerinizi yaşartarak alerjik bir durum ortaya koyar. Bu süreç belirli bir zamanın ardından biter. Fakat o dönem boyunca sulanma sürer. Gözün sulanması devam ettiğinde bunun için medikal tedavi metotları uygulanabilir.

Aşırı göz sulanması, kızarıklığı gibi durumlarda damla kullanımı doktorunuz tarafından önerilecektir. Fakat bu aşamada başkasının ilacını veya size yazılmamış bir ürünü kullanmanız doğru olmayacaktır.

Göz Sulanmasının Nedenleri ve Belirtileri

Göz sulanması ve bulanık görme çok farklı sebeplerden kaynaklanabilecek bir göz rahatsızlığıdır. Özellikle görme bozukluğuna sebep olabilecek ya da netliği kaybetmenizi sağlayacak düzeyde bir sulanma oluyorsa mutlaka muayene olmanız gerekir. Kısa süreli bir göz kuruluğu testi ile bu sorunun teşhisi ve sonrasında nedenleri araştırılabilir.

Göz sulanması aynı zamanda kızarması, kaşınması veya benzeri şikâyetlerle karşımıza çıkabilir. Bazen kitap okurken bazen ise güneşe çıktığımızda gözümüze çarpan ışık doğrudan sulanmanın başlangıcına sebep olabilir. Güneşte fazla durmak göz kızarıklığı ve yaşarmasının artmasına neden olur.

  • Alerjenler

Alerjenler farklı boyut ve şekillerde olabilir. Bilhassa alerjik göz sulanması bu noktada en çok görülen sebeptir.

  • Yabancı Cisimler

Farkında olmadığımız halde ufak ya da gözle görülemeyecek kadar küçük cisimler gözümüze kaçmış olabiliyor. Gözüm ağrıyor şikâyetiyle gelen birçok kişinin göz sulanması nedeni bu olabiliyor.

  • Göz Pınarları ve Gözyaşı Üretimi

Gözyaşı üretimi korneayı koruyan en önemli faktördür. Az olması veya çok olması farklı sonuçlar doğurabilir. Göz sulanması veya kuruluğu ciddi görme sorunlarına yol açabilir.

  • Kozmetik Ürün veya Lens Kullanımı

Kadınların makyaj yaparken temizliğini önemsememesi, erkeklerin ise lens kullanırken hijyenine özen göstermemesi göz sulanması veya çapaklanması sorunlarına yol açabiliyor.

Göz Sulanmasının Tedavisi

Göz sulanması tedavisi tamamıyla nedenine bağlı olarak yapılmaktadır. Bazen göz sulanması dışında göz pınarlarının tıkanması sonucunda oluşan kuruluk söz konusu olabilmektedir. Doğal olarak sulandırıcı damlalar ve pınarları açabilmek için antibiyotik damlalar kullanılır. Aynı durum sulanmalar için geçerlidir. Mevcut dengesizliği ve üretimi dengeleyebilmek üzerine medikal tedavi metotları kullanılır.

Sağ veya sol göz sulanması söz konusu olduğunda ise doğrudan alerjenler üzerinde durulur. Tedavisi yalnızca damla ve antibiyotikler ile yapılmaktadır. Bulanık görme, gözün şişmesi, kızarıklık, güneşe bakınca hassasiyet, sürekli gözyaşı akması gibi sorunlar gündeme gelir.

Tamamından kurtulmak için kesinlikle göz doktoruna giderek etkin maddesine bağlı olarak size önerilen damlayı kullanmanız gerekir. Farklı damlalar başkasının gözünde sulanmayı engelleyebilir. Fakat sizin gözünüzde ters etki yaratarak daha fazla sulanma oluşmasını sağlayabilir. Bazı durumlarda gözün veya gözpınarlarının fizyolojik yapısından kaynaklı tıkanıklıklar olabilir. Böyle durumlarda ise cerrahi olarak ameliyatı yapılabilir.

Tedavi standartları doktorunuz tarafından belirlenerek size sunulur. Göz ağrısı ile beraber damla kullanımına rağmen etkin sonuçlar alınamadığında ameliyatı söz konusu olur. Burun kırılması gibi göze yakın yerlere alınan darbe ile göz sağlığı kaybedilebilir. Doğal olarak ameliyatı kaçınılmaz bir hal alır.

Göz Sulanması Ne Kadar Tehlikeli Olabilir?

Göz sulanması tedavisi %80 oranında damla ile sonuçlanan basit bir sürece sahiptir. Tek gözde sulanma olduğunda ise neredeyse %100’e yakın bir alerjen durum söz konusudur. Hayatınızı bu alerjiye karşı önlem alarak yaşadığınız sürece gözün sulanması ile karşılaşmazsınız.

Gözüm sulanıyor veya ağrıyor şikâyeti ile başvuranların büyük çoğunluğu bunun bilincinde olmadan yaşamaktadır. Çapaklanma gibi sorunlar ise çay veya kompres tedavilerle evde rahatlıkla çözümlenebilir. Aynı zamanda göz sulanması abdesti bozar mı sorusunu bozmaz olarak cevaplamak mümkündür. Fakat gözden herhangi bir rahatsızlık sonucunda akan farklı bir akıntı abdesti bozar.

Göz sağlığı için en önemli unsurların başında yer alan gözyaşı az veya fazla üretildiğinde kornea için tahriş oluşturabilir. Gözün dışarıdan gelen tehditlere karşı korumasız kalacağını, yabancı cisim ve maddelere karşı tehlike altında olacağını unutmamak gerekir. Hamilelikte göz sulanması her ihtimali karşı önemsenmeli ve hayatın her döneminde mutlaka göz muayenesi ile sebepleri gözetilmelidir.

İbrahim Saraçoğlu gibi bitkisel tedavi uzmanları tarafından gözün şişmesi, kızarması, akıntısı veya sulanması için farklı tedavi metotları geliştirilmiştir. Bunları kontrollü biçimde evde uygulayarak, çay kompresi veya diğer egzersizleri uygulayarak önemli bir adım atabilirsiniz. Göz sulanması makyaj ya da benzeri bir faktörden ötürü oluşmuşsa mutlaka göz doktoruna danışmalısınız. Aksi takdirde görme kaybı veya bulanıklık gibi sorunlarla yüzleşebilirsiniz  

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle