Lazer Ameliyatından Sonra Bulanık Görme Ne Zaman İyileşir?

Lazerle yapılan göz ameliyatları Lasik ve Lasek olarak ikiye ayrılmaktadır. Lasik ameliyat sonrası görme 5-6 saat sonra netleşirken Lasek sonrası 3-5 gün sonra bulanıklık gitmektedir.

Lazer göz ameliyatı olduktan sonra bulanık görme gibi şikâyetler ne kadar sık görülür? Bu noktada yaşanacak komplikasyonlar minimal seviyeye indirilmiştir. Ancak tıbbi yöntemlerin gelişimine rağmen bazı yan etkiler gözlemlenebilir.

Lazer Göz Ameliyatından Sonra Görüş Ne Zaman Netleşiyor?

Lazer ile Göz Ameliyatı

Öncelikle lazer göz ameliyatı sonrası bulanık görme sorunu birçok kişinin kafasını bulandırıyor. Hatta yalnızca bulanık görüş ile sınırlı olmayan birçok etkiden söz edebiliriz. İnsanlar göz operasyonunun ardından bu tip komplikasyonlarla karşılaşıp karşılaşmayacaklarından emin olamıyorlar.

Excimer lazer sonrası bulanık görme sorunu yüksek ihtimalle yaşanan bir durumdur. Burada uygulanan metot, kornea ile flep arasında yaşanan bütünleşme aşaması bulanıklık, batma ve ağrıya sebebiyet verebilir. Ancak önemli olan nokta göz kusurunuz, göz kusurunun derecesi, kornea yapısı ve gözünüze uygun olan hangi metot ile ameliyat olduğunuzdur. Çünkü Excimer lazer operasyonundan sonra net görüş için farklı operasyon türlerinde farklı süreçlerden söz edilebilir.

Ameliyat Türü Görüntünün Netleşme Süreci
LASIK 5-6 saat
LASEK 3-5 gün

Mantık çerçevesinde bakıldığında Excimer lazer ameliyatından sonra bulanık görme ne zaman biter sorusunun net bir cevabını bulamıyoruz. Çünkü göz yapısı ve korneaya uygulanan lazer tedavisi hastadan hastaya değişebiliyor. Ancak ortalama 3 ile 15 dakika arasında gerçekleşen operasyonun ardından 5-6 saat içerisinde ağrı, batma, sulanma, kaşınma ve bulanık görme durumları ortadan kalkmış oluyor. Bazı durumlarda LASEK uygulamalarında 3 güne kadar bulanık görme sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Lazer Operasyonu Sonrasında İyileşme Süreci

Lazer operasyonundan sonra gece görüşü netliği dahil olmak üzere tamamıyla iyileştiğinizi farklı komplikasyonlarla karşılaşmadığınızda anlarsınız. Öncelikle LASEK ve PRK, LASIK ve iLASIK ya da TransPRK operasyonlarından gözünüze en uygun olanı seçilir. Ülkemizde alanında uzman doktorlarla beraber teknolojinin son geldiği noktayı elde edebilmiş göz klinikleri bulunmaktadır.

Göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen operasyondan sonra yakını görememe sorunu haricinde hipermetrop ve astigmat hastaları da tedavi edilmektedir.

 • -10.00 dereceye kadar Miyop
 • -6.00 dereceye kadar Miyop Astigmat
 • +6.00 dereceye kadar Hipermetrop ve Miks Astigmat
 • +4.00 dereceye kadar Hipermetrop Astigmat

Yukarıda verilen değerler Türkiye’de lazer ameliyatı olarak yakını veya uzağı net görmenizi sağlayabilecek değerlerdir. Tabi ki bu değerler içerisinde bir göz bozukluğunuz olduğu halde operasyon için uygun korneaya sahip olamayabilirsiniz.

Bu sebeple gece görüşü veya yalnızca yakını görememe gibi şikâyetleriniz için önce tetkiklerin eksiksiz biçimde yerine getirilmesi gerekir. Bulanıklık ya da ameliyat sonrası bulanık görme durumu ortalama olarak 5-6 saat ile 3 gün arasında tamamıyla ortadan kalkacaktır. Tabi ki iyileşme süreci içerisinde net görüyor olmanıza rağmen sulanma ya da göz kuruluğu şikâyetleri gözlemlenebilir. Tümü için doktorunuzun verdiği ilaçları eksiksiz ve dozajında kullanmanızı tavsiye ederiz.

Lazer Ameliyatı Olduktan Sonra Oluşabilecek Komplikasyonlar

Excimer lazer sonrası görememe gibi bir durum çok küçük bir ihtimal dahilinde vardır. Bu yöntemden ya da başarı yüzdesinden ziyade tüm ameliyatlar için rutin bir uygulamadır. Kalp ameliyatına girerken hayatınızı kaybedebilme riski ile lazer ameliyatına girerken kör olma riskiniz eşit düzeydedir. Yani vücudunuzdan kaynaklı olası bir terslik anında bu durumla karşılaşma ihtimali doğar.

Fakat lazer ameliyatı sonrası bulanık görme gibi farklı komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Bunların bir kısmı birkaç gün içerisinde ortadan kaybolan kısmi etkilerdir. Bazıları ise damla kullanımı ile ortalama bir ay boyunca görülmeye devam edilebilir.

 • Işık Hassasiyeti
 • Bulanık Görüş
 • Astigmatizma
 • Kornea Enfeksiyonu
 • Görme Keskinliğinde Bozukluk
 • Göz Kuruluğu
 • Göz Sulanması
 • Flep Düzensizlikleri
 • Desantralize Ablasyon
 • Flep Kırışıklıkları
 • Gözde Kaşınma

Tüm bu komplikasyonları önlemek amacıyla Excimer lazer ameliyatı sonrasında gözünüze bandaj takılır. İlk 24 saat su ile temas edilmemesi tavsiye edilir. Uyku esnasında ise özel gözlük ile göz korunur. Dışarıdan gelen nesnelerle temas ya da ovalama bulanık görüş başta olmak üzere birçok komplikasyona sebep olabilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle