Lasik Göz Ameliyatı Sonrası Görme Ne Zaman Düzelir?

Lasik göz ameliyatı olduktan sonra bulanık görme şikâyeti geçicidir. Diğer lazer ameliyatları arasında en hızlı iyileşme sürecine sahip tercihtir.

Lazer göz ameliyatı yıllardır uygulanan başarılı bir yöntemdir. Excimer lazer ile kırılma kusurlarının düzeltilmesi prensibini farklı lazer metotlarıyla uygulamayı kapsar.

Lasik Göz Ameliyatından Sonra Ne Zaman Net Görürüm?

Herkesin göz yapısı ve görme bozukluğu farklı olabilir. Bu aşamada Lasik göz ameliyatı haricinde farklı tedavi seçenekleri doğabilir. Örneğin LASEK, Fakik Lens, Intralase, Smile gibi metotlar doktorunuz tarafından gözünüze uygun olacak düzeyde tercih edilmektedir. Lasik ameliyatı aralarında en sık tercih edilendir. Birçok gözün uyumlu olması ve kornea yapısı elverişli olan birçok kişiye uygulanabiliyor olması burada temel tercih sebebidir.

Lasik ameliyatı sonrası iyileşme süreci aşamasında net görüş en önemli etkendir. Birçok kişinin yanlış bildiği şeylerden birisi görme kalitesinin geri geldiği an olarak özetlenebilir. Günlerce bu sorunun devam etmesi mümkün değildir. Aksine LASiK ameliyatı sonrası bulanıklık en kısa sürede ortadan kaybolan reaksiyondur. Diğerleriyle kıyasladığımızda ortaya şöyle bir sonuç çıkmaktadır.

Ameliyat Sonrası Net Görme Süreleri  
LASiK 5-6 Saat
LASEK 3-5 Gün
Göz İçi Lens 1-2 Gün

Operasyonların ortak yönünün kısa sürmesi olduğu bilinir. İyileşme süreçleri değişken olsa da 3 ile 15 dakikalık bir süreç içerisinde tamamlanırlar. Sonrasında gerçekleşen sürecin yanma, batma, sulanma, gözde kuruluk, kaşınma gibi belirtilerden arınması için dikkatli olmak şarttır.

Lasik Göz Ameliyatının Avantajları ve Dezavantajları

Lasik göz ameliyatının avantajları arasında birçok farklı detaydan söz edilebilir. Ancak dezavantajları her yöntem gibi vardır. Burada lazer olduktan sonra dikkat edilmesi gereken detaylardan söz etmek gerek. Örneğin ameliyat sonrası gözünüz bandajla kapatılır. Bunun sebebi çevresel faktörlerden korumak ve gözün iyileşme sürecini etkilemesini engellemektir. Lasik lazer ameliyatı sonrası 5-6 saat içerisinde netleşen görüntüyü anında fark edersiniz. Yani bandajınız çıkarılırken gözlüğünüz olmadan net gördüğünüz dünyayla tanışırsınız.

Lasik sonrası ne zaman net görürüm diyenlerin bulanıklık şikâyeti ile karşı karşıya kaldıkları aşikâr. Burada şikâyetler maksimum ilk günün gecesinde ortadan kalkacaktır. Ancak yinede gözün iyileşme evresi içersinde dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatalım. Lasik göz ameliyatının avantajları arasında şunlar sıralanabilir.

  • Net görmeye hemen başlarsınız. Maksimum 6 saat içerisinde netlik oluşur.
  • Tedavi sürecinin 1 ile 7 gün içerisinde gerçekleştiği belirtilir.
  • PRK/LASEK tedavisine kıyasla batma, yanma ya da kaşınma ihtiyacı gibi hissiyatlar çok daha nadir görülür.

LASiK göz ameliyatının dezavantajları ise;

  • Kornea yapınız ameliyat için uygun değilse olamamanız
  • Korneası ince olanlara uygulanmaması
  • Kornea anomalilerinde uygulanamaması
  • Mekanik bir kesi uygulandığından kaynaklanan ufak bir risk faktörü bulunması
  • Numarayı sıfırlayamama ya da geçici görme kusurları oluşabilmesi
  • Gözde kısa sürerliğine ödem oluşmasına neden olabilmesi

Tabi ki yukarıda Lasik göz ameliyatının bulanık görme süreci dışında ne gibi komplikasyonlarla sonuçlanabileceğine değindik. Aslında bunların oluşma ihtimali olabildiğince düşüktür. Fakat hiçbir tedavi metodunda %100 oran verilemez. Görme kusuru düzelir fakat farklı bir komplikasyon olursa buna müdahale edebilecek donanıma sahip klinik ya da hastanelerde operasyona girmenizi tavsiye edebiliriz.

Lasik Göz Ameliyatı İyileşme Süresi Kaç Gün Sürer?

Lasik ameliyatı sonrası 5-6 saat içerisinde net görmeye başlarsınız. Bu süreç diğer tedavi metotlarının uygulanması durumunda minimum 1 günden başlar. Göz içi lens uygulandığında dahi 24 saatten aşağı netlik gözlemlenmez. Bu sürecin bir haftaya kadar çıkabilmesi ise mümkündür.

Oysa Lasik göz ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Ne zaman sorunsuz görebilirim diyenlere maksimum 7 gün içerisinde bunun sağlanacağı belirtilir. Lazer ameliyat sonrasında iyileşme süreci gözün dış etkenlerden korunmasıyla doğrudan ilişkilidir. Dikkat edildiği takdirde ameliyat sonrası riskler ve şikâyetler yarı yarıya azalır. Bulanık görme şikâyeti ise 6 saatten sonra ameliyat ile ilgili bir sorun olmaktan çıkar.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle