Lazerle Göz Ameliyatı Kaç Numaraya Kadar Yapılır?

Lazerle göz ameliyatı olmak için minimum ve maksimum numaraların kaç olduğunu inceledik. Gözlüklerinizden 5 dakikada kurtulabileceğiniz ameliyatın detayları şu şekilde sıralanıyor.

Lazerle göz ameliyatı yaptırmak isteyenlerin aklına takılabilecek sorulardan birisi alt ve üst sınırlardır. Kaç numaraya kadar ameliyat yapılarak başarı sağlanıyor konusuna açıklık getiriyoruz.

Lazerle Göz Ameliyatı Kaç Numaraya Kadar Yapılabilir?

Lazerle göz ameliyatı farklı tekniklere göre değişken numaralar üzerinde yapılabilmektedir. Standart olarak 30 yılı aşkın süredir uygulanan göz çizdirme ameliyatı oldukça düşük numaralar üzerinden gerçekleştiriliyordu. Fakat gelişen teknikler ve uygulamalarla beraber bu limit her geçen gün artıyor. Zaten genellikle yüksek gözlük numaralarına sahip olan insanların ihtiyaç duyduğu lazere alternatiflerde çıkıyor.

Bazı hastanelerde uygun kornea yapısına sahip olan hastalarda Miyop için 6, hipermetrop için 2 numaraya kadar operasyon gerçekleştiriliyor. Bunun haricinde miyop için 10 numaraya, hipermetrop içinse 6 numaraya kadar uygulanan yeni geliştirilmiş lazer metodu daha aktif kullanılıyor.

Özel göz kliniklerinde hipermetrop için +6 numaraya kadar sabit kalıyorken, lazerle miyop tedavisi -14 numaraya kadar yapılabilmektedir. Astigmat içinse üst sınır 6 numara olarak karşımıza çıkıyor

   
Miyop 14
Hipermetrop 6
Astigmat 6

Yukarıda belirtilen numaralar LASiK yöntemiyle yapılan maksimum göz numaralarıdır. Bunlar haricinde LASEK, Excimer Lazer, Wavefront ve birçok alternatif operasyon türü bulunuyor. Dolayısıyla bu operasyonların türlerine göre farklı minimum ve maksimum gözlük numaralarından söz etmek mümkün olabiliyor.

Lazer Göz Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Öncelikle lazer göz ameliyatı olmak için numaralar kaç olmalı sorusu bununla doğrudan alakalıdır. Çünkü sanıldığı gibi herkesin gözünün bu ameliyata uygun olmadığı er ya da geç anlaşılır. Burada kornea tabakasının kalınlığı ve sağlıklı oluşu en önemli faktörü oluşturur. Eğer lazer ile açılacak kesi için uygun bir korneaya sahipseniz üst sınırlara kadar gerçekleştirilebilir.

Bazı parametreler doğrultusunda gözünüzün lazere uygun olmadığını öğrenebilirsiniz. Göz merkezi veya klinikler daha üstün donanımlar sayesinde üst derecelere kadar çizdirme ameliyatı yapmaktadır. Uygulanan tedavi sonrasında gözlük numarası 0,50 dolaylarına düşerek sıfırlanmaktadır. Fakat bazı hastalıklar, göz hassasiyetleri ve kornea yapısı bu ameliyatı engelleyebilir. Hep merak edilen kimler lazer ameliyatı olamaz sorusunun cevabına ise birçok etken dahil edilebilir.

  • Gözlük veya Lens numaraları maksimum sınırların üzerinde olanlar
  • Kornea yapısı ince olanlar
  • Son bir yılda göz numarası değişmiş olanlar
  • Göz tansiyonu olanlar
  • Kornea sertliği gibi hastalıklar
  • Diyabet olanlar
  • Romatizmal hastalıkları olanlar
  • Göz yapısı uygun olmayanlar
  • 18 yaşını doldurmamış olanlar

Yukarıdaki listede bulunan maddelerden herhangi birisine sahipseniz gözünüz büyük ölçüde lazer ameliyatına uygun olmayabilir. Göz çizdirme ameliyatı kaç numaraya kadar yapılır sorusunun cevabından daha önemli bir nokta olduğunu söyleyebiliriz.

Göz merkezi veya hastanenin tamamıyla doğru donanıma sahip olması ve gözün her branşı için doktor bulundurması elzemdir. Oluşabilecek tüm risklere müdahale edebilecek bir hekim kadrosuna ve teknolojik yeterliliğe sahip olduğundan emin olunmalıdır. Bu standartlara uymadığı halde lazer ameliyatına giren kişiler net olarak olumlu sonuçlar alamayabilir.

Lazer Göz Ameliyatı İçin Numaralar Kaç Olmalı?

Lazerle göz ameliyatı kaç numaradan başlar sorusu da bir o kadar önem taşıyor. Aslında bu noktada 0,50 gözlük numarası olan kişiler dahi lazer veya wavefront ameliyatı talebinde bulunabilir. Ancak doktorların genel kanısı bu denli düşük numaralara uygulamamak üzerinedir.

Tabi ki hasta isteğine göre veya meslek gruplarına göre bazen bu tip vakalarla karşılaşılabilir. (+) yani hipermetrop ve (-) yani miyop için 0,50 alt sınır kabul edilir. Numaranın üzerinde olan ve maksimum sınıra kadar gözlük veya lens kullanması gereken herkes maksimum 10 dakikalık bir operasyonla bu sorundan kurtulabilir. Yinede gözüm lazere uygun mu sorusunun cevabını telefon veya bu tip araştırmalarla bulmanız imkânsızdır. Yapmanız gereken şey bir göz muayenesine giderek lazere uygunluk testi yaptırmanızdır. Gözünüze en uygun olan tedavi metodunun belirlenmesi ve başarı oranının paylaşımı için net sonuçlar bu şekilde elde edilebilir.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle