Miyop hastalığının dereceleri ve tedavi yöntemleri

Miyop hastalığı bulunan kişilerin derecelere göre tedavisi yapılmaktadır. Miyopide gözlük ve kontakt lenslerin kullanımı tedavi yöntemi değildir.

Miyop ve dereceleri

Miyop hastalığı günümüzde pek çok insanın şikayetçi olduğu göz hastalıklarındandır. Miyop belirtisi olan insanlar bu hastalığın teşhisini göz doktoruna gittikleri zaman öğreniyorlar. Miyop hastalığının teşhisini kişi kendi başına koyamaz. Miyop hastalığının dereceleri yani numarası vardır. Bu dereceler miyop hastalığının seviyesini bizlere gösterir.

Miyop hastalığına yakalanan bir insan yakını normal bir şekilde görmesine rağmen uzakta bulunan cisimleri net bir şekilde göremez ya da hiç göremez. Bu bize miyop hastalığının derecesini anlamamızda yardımcı olan unsurlar arasında yer alır.

Miyop dereceleri sınıflandırması

Göz doktorları genel olarak göz miyop derecelerini 3’ e ayırırlar. Bu sınıflandırmalar düşük miyop, orta miyop ve yüksek miyop olarak sınıflandırılır. 1 derece miyop olan bir kişi eğer tedavi edilmez ise ilerleyen zamanlarda 2 derece miyop ya da 3 derece miyop olabilir. 1 numara miyop en çok görülen miyop türlerinden birisidir. Yine 3 derece miyop olan bir kişi ise 4 derece miyop ve 5 derece miyop olabilmektedir. 4 numara miyop ve 5 numara miyop orta derece miyop olarak adlandırılır. 4 derece miyoplar sıkıntılı evrelerden olan bir miyop türüdür. İlerleyen miyoplarda ise 8 derece miyop durumu görülmektedir.

Düşük derece miyop: Düşük derecede miyop olan kişiler genellikle hastalığının sonradan farkında olan insanlardır. Düşük miyopi hastalığına yakalanan kişilerin gözlerinin değeri -4 derece ve daha az olan derecelerdir. Yani -4, -3, -2,-1, 0 ve 0.75 gibi değerlere sahip olan gözler düşük miyopi sınıflandırması içerisindedir.

Orta derece miyop: Düşük dereceli miyoptan sonraki sınıflandırma orta derece miyopidir. Orta derece miyop -4 ve -6 arasında görülen bir miyop çeşididir. Orta derece miyop hastalığına yakalanan hastalarda göz tansiyonu yani glokom görülme olasılığı fazladır. Orta derece miyop hastalarında göz tansiyonu var ise göz doktorlarının tavsiyelerine uymak zorundadırlar.

Yüksek derece miyop: Yüksek derece miyop olan hastaları genellikle miyop hastalığının % 30’ unu kapsamaktadırlar. Yüksek derece miyop hastalarının -6 ve üstü derecelerde göz değerleri mevcut olur. Yüksek derece miyop olan kişilerin gözlerinin tedavisi yapılmaz ise hastalar belli süre sonra göz derecelerinin artması sorunuyla baş başa kalabilirler. -6 derece üstü miyop olan kişilerin göz değerleri daha fazla yükselirse göz ameliyatı olması gerekmektedir.

 Miyopide gözlük tedavisi

Miyop hastalığında gözlük kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Gözlük kullanarak miyop hastalığından kurtulmak mümkün değildir. Gözlük kullanarak miyopinin ilerlemesini yavaşlatma imkanınız olabilir. Gözlük miyopide düşük ve orta derece miyopiler kullanılır. Daha çok düşük derece miyop olan kişilerde gözlük ve kontakt lens kullanılır.

Miyopide kontakt lens tedavisi

Kontakt lens tedavisinin miyop hastalığına yakalanan kişilerde kullanım amacı kişinin görüş kalitesini arttırmaktadır. Kontakt lensler kişinin kaliteli bir şekilde görmesini sağlayabilir. Ancak gözlerdeki miyopun ortadan kalkmasını sağlamaz. Bu yüzden miyop olan kişilerin gözlük gibi kontakt lenslerden de tedavisi beklemesi yanlış olur.

Miyop göz numarası nasıl düşer?

Miyopi hastalığı bulunan insanlara başlangıç olarak gözlük ve kontakt lensler verilir. Bu kişilerin görme kalitesini ve konforunu arttıran bir etmendir. Hasta olan kişilerde tam tedavi sağlamak amacıyla bazı yöntemler kullanılır. Bunlar; lazer tedavisi ve göz ameliyatıdır. Genellikle bu tedavi yöntemlerinden sonra göz sorunları düzelir.

Miyopide lazer tedavisi

Miyop hastalığında kişilerin kesin çözüm olarak başvurduğu tedavi yöntemi lazer tedavisidir. Lazer tedavisi sayesinde insanlar normal yaşantısına güzel bir şekilde görerek devam edebilirler. Lazer tedavisinde LASEK ve LASİK gibi lazer tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Lazer tedavisi başlamadan önce kişinin gözlerine damlalar damlatılır. Bu damlalar sayesinde kişinin gözlerinin uyuşması sağlanır. Buna lokal anestezi denir. Hasta olan kişi son derece rahat bir şekilde lazer tedavisi olur. Zaten bunlar tedaviye başlamadan önce anlatılır. Göz kapağını açık tutmak için bir ekartör takılır. Lazer tedavisi genellikle tek gözde 4 dakikada biter. İki gözde lazer tedavisi olan kişinin 8-10 dakika içerisinde tedavisi biter.

Lazer tedavisini olmak isteyen kişilerin gidecekleri merkezleri önceden araştırmalarından fayda vardır. Lazer tedavisinde cihazların ve ekibin büyük önemi var. Göz doktoru iyi olan hastaların lazer tedavisinin sonrasında sıkıntı yaşama olasılığı yoktur. Lazer tedavisinde gözlerinizi kaybetme gibi riskler bulunmaz. Bu yüzden gönül rahatlığı ile lazer tedavisi olabilirsiniz.

Miyopinin ameliyatla tedavisi

Miyop hastalığın çok ilerlemiş aşamalarında hastalara göz ameliyat yapılmaktadır. Bu kişiler gözlük ve kontak lenslerle hayatını devam ettirme olasılığı olmayan kişilerdir. Ameliyat olacak kişilere ameliyat öncesi muayenede yapılacak hizmetler anlatılır. Genel olarak ameliyat sonrasında kişinin normal bir şekilde hayatına devam olasılığı vardır.

Miyopide göz ameliyatı olan kişilerin gözlerinin içerisine bir mercek yerleştirilir. Bu lensler sayesinde kişi normal bir şekilde görmeye devam edebilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle