Göz Nezlesi için Kullanılan İlaçlar ve Genel Kullanım Şartları

Göz nezlesi, birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Daha çok çocuklarda görülen bu rahatsızlık için genel olarak göz nezlesi tedavisi uygulanmaktadır.

Göz Nezlesi için Damla Kullanımı

Günümüzde daha çok çocukları etkileyen bir durum olan göz nezlesi için damla kullanımı gerçekten önemlidir. Bir yakınma olarak bilinen bu rahatsızlık her iki gözü veya birini etkileyebilir. Ayrıca bu rahatsızlık oldukça bulaşıcı olduğu için kolaylıklar yayılabilmektedir. Göz kapağının iç yüzeyiyle gözün beyaz tabakasını kapatan bir zarın iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Ya da bu çevrenin enfeksiyon kapmasıyla birlikte oluşabilir. Bu durumlara ek olarak havadaki polenler, dumanlar, kullanılan kozmetik ürünler, klor ve gözün tahrişine neden olan diğer durumlar göz nezlesini beraberinde getirebilmektedir. Son olarak bel soğukluğu gibi faktörler de bazen göz nezlesinin nedenleri arasında olabilir. Kısa sürede tedavi edilebilen bu hastalık için kullanılan damlaları sizlerle paylaşmanın yanı sıra bu damlaların genel özelliklerini de aktarıyor olacağız.

Göz Nezlesinde Kullanılan İlaçlar

Göz nezlesi ilaçları konusunda genel bilgilere geçmeden önce tanıların nasıl konulduğunu da aktarmamız gerekecektir. Göz nezlesinin tanısının başarılı bir şekilde koyulabilmesi için şu aşamalar uygulanacaktır;

  • Hastanın hem sağlık hem de hastalık öyküsü dinlenir.
  • Göz muayenesine geçilir.
  • Daha sonra göz salgısından genel örnekler alınır ve analiz için gönderilir.
  • Analiz her hasta için gerekli olmayabilir ancak şiddetli göz nezlelerinde ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde tedavi için kullanılan göz damlaları bulunmaktadır. Şimdi bu damlaları ayrı ayrı inceleyerek kullanım şekillerini de sizlerle paylaşıyoruz.

RELESTAT Göz Damlası Kullanımı

Eğer lens kullanımı yapıyorsanız, bu ilacın lens renginizi değiştireceğini söyleyebiliriz. Ayrıca ilacı kullanmadan önce mutlaka lensinizi çıkarmanız gerekecektir. Kullanım talimatlarını da doktorunuz detaylı bir şekilde paylaşacaktır.

VİSİNE Göz Damlası Kullanımı

En az 48, en fazla ise 72 saatten uzun süre kullanılmaması gereken bu ilacın fazla kullanılması gözdeki damarlara zarar verebilmektedir.

FUSIX VİSKOZ Göz Damlası Kullanımı

Sadece bakterilerin neden olduğu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonların genel tedavilerinde kullanılır. Gözde mantardan dolayı bir enfeksiyon ya da başlı başına bir virüs var ise bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

ZADİTEN STERİL Göz Damlası Kullanımı

3 yaş altı çocuklarda kullanılmaması gereken bu ilaç, doktor kontrolüne ve tavsiye edeceği tekniklerle kullanılmalıdır.

LUMİGAN Göz Damlası Kullanımı

Doktorların tavsiye ettiği bu ilaç ile beraber sizlerle paylaştığımız ilaçların tamamı, doktor kontrolünden sonra kullanılmaya başlanmalıdır. LUMİGAN göz damlası, gözünüzde kontak lens var ise kesinlikle çıkarılarak kullanılmalıdır.

EXOCİN OFTALMİK SOLÜSYON Göz Damlası Kullanımı

Eğer hastanın gözünde mantar enfeksiyonları, virüs veya bakteri var ise bu ilaç kesinlikle önerilmemektedir.

GETAMİSİN Göz Damlası Kullanımı

Sadece bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar için kullanılan bu ilaç, gözde mantar enfeksiyonlarının olması durumunda kullanılmamaktadır.

TIBRASED Göz Damlası Kullanımı

İlacın yan etkileri vardır ve aniden bırakılmamalıdır. Çünkü yan etkilerini engellemek veya en alt seviyeye indirmek için dozu azaltılarak bırakılmalıdır.

FML LİQUİFİLM Göz Damlası Kullanımı

Bu ilaç da aniden bırakılmamalıdır. İlaçların yan etkileri olabileceğinden, bu konuyla ilgili en net bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

Göz nezlesi tedavisi genel olarak göz damlalarıyla sağlanmaktadır. Günde 1 ya da 2 kez kullanabileceğiniz bu damlalardan sonra ellerinizi belirli aralıklarla yıkamanız tavsiye edilir. Bu durum tamamen ilacın yan etkilerini ortadan kaldırmak içindir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle