Miyop Nedir, Tedavisi Konusunda Neler Yapılmaktadır?

Miyop bir göz hastalığıdır. Sorunun ortadan kaldırılması ve net bir vizyona sahip olunması için gerekli tanı koyulduktan sonra tedavi yapılması gerekir. tedavide genelde gözlük tercih edilir.

Miyop Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Miyop yaşayan nüfusun % 30’luk kısmını etkileyen bir sorundur. Miyop göz bozukluğu kontak lensler, gözlükler ya da ameliyat ile kolay şekilde düzeltilebilecek olan bir durumdur. Miyop ne demektir, uzak nesneleri görmekte güçlük çekme sorunudur ve yakın nesneler net şekilde görülür. Gözde miyop olduğunda göz küresi çok uzun ya da kornea çok aşırı düzeyde kavisli bir durumda olduğunda göze girecek olan ışıkta odaklanma sorunu mevcuttur. Işık ışınları gözde bulanıklıklara sebep olan, direk retina üstüne değil, gözün ışığa duyarlı kısmı olan retinaya odaklanmıştır. Miyop göz kusur ailelerden çocuklara kalıtsal olarak geçen bir sorun olarak da ortaya çıkabilir. Aile geçmişinde miyobun olması bebeklerde miyop sıkıntısını meydana getirebilmektedir. Genç yaşta görülen sorun ilerleyen zaman içinde düzelebileceği gibi kötüleşerek sorunun büyümesine de neden olabilir. Yol işaretlerini okumakta zorlanma yaşanıyorsa, uzakta bulunan nesneleri görmekte sorun varsa mutlaka miyoptan şüphelenmek gerekir. Diyoptri miyop ve normal miyoplarda göz yorgunluğu, baş ağrısı, spor ve yolculuk yaparken yorgunluk tarzında belirtiler meydana gelebilmektedir.

Belirtiler en sık uzak görüşte zorluklar ile meydana gelmektedir.

Teşhis Edilmesi

Miyopta Görüş

 

Miyop nedir ve testi nasıl yapılır kapsamında gözlerin ışık odaklılığını ölçmek ve azaltılmış görmeyi düzeltmek için gereken optik lenslerin gücünü belirlemek için çeşitli prosedürler uygulayabilir. Yapılacak olan testlerin belli bir parçasında mesafe çizgisinde bulunan harflerin okunması ile yapılır. Test 20/ 40 oranına göre görme keskinliğini ölçmektedir. Kesirin en üst numarası testin yapıldığı standart uzaklıktır. En alt rakamı okunan en küçük harf boyutudur. 20/ 40 görme keskinliğine sahip bir kişi, “normal” bir gözle 40 fitte net bir şekilde görülebilecek bir mektubu tanımlamak için 20 fit içinde kalmalıdır. Normal insan görüş mesafesi 20/20’dır ama birçok insan 20/15 (daha iyi) görme özelliğine sahiptir. Phoropter ismi verilen bir alet kullanarak bir optometrist gözlerinin önüne bir dizi mercek yerleştirir. Retinoskop adı verilen avuç içi ışıklı bir alet kullanarak ışık odaklanmasını ölçer.  Uzman doktor gözün odaklanma gücünü değerlendirme yaparken otomatik bir alet kullanmayı seçebilir. Ardından da net görüşe izin veren objektiflerin kullanımlarını yaparlar. Uzman doktorlar normal görüş koşullarını dikkate alarak kişilerin gözlerinin nasıl tepkiler vereceğini belirlemek adına göz damlası damlatmadan uygulama yapabilirler. Bazı durumlarda özellikle sözlü şekilde cevap alınmadığında, gözün odaklanma gücünün düştüğü zamanlarda göz damlaması kullanımları yapılabilir. Yapılacak olan testler sonucunda edinilen bilgiler ışığında optometrist miyop olup olmadığını belirleyebilir. Ayriyeten net vizyon sağlamak adına gereken herhangi bir lens düzeltme gücünü de belirleyecektir. Test tamamlandıktan sonra, göz doktorunuz tedavi seçeneklerini tartışabilir.

Tedavi Etme Koşulları

Miyop varsa görme problemini düzeltmek adına çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Optometrinizle istişare ederek, görsel ve yaşam tarzı ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan tedaviyi seçebilirsiniz.

Yüksek miyop ya da normal düzeyde miyop olan gözlerde en doğru görüşü elde etmek adına belli başlı tedavi seçenekleri kullanılmaktadır. Tedavi kapsamında;

Gözlük;  çoğu miyop hastası için gözlükler düzeltme için birincil tercih olarak kullanılır. Miyop kusuru düzeyine bağlı olarak sadece bir film seyretmek, araba kullanmak gibi belirli etkinlikler için gözlük takılması gerekebilir.  Genelde tüm uzaklıklarda net şekilde bir vizyon sağlamak adına tek görüşlü objektifler reçete edilir. Bunun yanı sıra 40 yaşını geçen kişilerde ya da miyop kusuru stresten kaynaklanan yetişkin ve çocuklarda lens ya da iki odaklı olan lenslerin kullanımları reçete edilebilir. Özellikle yüksek miyop kusuru olan kişilerde hastalarının vizyonunu sağlamak adına uzman kontak lens kullanımı yapılmasını ister. Bu sayede daha geniş görüş alanları sağlanır. Kontak lens modelleri direkt olarak göze uygulandığında göz sağlığı için bakımına dikkat edilmesi gerekir. Bunun ile alakalı bilgi uzman tarafından hastalığı olan kişiye aktarılır.

CRT; diyoptri miyop tedavisi kapsamında kullanılacak olan diğer bir seçenekte korneal refraktif terapi ( CRT) ortokeratolojidir. Cerrahi bir uygulama olmayan bu uygulamada gözün ön dış yüzeyi olan kornea eğriliği kademeli şekilde yeniden şekillendirmek adına özel olarak tasarlanmış sert kontakt lens serileri kullanımları yapılır. Lensler düzleştirmek için korneanın üzerine baskı uygular. Bu, ışığın göze nasıl odaklandığı şeklini değiştirir. Yüksek değil de orta dereceli miyop olan kişiler geçici şekilde vizyon elde etmek adına bu uygulamayı tercih edebilir.

Stresten kaynaklı tedavi; görme tedavisi, bulanık görüş mesafesi, göz odaklanmayı kontrol eden kasların bir spazmından kaynaklanan sorunların ortadan kaldırılması adına kullanılan bir seçenektir. Belli başlı göz egzersizleri zayıf göz odaklanma kabiliyetini artırabilmektedir ve net görüş mesafesi elde edilebilir.

Lazer Prosedürleri

Lazer ışın demeti ile az düzeyde göz dokusu çıkartma işlemi yapılır. Bu sayede korneada şekillendirme yapılır. Lazer ve PRK işlemlerinin düzeltilebileceği miyop seviyesi güven içinde çıkartılabilecek kornea dokusunun miktarı ile alakalıdır. Lazer dokuyu korneanın iç tabakasından değil yüzeyinden çıkarır. Bunu yapmak adına dış kornea yüzeyinin belli bir bölümü kalkar ve iç dokuyu ortaya çıkarmak için geri katlanır. Sonrasında lazer gözü yeniden şekillendirmek için gerekli olan kesin korneal doku miktarını ortadan kaldırmaktadır. Dış doku kanat kısmını iyileşmek için yerine yeniden yerleştirilir.

Refraktif cerrahi prosedürleri; korneası lazer prosedürleri adına çok ince olan kişilerin miyopilerini cerrahi olarak düzeltme işlemidir. Bir optometrist, gözlerde arzu edilmekte olan optik düzeltme ile küçük lensleri implantasyon yapabilmektedir.  İmplant doğal lensin ön kısmına yerleştirilebilir veya implant doğal lensi değiştirmek adına kullanılır. Berrak lens çıkarma uygulaması katarakt ameliyatına benzemektedir ama katarakt oluşmadan önce uygulanır.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle