Lazer İle Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Nedir, Nasıl Olur?

Göz rengini kalıcı olarak değiştirmek için implant ameliyatı yapılmaktadır. Fakat yeni gelişen lazer teknolojisi ile göz rengi çok daha kolay değiştirilebilmekte. Ameliyatın fiyatını ve yapım aşamalarını yazımızda anlattık.

Lazer Yöntemi İle Göz Rengi Değiştirme

Gözün rengi bebeklik döneminde tamamen olgunlaşıp, son halini almaktadır. Bebeklik döneminde göz rengi değişebilir ancak bebekliğin sonlarına doğru göz rengi son halini alır. Erken yaştan itibaren, gelecekteki göz renginiz belli olmaktadır. Yani bebeklik döneminin bitimine doğru gözleriniz; mavi, ela, yeşil, kahverengi ve benzeri renklerdeyse hayatınızın sonuna kadar öyle kalacaktır. Göz rengi değiştirmek için genellikle kontakt lensler kullanılmaktadır. Fakat göz rengini değiştirmenin kalıcı bir yöntemi var. Lazerle göz rengi değiştirme ameliyatı, gözlerinizin rengini kalıcı olarak değiştirmek için size bir yol sunuyor.

Dünya nüfusunun yalnızca% 17’sinin mavi gözleri vardır.

Ameliyatın Aşamaları:

Lazer işlemi, irisin ön katmanlarında bulunan kahverengi melanini yok ederek çalışır. Aslında her kahverengi gözün altında bir mavi göz bulunmaktadır. Gözde gerçek mavi pigmentler yoktur. Gözün mavi gözükmesi ışığa dayalı bir olaydır. Kahverengi göz ile mavi göz arasındaki tek fark gözün yüzeyindeki çok ince pigment tabakasıdır. Bu pigmenti alırsanız, ışık stormadan girebilir. Işık saçıldığı zaman en kısa dalga boyu gözden geri yansımaktadır. Buda gözün mavi olmasını sağlar. Bu etki gökyüzünde güneş ışığının saçılmasına benzer. Lazer ameliyatı ile pigment katmanı bozulur ve vücut dokuyu doğal olarak çıkartır. Ameliyat işlemi son derece kısadır. Gelişmiş teknoloji ile yapılan ameliyatlarda bu işlem 1 dakika sürmektedir. Fakat gözlerin maviye dönmesi birkaç haftayı alır. Kahverengi gözlü insanlarda stroma olarak adlandırılan ön katmanda bol miktarda melanin bulunur. Bu melanin gözün kahverengi gözükmesine sebep olur. Lazer işlemi ile stromada ki melanin içeriğini azaltılır.

Bu ameliyat ilk olarak ABD’de bulunmuştur ve bu ameliyatın öncüsü Stroma Medical’dir. 

Riskler

Bu tedaviye ABD’de bulunan düzenleyici kurumlar henüz tam olarak yeşil ışık yakmamıştır. Fakat bu tedaviyi geliştiren şirket, ön araştırmalar sonucu ameliyatın güvenli olduğunu görmüştür. Lazer uygulamasında, kullanılan enerji çok düşük olduğu için göze zarar vermesi zordur. Lazer yalnızca irisi inceler ve gözün içine etki eden sinirlerin bulunduğu herhangi bir bölüme girmez. Bu işlem, yeni yeni halka açılmaya başlamıştır. Fakat birçok doktor lazer ameliyatının hala daha son derece riskli olduğunu söylemekte. Bu işlem ABD’de hala daha tam olarak FDA’yden onay almamıştır.

Göz rengi değiştirme ameliyatı lazer sisteminin riskleri şu şekildedir:

  • Bazı görme kayıplarına ve körlüğe yol açabilir.
  • Gözün içindeki yüksek basınca bağlı olarak glokom problemi gelişebilir.
  • Retinada bozulmaya bağlı olarak katarakt ortaya çıkabilir.
  • Kornea yaralanması ihtimali vardır.
  • Kornea yaralanmasının yanı sıra korneanın şişmesi durumu da gerçekleşebilir. Bu durum korneal ödem olarak bilinmektedir.

Lazer İle Renk Değiştirme Ameliyatının Fiyatı

Bu ameliyat son derece yeni bir sistem olduğu için ve işlemin gerçekleşmesinin yüksek teknolojilerin kullanımını gerektirdiğinden dolayı lazer ameliyatının fiyatı pahalıdır. Lazerle renk değiştirme ameliyatının fiyatı yaklaşık 5,000 dolar civarındadır. Türkiye için fiyatlar çok daha değişebilmektedir. Bu sistem çok fazla yaygın olmadığı için Türkiye yapan kuruluş bulmak son derece zorludur.

İtirazlar

Lazer işleminin riskleri olduğuna dair bazı doktorlar tarafından ciddi itirazlar var. Bunlardan bir tanesi ise Londra Göz Hastanesi’nde oftalmoloji alanında çalışan Saj Khan. Saj Khan’ın işlemin riskleri hakkında söylediği sözler ise şöyle:

“Gözün içinde pigment bırakmayı içeren bu tıbbi prosedürün en büyük risklerinden bir tanesi, pigmentin normal drenaj kanallarını tıkayarak göz içindeki basıncın yükselmesine neden olabileceğidir. Bu problem ise uzun vadede hastalarda glokom gelişmesine sebep olacaktır. Glokom çok ciddi bir hastalık olmakla birlikte, ilerleyen dönemlerde görme kayıplarına ve körlüğe yol açabilir.”

Sistemi geliştiren Stroma Medical ise sürecin serbest bıraktığı parçacıkların glokomaya neden olmayacağını söylüyor. Ayrıca ortaya çıkan herhangi bir komplikasyonun kısa vadede ve kolayca giderilebileceğini iddia ediyor.

Lazerle göz rengi değiştirme ameliyatı video:

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle